Atleti z celé republiky mají za sebou vrcholnou soutěž sezony. Po dva víkendové dny zápolili o republikový titul na mistrovství mužů a žen na dráze. Do Prahy vyrazila také několikačlenná běžecká výprava z Vyškova.

V nespočtu běžeckých disciplín se na start čtyřstovky a osmistovky postavila vyškovská Lenka Suráková, na desetikilometrový úsek vyrazily Irena Petříková a Jiřina Kociánová. V Praze nechyběli ani Jiří Němeček, který se postavil na start patnáctistovky, či Tomáš Steiner, který absolvoval nejdelší běžecký úsek. V technických disciplínách vyškovský atletický klub AHA žádné zástupce neměl.

Surákové se v prvním rozběhu na čtyřech stech metrech podařilo zaběhnout v čase 62.86 a v pětičlenné skupině to však byl poslední čas, který už nestačil na postup do finále. Na jednou tolik dlouhé trati, na osmistovce, zaběhla Suráková ve finále desátý čas z desetičlenného pole.

Nejlépe se, co se týče umístění, z vyškovské výpravy dařilo Petříkové. Na desetikilometrovém úseku doběhla čtvrtá s časem 37:53.63 a skončila tak těsně za medailovými pozicemi. „Co se týká času, tak myslím, že jsem předvedla svůj standardní výkon. V Praze jsem šla pod osmatřicet minut, což není špatný čas,“ zhodnotila svůj počin Petříková.

V této disciplíně suverénně zvítězila olomoucká Petra Kamínková. „Vítězka byla jasná, při našem běhu bylo docela dusno, kvůli dusnu to bylo náročné, po pěti kilometrech už jsem cítila velkou únavu,“ popsala podmínky závodu běžkyně.

Stejně dlouhou trať absolvovala další běžkyně AHA klubu Jiřina Kociánová. Ve finále doběhla na šesté příčce. „Moje umístění se dalo čekat, byly tam lepší běžkyně, s časem moc spokojená nejsem, nevyšla závěrečná fáze přípravy. Moje příprava na mistrovství trvala dva měsíce,“ nechala se slyšet běžkyně Kociánová.

Co se týče mužské části výpravy, Jiří Němeček si v druhém rozběhu na patnáctistovce vyběhl osmý čas, který mu ovšem nestačil na postup do finále. Dálkař Tomáš Steiner si na deseti kilometrech vybojoval celkovou desátou příčku.

Mistrovství České republiky
mužů a žen na dráze
Praha 2009


Ženy 400 m, rozběh 1:
5. Lenka Suráková 62.86
Ženy 800 m, finále:
10. Lenka Suráková 2:28.85
Ženy 10 km, finále:
4. Irena Petříková 37:53. 63
6. Jiřina Kociánová 40:01.56
Muži 1500 m, rozběh 2:
8. Jiří Němeček 4:10.96
Muži 10 km, finále:
10. Tomáš Steiner 33:28.19

zdroj: www.online.atletika.cz