Jen samá pozitiva posbíral z organizačního hlediska sobotní Běh kolem Vyškova. Třiadvacátý ročník opět provázela pohodová červencová nálada. „Co víc si přát. Na rozdíl od minulých let není extrémní horko, i přes několik jiných závodů v okolí je tu spousta lidí. A také výkony stojí za to," konstatoval ředitel závodu Josef Kunc. Ty nejlepší podali přespolní.

Adeptů na nejvyšší posty bylo mezi muži hned několik. Dvanáctikilome­trovou trať vedoucí ze stadionu do Dědic, Radslavic a po otáčce zpět přes průmyslovou zónu zvládl nejlépe brněnský Jan Kohut. Do poloviny závodu se na čele držela sedmičlenná skupina, ale pak nasadil osmadvacetiletý borec k trháku, kterému nikdo nestačil.

Zástupce VSK UNI Brno tak udělal čáru přes rozpočet oddílovému kolegovi, vyškovskému Tomáši Steinerovi. Ten plánoval podobnou taktiku jako vítěz. „Až do té poloviny to mělo poměrně pomalé tempo, po otočce jsme za to z kopce s Honzou vzali. Jenže on nasadil neskutečné tempo. Čekal jsem, kdy mu takzvaně dojde šťáva, ale on vydržel až do konce," kroutil hlavou.

V cíli nakonec obhájce loňského triumfu zaostal za Kohutem o devět vteřin. „Pocity jsou rozporuplné. Běželo se mi dobře, teplota byla super, trošku vadil jen vítr. Jenže chtěl jsem vyhrát a nepodařilo se. Na druhou stranu, když mi Honza v cíli říkal, co má natrénováno, tak můžu být rád, že jsem s ním aspoň takhle držel krok," dodal. Domácí úspěch podtrhl třetí příčkou Jiří Němeček, který na Steinera ztratil už téměř dvě minuty.

Mezi ženami věřil domácí klub AHA Vyškov Lence Surákové, přestože ta se do role favoritky nepasovala. „Je to něco jiného, než běhávám v sezoně, abych se přiznala, není to pro mě číslo jedna. Takový běh beru hlavně jako trénink, ale to neznamená, že do toho nejdu naplno," řekla. Nakonec to stačilo „až" na páté místo.

Cílovou čáru jako první protnula švábenická Martina Vévodová, hájící barvy AK Perná. Ta distanci měřící téměř osm kilometrů prolétla bez vážnější konkurence. „Běželo se mi opravdu dobře, i ten protivítr se dal zvládnout. Neměla jsem žádnou soupeřku, držela jsem si od úplného začátku svoje vlastní tempo a ostatní postupně odpadali. Pohlídala jsem si to, jsem spokojená," svěřila se.

Jasná vítězka

Výsledný čas nakonec stlačila těsně pod dvaatřicet minut. S dvacetisekundovým odstupem doběhla jako druhá Kateřina Doubková také z AK Perná, s podobnou ztrátou skončila třetí Silvie Divišová z Moravského Krumlova.

Raritou Vyškovské dvanáctky je tradičně i věkový rozptyl účastníků. Nejstaršími běžci byla trojice Josef Kubík z Adamova, Milan Hrubý z Blanska a Pavel Cahel ze Sokola Brno, kterým je pětasedmdesát. Nejmladším pak vyškovský benjamínek, roční Kristýna Vychronová. Děti absolvovaly kratší vzdálenosti přímo na oválu. „Jsme spokojení, vše proběhlo hladce. Jen jeden člověk trochu zabloudil, ale nic zásadního," uzavřel Kunc.

Vyškovská 12 - Běh kolem Vyškova

Muži (12 km): 1. Jan Kohut 41:26, 2. Tomáš Steiner (oba VSK UNI Brno) 41:35, 3. Jiří Němeček (AHA Vyškov) 43:16, …

Ženy (7,7 km): 1. Martina Vévodová 31:58, 2. Kateřina Doubková (obě AK Perná) 32:18, 3. Silvie Divišová (Mor. Krumlov) 32:40, …

Další vítězové

Benjamínci: Veronika Plevová (Nezamyslice), David Olejník (KPS Vyškov). Předškoláci: Martin Tokár (AHA), Lucie Slabá (Křenovice). Přípravka: Barbora Svobodová (Brno), Mario Hajzler (AHA). Nejmladší žáci: Anna Kalincová (Dvorská), Adam Olejník (KPS). Mladší žáci: Klára Strnadová, František Jelínek (oba AHA). Starší žáci: Karolína Jelínková (AHA), Filip Čech (Mokrá). Junioři: Patrik Sochor (Brno). Juniorky: Denisa Hubáčková (AHA). Muži B: Aleš Jelínek (Brno). Muži C: Pavel Kratochvíl (Rudíkov). Muži D: Svatopluk Kudlička (LRS Vyškov). Muži E: Jan Haberland (Brno). Ženy B: Kateřina Doubková (Perná). Ženy C: Anna Málková (AHA). Ženy D: Milena Hrozová (LRS Vyškov).