V sobotu bude ve Slavkově u Brna rušno. Sjedou se tu majitelé nejrůznějších historických velocipedů, tedy originálních kol, která jsou vyrobená do roku 1945, nebo jejich replik. Ve městě proslaveném Napoleonem vypukne již čtvrté Mistrovství České republiky historických velocipedů.

Hlavními pořadateli této významné akce jsou cyklistický oddíl Hape Brno, Muzeum Slavkov u Brna a Farma Bolka Polívky v Olšanech. Minulé tři ročníky se konaly v Luhačovicích, Uherském Ostrohu a v Bzenci. Účast se přitom očekává velká.

„Zatím se přihlásilo celkem sto patnáct závodníků z celé České republiky. Dva účastníci přijedou ze Slovenska, jeden ze Švýcarska, ale ten pochází z Čech. Všichni mají ještě možnost prezentovat se až před startem, uvidíme,“ sdělila Marie Páralová, která má na starost přihlášky. Čeká se například na příjezd rakouských velocipedistů.

Program začne zahájením v deset hodin dopoledne v zámeckém parku ve Slavkově. Po té bude ihned následovat jízda elegance v různých kategoriích. „Ty jsou rozděleny na muže, ženy a podle kol na vysoká historická a plášťová. A pak je tam ještě kategorie takzvaných specialit, kde se objevují například repliky nejstaršího dřevěného kola a podobně,“ popisuje jeden ze spoluorganizátorů mistrovství Luděk Komoň.

Vjedenáct hodin pak odstartuje závod na jednu anglickou míli, také v několika kategoriích. V pravé poledne se už všichni dozví výsledky z těchto dvou soutěží.

O dvě hodiny později zazní startovní výstřel silničního závodu na osmnáct kilometrů, u kterého bude přítomen i Valašký král Boleslav Polívka. Trať povede ze Slavkova přes Němčany, Rousínovec, Rousínov, Královopolské Vážany, Habrovany a historická kola s jejich šoféry budou všichni očekávat ve čtyři hodiny odpoledne v cíli na Farmě Bolka Polívky v Olšanech.

Tam bude od pěti hodin pokračovat hlavní program promenádní jízdou elegance v historických kostýmech, jízdou zručnosti a jízdou osobností.

„Mezi favority na vysokém kole patří známý Josef Zimovčák a Jiří Fiala z Brna. Na drezinářském kole to pak je Ivan Skřivánek ze Slavkova,“ prozradil Luděk Komoň.