Je mu deset let a na Základní škole Tyršova 4 ve Vyškově chodí do třetí třídy, která je zaměřená na výuku jazyků. Přesto se jeho velkým koníčkem stal biatlon.

Na skutečnost, že má Jan Haumer talent pro sport, upozornila jeho rodiče paní učitelka Dagmar Růžičková v době, kdy navštěvoval první třídu. „Když mi bylo osm, vyzkoušel jsem si na dni otevřených dveří v domě dětí a mládeže střelbu. Od té doby jsem začal chodit do střeleckého kroužku. Tam si mne všiml Milan Dvořák, který vedl kroužek biatlonu, a přešel jsem k němu. Dvořák trénoval i mého tátu, který také závodil. Chtěl jsem to zkusit jako on, protože mě baví běhat a střílet,“ vypráví Honza Haumer.

Jeho táta začal trenérovi asistovat při různých závodech. Po smutné události, kdy letošního roku Dvořák zemřel, funkci trenéra biatlonového kroužku převzal. Honza s ostatními hochy z družstva závodí za 1. klub biatlonu Vyškov v kategorii žáků A, tedy deset až jedenáct let a jsou členy Českého svazu biatlonu.

Nejvíce ho na tom baví, že jezdí na závody, které jsou po celé České republice, a soupeří s kamarády o to, kdo je lepší. Jezdí na regionální a potom na celostátní závody. Za celou dobu jich absolvoval už celkem dvanáct. „Nejdál jsme byli v Jílové u Děčína na mistrovství České republiky, potom v Praze, Břidličné a Třebíči. Zúčastňujeme se i střelecké ligy okresu Vyškov,“ sděluje Jan Haumer.

„První sezonu jsem nacvičoval příležitostně. Nyní mám tréninky každý pátek a ještě chodím v pondělí a čtvrtek do kroužku atletiky při Základní škole Letní pole. V biatlonu střílíme na terče a potom to zkoušíme i na čas, abychom všechny zasáhy do černého zvládli co nejrychleji. Mimo to ještě trénujeme v týdnu u dědy na dvoře,“ líčí Honza.

Jeho největším úspěchem je loňský titul mistra České republiky v Jílové u Děčína ve štafetě v kategorii mladších žáků a páté místo v jednotlivcích. Ve stejném roce se mu dařilo i ve střelecké lize okresu Vyškov, kde získal první místo. Letos vyhrál také Cenu ZŠ Letní pole ve své kategorii v běhu na čtyři sta metrů a je průběžně na prvním místě v sérii závodů Vyškovského poháru – Vyškovská míle.

„Závody, které absolvujeme, jsou různě dlouhé i různě členité. Ten nejdelší v naší kategorii má jeden a půl kilometru a za nezasažený terč je časová přirážka dvacet vteřin. Přitom se startuje po třiceti sekundách. Rychlostní závod s hromadným startem, kde vybíháme všichni zaráz, má vzdálenost jeden kilometr a při nepřesném výstřelu běháme trestné kolečko o délce padesát metrů,“ vykládá Honza.

Při tomto sportu kluci používají vzduchovky na stlačený vzduch. Honza má Tau Junior a ve starší kategorii potom Steyr. „Jsou dobré, protože je nemusíme lámat jako obyčejnou vzduchovku, ale nabíjíme je jako u malorážky. Všechny typy zbraní musí být podle pravidel Českého svazu biatlonu,“ dodal Honza.

Kromě biatlonu chodí Honza také do Základní umělecké školy ve Vyškově, kde navštěvuje výtvarný obor. Nejvíce ho baví malovat a pracovat s hlínou. Také rád čte časopisy o hokeji, o přírodě a rád si zahraje šachy s mladším bráškou nebo s tátou. Z ostatních sportů se věnuje také jízdě na kole, plavání a v zimě jednoznačně sjezdovému lyžování.

„Ve škole je můj nejoblíbenější předmět tělocvik, ale mám rád i geometrií a angličtinu,“ dodal na závěr Honza Haumer.