Rtuť teploměru letí strmě nahoru. Sluníčko pálí o sto šest, každá chvíle ve stínu je dobrá. Což takhle dát si vyškovskou dvanáctku?

Ne, tentokrát to není pobídka ke konzumaci pěnivého moku z městského pivovaru. Naopak, jde o výzvu běžcům k pořádnému fyzickému vypětí. Sobotní dopoledne bude totiž patřit populárnímu Běhu kolem Vyškova. „V posledních letech to většinou vycházelo na velké horko. Letos bude asi zase krásně, ale teplota by měla být o nějaký ten stupínek nižší, pro běh ideální. Snad to vyjde," přeje si ředitel závodu Josef Kunc.

Sejde se kvalita

V posledních ročnících závodu sportovci opravdu zápolili nejen se silnou konkurencí, ale také s nepříjemným vedrem. To ale neznamená, že se startovní listina smrskne na minimum. Pravidelně mívá kolem sta jmen. „Letos to na nějaký rekord v počtu lidí nevidím, je hodně závodů v okolí, ať už v Hodoníně, Blansku, Olomouci a jinde. Když se to výrazně nesníží, budeme rádi. To ale určitě neznamená, že nás nenavštíví hodně dobří přespolní běžci, kvalita tu určitě bude," zdůraznil.

Akci se přezdívá „Vyškovská 12" z čistě prozaického důvodu, na elitní kategorie mužů čeká okruh měřící přesně tucet kilometrů. „Trasa zůstává stejná, není důvod to měnit. Z vyškovského stadionu vede do Dědic, dál na Radslavice, kde je obrátka. Zpátky se poběží přes průmyslovou zónu zpět do parku," popsal Kunc. Ženy, veteráni a dorostenecké kategorie budou mít distanci zkrácenou, nepodívají se do Radslavic a jejich trať měří asi osm kilometrů.

Devízou Běhu kolem Vyškova je každoroční možnost aktivně se zapojit pro všechny věkové kategorie. Spodní ani horní hranice neexistuje, benjamínci, předškoláci a žákovské kategorie poměří své síly na oválu atletického stánku. Součástí je i takzvaný lidový běh. Tisíc metrů mohou opět absolvovat všichni přítomní, od nejmenších dětí po babičky, maminky s kočárky, dokonce i věrní čtyřnozí přátelé člověka na vodítku.

Favoritů je dost

A kdo si brousí zuby na vítězství v elitní kategorii? Často vypálí domácím rybník někdo z brněnských či olomouckých hostů. Tentokrát ale Vyškovští cítí velkou šanci. U mužů je to obhájce loňského triumfu Tomáš Steiner. „Mám menší problémy s patou, ale ty už trvají delší dobu a už jsem si na ně zvykl. Počítám, že by mě mohl prohnat někdo z Brna, ale cítím se teď velice dobře, myslím, že i jim jsem schopen se vyrovnat," prohlásil.

Možným tropickým teplotám je připraven přizpůsobit i taktiku. „Pokud to půjde, zvolím volnější začátek, bývá to hodně náročné, snad nám pomůže občerstvovací stanice. Chci to rozběhnout pomaleji ve skupině a v závěru rozhodnout," prozradil.

Mezi ženami může zopakovat triumf z loňského dvaadvacátého ročníku Věra Nováková z Viničných Šumic, ale domácí by neměli výrazně ztrácet. Největší nadějí AHA Vyškov bude zřejmě Lenka Suráková. „Tyto závody jsou něco jiného než běhám v sezoně, takže to není úplně priorita. Beru to trochu tréninkově, půjdu do toho co nejlíp a pro radost, uvidíme, na co to bude stačit," potvrdila vrozenou skromnost.

První startovní pokyn dalšího dílu běžeckého seriálu Bučovicka, Slavkovska a Vyškovska „Dlouhé míle" zazní pro nejmladší děti těsně po deváté. O hodinu později se na svou běžeckou pouť pustí dospělí. O chvíli později přijde čas na lidový běh.

Vyškovská 12 - Běh kolem Vyškova

Kdy: Sobota 13. července

Start a cíl: Stadion Za Parkem

Program:

9.05 benjamínci (100 m), 9.15 předškoláci (200 m), 9.25 přípravka (400 m), 9.35 nejmladší žáci (600 m), 9.45 mladší žáci (800 m), 9.55 starší žákyně (1200 m), 10.15 muži (12 km), ženy, veteráni, dorostenci, junioři (všichni 7,7 km), 10.20 lidový běh (1 km)

Prezence: od 8.00 hodin