Na běh asi teploměr ukazoval více, než by bylo optimum, přesto se jich sešlo téměř sto čtyřicet a za průměrné letní počasí byli rádi. Všichni si totiž vzpomněli na minulý rok, kdy panovalo tropické horko.

Příznivci běžeckého seriálu závodů Dlouhé míle 2008 mají za sebou další pro sebe významný den. V pořadí už šestý podnik dvanáctidílné akce měl své místo v okresním sportovním kalendáři právě o tomto víkendu. Významnost sobotního dopoledne se zvýšila i tím, že šlo o závod přímo v okresním městě. O prvenství se bojovalo na Běhu kolem Vyškova „Vyškovská 12“.

Na startovní čáru se dohromady postavilo přesně sto čtyřiatřicet přihlášených. „Je to dobrý počet. Není to rekord, už jsme jich přivítali i více, ale v posledních letech se to takhle ustálilo a je to dobrá účast,“ zhodnotil ředitel závodu Josef Kunc. Každopádně dá se říct, že věk tu nehrál žádnou roli. „Měli jsme tu dvouleté děti a na druhé straně třiaosmdesátiletého Oldřicha Dominika z Grycova u Olomouce,“ konstatoval. Je tak vidět, že ani rozdíl přesahující osm desetiletí nic neznamená. Pořadatelé připravili podle potřeby vzdálenosti od nejkratší stometrové až po dvanáctikilometrovou pro elitu mužů.

Ať už zástupci nastupující generace nebo zkušení harcovníci rozdávající bohaté zkušenosti, všem udělalo radost počasí. S touto podstatnou složkou průběhu atletických disciplín vládla na vyškovském stadionu Za Parkem spokojenost. „Na toto prázdninové období myslím optimální. S loňskem těžko srovnat,“ narážel Kunc na fakt, že loňský ročník se potácel s extrémně vysokými teplotami a podat dobrý výkon bylo extrémně vyčerpávající.

A kdo si na trati vedoucí přes Dědice, Radslavice, Pustiměř a kolem vyškovského letiště zpět až na stadion vedl nejlépe? Mezi muži na nejvyšší stupínek vystoupal formou oplývající Milan Adamec, hájící barvy domácího klubu AHA. Cílovou čáru protnul v čase třiačtyřiceti minut a jedenačtyřiceti vteřin. „Běželo se mi dobře, žádné velké problémy nenastaly. Musím říct, že mám raději ještě chladnější počasí, ale sedlo mi to i tak,“ vyznal se vítěz z bezprostředních pocitů. Vyhrál přitom doslova „o parník“, dorazil přesně minutu a čtyři vteřiny před šumperským Markem Procházkou a další necelou minutu ztratil třetí Tomáš Steiner, také z AHA Vyškov.

V nelítostném souboji něžného pohlaví tentokrát chyběla favoritka podobných soutěží, klubovou příslušností bučovická Irena Petříková. Otevřenou cestu k prvenství nejlépe tak využila a nadvládu AHA potvrdila Jiřina Kociánová. Sedm kilometrů zdolala za osmadvacet a půl minuty. Za ní doběhly její oddílové kolegyně, druhá Magda Hajzlerová, která zaostala o jedenatřicet vteřin. S další téměř půlminutovou ztrátou skončila Iveta Hynštová.

Vyškovská 12 přinesla také jednu perličku, smolnou i trochu úsměvnou epizodu zároveň. Průběžné čtvrté místo v hlavní mužské kategorii totiž nedotáhl do zdárného konce kopřivnický Richard Purkar. Ztratil orientaci a na sídlišti Sochorova nesprávně vybočil z trasy. Čekala ho tak diskvalifikace. „Velká škoda, mrzí to, ale i to se stává. Jinak se ale komplikace nevyskytly, vše šlo, jak mělo,“ ukončil osmnáctý ročník vyškovského běžeckého zápolení jeho ředitel Josef Kunc.