Nepříliš známý druh sportu, ale nádherné triky a velký souboj opravdových talentů pro budoucnost. Přesně tohle měli možnost zhlédnout diváci při sobotním odpoledne v Bučovicích.

Tamní nadšenci BMX se rozhodli, že ve svém městě zorganizují úplně první závody tohoto bezpochyby nesmírně zajímavého sportovního odvětví. A příprava akce rozhodně nebyla jednoduchá.

„Když jsme zhruba před měsícem řekli všem lidem z Bučovic, co se okolo BMX a Mountainbiků točí a co se chystáme uspořádat, drtivá většina z nich se nám jen zasmála a proto jsem si přál ještě víc ukázat, že to jde,“ popsal těžkosti jeden z pořadatelů Svatopluk Piňos.

A svou práci dotáhli až do konce, takže jejich měsíční příprava byla úspěšná. Klání nejlepších jezdců z Vyškovska se tak mohlo uskutečnit a sobotní souboj měl opravdu velkou kvalitu.

Bučovičtí zástupci si vedli dobře, ale převahu nakonec měli mladíci z Vyškova, kteří měli už možnost posbírat zkušenosti při několikaletém působení jejich oddílu. „Je to jasné. Vyškov tak trochu podle očekávání kraloval celému průběhu závodů a nakonec ovládl i celé závody,“ uvedl Piňos.

A jak vůbec celé soupeření dopadlo? První příčku si v Bučovicích vybojoval Jiří Sedláček, který nasbíral celkem osmačtyřicet bodů. O tři body méně získal a druhou příčku tak obsadil David Šmerda. Ten zároveň vyhrál i kategorii Best-trick na dirtech, jak bikrosaři označují závodnické muldy. Pomyslný bronz si odvezl Petr Bárta a cenu útěchy dostal Tomáš Valehrach z Dražovic.

Zajímavostí jistě je, že druhý nejlepší jezdec si ze samé roztržitosti zapomněl vyzvednout cenu za své dílčí úspěchy, legendární kolo Liberta. „David prostě nepřišel pro výhru. Takže pokud ji chce, měl by se co nejdříve ozvat,“ okomentoval zvláštní situaci organizátor.

Jinak se ale podle něj sobotní den na kolech povedl. Bučovické bikery trápí ještě jedna důležitá věc. Představitelé jejich města totiž mají v úmyslu kvůli předpokládaným větším návštěvám na nově otevřeném koupališti zrušit jejich Bike-Park.

„Já nevím, já osobně si nejsem těmi tisícovkami lidí až tak moc jistý. Přesto ale doufám, že všichni společně dokážeme ujednat dobré podmínky a budou tu probíhat i nadále zase další akce,“ doufá Svatopluk Piňos.