Pro talentovaného biketrialistu Jana Musila z klubu MK Austerlitz Slavkov byla sobota velmi důležitým dnem. Bojoval totiž o mistrovský titul v kategorii Minime ve finálové soutěži Mistrovství světa v biketrialu 2007, která se jela v japonském Seki-Itadori. A jeho cíl byl jasný. Být co nejlepší.

„Kvůli mistrovství v Blansku, kde jsem byl třetí, což nebylo moc dobré, jsem chtěl v Japonsku vyhrát. Nebo si aspoň udržet třetí pozici, ale taky se zlepšit. Prostě ukázat to, co umím,“ popsal svoje cíle před závodem Jan Musil.

O titul bojovalo v jeho kategorii Minime celkem dvacet jezdců ze šesti států. Čekala je čtyřkilometrová trať s osmi kontrolními úseky, které byly ve vzdálenosti asi tři sta až čtyři sta metrů od sebe. Tuto trasu, vedoucí lesem a potokem, závodníci absolvovali dvakrát. Mezi kontrolami byly také tři uměle vytvořené úseky a tři, které vedly do kopce.

„Trať byla hezká. V závodu šlo o to, neudělat výraznou chybu. Už předem bylo jasné, že kdo to zvládne bezchybně, vyhraje,“ prohlásil Musil.

Honza začal závod dobře. Po vynikajícím výkonu, kdy porazil všechny své největší soupeře, měl vítězství téměř na dosah. O mistru se mělo rozhodnout mezi Francouzem Mariusem Mergerem, Španělem Armadem Mollou, což byli Honzovi největší soupeři. Merger byl na prvním části soutěže v Blansku první a Molla druhý. Do boje se také zapojil další český reprezentant Dominik Puffer.

V prvním kole ale Dominik dal dvě pětky a skončil až na sedmém místě. Závodníci mají totiž časový limit dvě minuty, aby projeli kontrolní úsek. Za každé šlápnutí na zem se počítá jeden trestný bod. Maximální počet je pět bodů a pak se tento úsek počítá za nesplněný. O titul tedy bojoval Musil s Mergerem a Mollou.

„V průběhu jsem Mergera porážel o tři body, Mollu ještě o víc. Takže po prvním kole bylo jasné, že bych mohl vyhrát a udržet si vedení i v kole druhém,“ přiblížil průběh závodu mladý jezdec. Na závěr mu však chybělo ono pověstné sportovní štěstí. Do hry se totiž zapojil po první soutěži v Blansku až pátý Marc Prat ze Španělska, který nakonec zvítězil.

Při stejném počtu trestných bodů jako měl Musil, byl lepší jen o pouhou jednu nulu, kterou získal navíc na kontrolních sekcích. Honza tak měl v prvním kole tři a v druhém kole dva trestné body. Třetí skončil Francouz Mergerer.

„Titul mistra světa mi utekl opravdu o kousek. Byl jsem hodně zklamaný. Ale jsem rád i za druhé místo. Závod byl docela lehký, stačila malá chyba. Je to úspěch, když jsem si to pak přebral, jsem spokojený,“ zhodnotil mistrovství Musil.

V celkovém pořadí ze dvou soutěží, v Blansku a v Japonsku, zvítězil Francouz Maurius Mergerer, stříbro pro Českou republiku získal Jan Musil a bronz si odvezl Marc Prat ze Španělska. I přes tuto smůlu znamená stříbrná medaile ze světového šampionátu pro slavkovského závodníka skvělý úspěch.