Všichni účastníci závodu Dlouhé míle, což jsou okresní soutěže běhů mimo dráhu všech kategorií, mají opět možnost v novém roce změřit své síly v tomto dlouhodobém běžeckém seriálu. Jeho první klání se uskuteční již tuto sobotu v Uhřicích, kde se koná desátý ročník běhu kolem Uhřic, takzvané Uhřické kolečko, které pořádá tamní obec.

„Akce se mohou účastnit všichni běžci z řad veřejnosti i registrovaní závodníci a to od těch nejmladších až po nejstarší,“ prohlásil ředitel závodu a starosta Uhřic Jaromír Handl.

Prezence proběhne od půl deváté do půl desáté v budově tamního obecního úřadu. Samotný závod pak vypukne od půl desáté, kdy je na programu start nejmladších žákyň a po té následují hned další starty.

Loni se této akce účastnilo na sto šedesát běžců a letos se předpokládá zhruba stejný počet. Nejvíce běžců na toto klání přijíždí z vysokoškolského klubu Univerzity Brno a to přípravky mládeže. Pod tímto klubem běhají i závodníci ASC Bučovice.

A jak tento závod vůbec vznikl a proč je tak „brzy“? „První ročník této akce měl mít původní náplň běh na lyžích kolem Uhřic, ale vzhledem k nedostatku sněhu byl závod na poslední chvíli předělán na běh kolem Uhřic,“ popsal Handl.

Byl organizován spolkem malá kopaná Inter CS. Další ročníky již byly realizovány ve spolupráci s obcí a s ASC Bučovice pod vedením Petra Kotyzy staršího, kdy tento závod dostal profesionální úroveň. Postupně se dostával do většího podvědomí závodníků a byl zařazen do seriálu Dlouhé míle.

Závodníky čeká různě dlouhá trať podle jednotlivých kategorií. „Trasa vede kolem obce, část má asfaltový povrch, část je štěrková nebo je to po polní cestě. Je hodně kopcovitá a členitá,“ popsal Handl.

Ve čtvrt na jednu pak proběhne běh pro příchozí, jenž má název Buď fit. Na něm však nemohou startovat běžci, kteří se již účastnili Uhřického kolečka v kterékoli skupině. „Tato kategorie je vyhlášená hlavně u místních,“ říká s úsměvem ředitel závodu.

První blok vyhlášení výsledků proběhne o půl jedenácté, druhý blok o tři čtvrtě na jednu. Toto klání má však ve svých řadách i své favority. O nejvyšší příčky tak budou usilovat mezi ženami Irena Petříková z klubu ASC Bučovice a v mužské kategorii jsou to pak Aleš Macho, Petr Kotyza, oba z ASC Bučovice, a rozhodně se neztratí ani vyškovský Tomáš Steiner.

Loňské prvenství tak budou obhajovat již zmínění závodníci a to Irena Petříková a Aleš Macho. Domácí běžci se většinou účastní běhu pro batolata, běhu mladších žáků, přípravek a běhu pro zdraví.

„Mezi nejvýznamnější běžkyně z obce Uhřice patří Hana Děkanová, která závodí v kategorii dorostenek a běhá za Moravskou Slávii,“dodal ředitel závodu.