Jmenovaný závod každoročně pořádá Tělovýchovná jednota Liga rekreačních sportů ve spolupráci s klubem AHA Vyškov. Délka trati nebyla už kvůli názvu jinak dlouhá než dvanáct kilometrů. Ta ale prošla zásadními změnami.

„Nebylo to jako v loňském roce, to se běželo jinou cestou. Pro letošní ročník jsme připravili velký okruh,“ uvedl jeden z organizátorů klání Vlastimil Brandýs.

Účastníci běželi od místa startu směrem na Dědice a dále na Radslavice. Těsně před nimi potom sportovci točili po pravé ruce na Pustiměř. Z ní se už roztrhané závodní pole vydalo po komunikaci vedoucí od Prostějova zpět k vyškovskému sportovnímu areálu.

Pořadatelé se museli vyrovnat s jediným nepřítelem: počasím. Tropické podmínky tomuto odvětví příliš nevyhovovaly, a tak běžci ze sebe vydali spoustu sil. „Teplo bylo opravdu velké, těžko se s tím vyrovnávalo. Všichni to ale nakonec lépe či hůře zvládli. Jinak ale vše probíhalo bez problémů,“ popsal další strůjce vyškovského střetnutí Josef Kunc.

Účast byla na toto období dovolených velmi početná. Na startovní listině všech kategorií dohromady figurovalo sto šestapadesát jmen. „Jsme spokojeni s tím, kolik lidí na stadion přišlo. A to ještě v den, když bylo takové počasí. Zejména kategorie dospělých byla velmi nabitá,“ pochlubil se pořadatel.

Součástí dopoledne šestnáctého ročníku byl i Lidový běh. Ten přichází na řadu vždy pár minut po vyběhnutí hlavního závodu. Do něho se nahlásilo dvanáct příchozích.

„Lidový běh děláme pro ty, kteří si třeba netroufnou na celou vzdálenost. Počet běžců se vždycky tak pohybuje, takže je to v pořádku,“ říká Kunc.

A jak to vlastně všechno dopadlo? V hlavní ženské kategorii dominovala podle předpokladů Irena Petříková z klubu UNI Brno - ASC Bučovice, když svůj výsledný čas dokázala srazit pod sedmadvacet minut. Petříková nadělila v absolutním pořadí druhé vyškovské Marii Hynštové téměř dvě minuty. O dalších třicet vteřin zpět zaostala třetí Magda Hajzlerová z AHA Vyškov.

Mezi muži vyhrál pro mnohé nečekaně Aleš Kotyza, oddílový kolega ženské vítězky. Ten protnul pomyslnou cílovou pásku v čase pod čtyřiačtyřicet minut. Druhý se ztrátou osmatřiceti vteřin doběhl brněnský zástupce Tomáš Steiner a třetí příčku obsadil Vlastimil Bukovjan z TJ Jiskra Otrokovice.

„Že bude Petříková nejrychlejší, to se předpokládalo, ta těžko hledá konkurenci. Prvenství Kotyzy už je poměrně překvapivé, ale musím říct, že zasloužené,“ zhodnotil Kunc.

Bučovičtí vítězové svými výkony byli nejlepší i v dílčích kategoriích. Na nejvyšší stupínek při vyhlášení vystoupili mezi dospělými zmiňovaný Bukovjan, Svatopluk Kudlička, Marie Hynštová, Miroslava Hanáková, Jan Haberland a Květoslav Hána.

V mládežnických skupinách nenašli přemožitele Jakub Bajza z Kroměříže a desátá z nedávného evropského mistrovství v běhu do vrchu, švábenická Martina Vévodová, která soutěží za AK Perná.

Mezi dětmi se z talentů Vyškovska nejvíce dařilo bratrům Janu a Matěji Haunerovým, Michalu Novákovi, Radce Kalové, Davidu Surákovi, Petře Mráckové, Lucie Surákové a Dominiku Pappovi.