To půjde, kluci na ně opravdu mají. Takové pozitivní myšlenky měly dvě stovky domácích fanoušků po prvním přesném zásahu sobotního utkání druholigové východní skupiny mezi třetími Vyškovany a lídrem tabulky Agromeli Brno. Už v první minutě se o něj postaral Lukeštík, když krásně uklidil do sítě míč vyražený hostujícím brankářem.

Rychlý úvodní úspěch měl domácí mužstvo popohnat k výkonu na hranici možností a dodat mu víru, že proti jasnému favoritovi mají reálnou šanci bodovat. „To jsme si vážně říkali, ale spíš to bylo kontraproduktivní. Soupeři totiž asi naznali, že to nebude s námi tak jednoduché, a zařadili vyšší rychlostní stupeň," prohlásil po utkání kouč Tomáš Galia.

První vlaštovka ale vítězné jaro tentokrát nedělala. Předzápasové teorie rozložení sil na hřišti se začaly naplňovat už ve třetí minutě hry. Futsalový aut napálili hosté přímo na vyškovskou bránu a po jemné teči Kuldana bylo vyrovnáno. Navíc jen na chvilku, stejný hráč v sedmé minutě využil chyby Tichého na půlící čáře a brejk dva na osamoceného gólmana Karabinu snad ani nemohl skončit jinak než vedoucí trefou.

Vítězné nadšení domácích hráčů i diváků tak dostalo během chvíle povážlivé trhliny. „Vedli jsme, jak jsme si přáli, ale poté jsme hloupě inkasovali po autovém kopu. Jsem přesvědčen, že kdybychom déle drželi vedení, soupeř by trochu znervózněl a mohlo to být daleko větší drama. Takhle hosté ovládli hru a nás dál srážely individuální chyby," okomentoval prezident klubu Antonín Petlach.

Hosté šli do trháku ještě do poločasové pauzy. Nejprve tečovaná brněnská rána přeskočila Karabinu a na brankové čáře se prosadil důrazný Nosko. Amoři mohli snížit, slušné příležitosti měli postupně Daniel Forró, Martin Petlach i Milan Ševčík, ale rozvlnit síť nedokázali.

Gól do šatny

A tak těsně před sirénou po nešťastně zahraném vyškovském rohu se dostal do samostatného úniku Matyska a zvýšil náskok svých barev na 1:4. „Je to tak, že jsme se Vyškovem nechali trochu zaskočit, domácí se předvedli kvalitně a musím říct, že to je jeden z nejkvalitnějších týmů ve druhé lize. Celkově jsme to ale myslím měli pod kontrolou, odehráli jsme to solidně a hlavně jsme proměňovali tutovky," konstatoval kouč Agromeli Martin Harnach.

Přesto se Vyškovští po návratu z kabin ještě vzepnuli svému osudu. Tichý našel podél autové čáry sprintujícího Bačovského a ten střelou na vzdálenější tyč vykřesal jiskřičku domácí naděje. Tu ovšem rázně uhasili slepenými góly během čtyřiceti vteřin Matyska a po učebnicové souhře Kuldan.

Ani to ještě domácí nezlomilo. Korekce průběžného stavu přišla díky individuální akci Lukeštíka a také bombě Tichého při přesilové hře při vyloučení Procházky za druhou žlutou kartu. Najednou to bylo 4:6. „Ve druhé části jsme se herně zdvihli, musím mužstvo pochválit. S věkovým průměrem třiadvacet let jsme nesložili zbraně a dělali vše pro zisk bodu. Agromeli však vždy dokázalo udeřit v pravou chvíli a nedovolilo nám se přiblížit na nejtěsnější rozdíl," řekl Petlach.

Definitivu dal brněnskému aspirantovi na titul svým čtvrtým zářezem na pažbě Kuldan, když ho nezastavili ani dva vyškovští strážci. „Zápas nevyzněl nějak zásadně v jejich prospěch, bylo to celkem vyrovnané, ale projevila se kvalita a zkušenost jejich borců, co prošli první ligou. Když se lámal chleba, okamžitě reagovali a zase poodskočili, my jim to chybami ulehčovali. Aby to bylo na body, musela by to být souhra několika okolností, nestalo se. Navíc jsme od Agromeli čekali trochu laxnější výkon, asi si včas uvědomili, že u nás výhru nedostanou zadarmo," zmínil lodivod poražených Tomáš Galia.

Hrál jen power play

Bohužel pro domácí Galia tentokrát protrpěl téměř celý zápas na lavičce jen v roli trenéra. „Měl jsem natažený sval, už druhý zápas klukům nemůžu pomoct a je to strašný pocit. Navíc nechyběl jsem sám," připomněl fakt, že kromě jeho osoby se na hřišti z různých důvodů nemohli objevit ani Chubirka, Gremmel a Král.

Na palubovce se objevil až při závěrečné hře bez brankáře, kterou amoři nesehráli zle, ale vyústila jen v několik slibných střeleckých pozic a jedno břevno. Průběžný stav 4:7 se tak už do konce zápasu nezměnil.

Přes vyškovský nezdar se ale po utkání nesl halou potlesk fanoušků. „S naším výkonem jsem spokojený, dřeli jsme do poslední sekundy. A to i když bylo vidět, že někteří kluci, co museli nastoupit do těžkého zápasu po několikatýdenní pauze bez pořádného tréninku, už šlapali vodu. Každá taková bitva je pro mladé hráče ku prospěchu věci, aspoň si dobře uvědomí, že špička je zase ještě trochu o něčem jiném," podotkl Galia.

Reparát může se spoluhráči složit už tuto sobotu. Domácí hostí průběžně pátý Roub Vítkovice, a jestliže chtějí udržet lichotivou třetí příčku, musí brát tři body.

Amor Vyškov – Agromeli Brno 4:7

Poločas: 1:4. Branky: 1., 30. Lukeštík, 22. Bačovský, 33. Tichý – 3., 7., 27., 35. Kuldan, 20., 27. Matyska, 16. Nosko. ŽK: Karabina – Procházka. ČK: Procházka. Rozhodčí: Molík, Rek. Diváci: 200.

Amor: Karabina (Paštěka) – Galia, Lukeštík, Palla, Tichý, Ševčík, Petlach, Bačovský, A. Forró, D. Forró.

Agromeli Brno: Kubica (Sýkora) – Mica, Vrána, Nedělník, Nosko, Outrata, Procházka, Veselovský, Matyska, Kuldan.

Další utkání: Amor Vyškov – Roub Vítkovice, sobota 7. 3. (20.00).