Běh do vrchu je další disciplínou, ve které je v těchto dnech hodně slyšet o vyškovském sportu.

O tuto skutečnost se postarala mladá juniorka Martina Vévodová. Šestnáctiletý talent z Vyškova, jenž v letošním roku hostuje v místním atletickém oddílu AHA, ačkoli jejím mateřským klubem je AK Perná, se o víkendu dočkal své premiéry v reprezentačním dresu České republiky.

A evropské mistrovství v tomto sportu ve francouzském Cauterets zvládla Vévodová velmi dobře. Před vypuknutím francouzského klání byla jmenovaná běžkyně skromná.

„Chtěla jsem se pokusit být nejlepší z českého týmu a ve skrytu duše jsem snila o umístění v nejlepší desítce,“ uvedla.

Pro účastnice juniorské kategorie pořadatelé připravili čtyřkilometrovou a poměrně hodně náročnou trať s převýšením čtyři sta padesát metrů. „Očekávala jsem méně prudký kopec a ne tolik zatáček, bylo to dost těžké, ale mně to zase tak moc nevadilo,“ přiznala Vévodová.

Podle jejích slov výhodou byla naopak dostatečná šířka cesty a hlavně krása Pyrenejí.

Vyškovská závodnice se s nástrahami tratě vyrovnala znamenitě a od startu se držela ve středu pole. Cílem proběhla v čase šestadvacet minut a pětačtyřicet vteřin jako desátá v pořadí, a tak rozhodně neskrývala svoje nadšení.

„Jsem maximálně spokojená s průběhem i výsledkem. Skvělé je už to, že jsem do Francie jela. A výsledkově to, v co jsem doufala, se splnilo,“ radovala se.

Dvě její české kolegyně skončily až za ní, a tak se pasovala do role nejlepší dospívající tuzemské „vrchařky“. Cílovou pásku jako první protnula slovinská zástupkyně Lucija Krkočová.

Vévodová může mezi mládeží dosáhnout ještě hodně díky jedné nepřehlédnutelné výhodě. „Martina má možnost sbírat zkušenosti a zlepšovat se ve své kategorii, protože ještě dva roky bude věkem juniorka,“ řekl její otec a trenér Ivan Vévoda.