DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Přeplněné vyškovské náměstí na úvod i závěr akce, stovky diváků podél trasy závodu a hlavně populární motoristický víkend na okrese. To je pryč, aspoň pro letošek.

Velký zármutek zavládl v Hanáckém rally klubu Vyškov. Viníkem je přerušení tradice pořádání jednoho z nejlépe obsazených českých podniků rychlých vozů. Rozhodnutí padlo v sobotu: Böttcher rallye se letos neuskuteční! Organizátoři měli problém s termínem a požádali o změnu. Svaz rally Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky ale nesouhlasil a pohroma pro fanoušky burácení motorů byla na světě.

Vyškovští už na začátku dostali k dispozici termín, který jim nevyhovoval. „Chtěli jsme zářijový termín, ale dostali jsme první červnový víkend. To bylo nepřijatelné už jen proto, že se v té době konají volby do Evropského parlamentu. Navíc akcí města či jednotlivých obcí, které by nám nedovolily vše úspěšně uspořádat, bylo více,“ uvedl tiskový tajemník vyškovské rally Jiří Dokulil. Klub tak nelenil a zažádal o přeložení akce. „Jako nejlepší se nám zdál posun o čtrnáct dní dozadu,“ dodal Dokulil.

Odpověď uvedeného svazu ale měla nečekanou podobu. Jménem svého předsedy Františka Rosického striktně odmítl vyškovský návrh schválit s odůvodněním narušení konceptu mistrovství rally a intervalů mezi závody. Když se pak Vyškovští pokusili zažádat o přeložení opětovně, dostalo se jim nabídky posledního a hraničního termínu. „Doporučujeme, abyste podnik uspořádali o týden dříve, tedy už na konci května, a netrvali na svém předchozím požadavku,“ uvádí v odpovědi na vyškovskou snahu Rosický.

Možná shoda, zdálo by se, ale tenhle příběh šťastný konec nemá. Tato možnost totiž také nic pro pořadatele neřešila. „Například bychom neměli v rámci naší akce rally historických automobilů, protože týden předtím se jede v Českém Krumlově. A zase tady byly další organizační problémy kvůli různým kulturním a společenským akcím. A tak jsme se s těžkým srdcem rozhodli, že vše letos zrušíme,“ smutnil ředitel rally klubu Jaromír Palásek.

Zpráva o odvolání Böttcher rallye Vyškov 2009 zasáhla i samotné účastníky. „Mrzí mě to moc, třeba pro mě je to srdcová záležitost. A co jsem se bavil s posádkami z okolí, nadšen z toho není nikdo. Je tu vždy pohodová atmosféra, všichni se rádi vraceli,“ objasnil Přemysl Šebesta, jezdící právě za Vyškov.

Každopádně už teď ale zaznívají z úst členů Hanáckého rally klubu hlasy, že udělají vše proto, aby Vyškov neztratil mistrovský podnik nastálo. „Jsme zklamaní, ale jedeme dál, jsme domluveni se sponzory a dalšími lidmi kolem, že pauza bude jen roční,“ vyhlásil ředitel Palásek.