Anketu tradičně organizuje město Bučovice a sportovce vybírá odborná komise bez určení konkrétního pořadí. Letošní nabídka byla opravdu bohatá. Například ti nejmladší, sourozenci Kateřina Miroslav Durákovi, patří k největším talentům české sportovní gymnastiky a letos sbírali medaile prakticky na všech soutěžích, kterých se zúčastnili.

Dorostenci, rovněž sourozenci Marek a Ondřej Vintrovi, jsou nejen výbornými fotbalisty, ale i florbalisty, futsalisty, volejbalisty, vyhrávají soutěže ve všemožných atletických disciplínách. Ne náhodou se ocitli v hledáčku mládežnických trenérů Zbrojovky Brno. Nebo brokový střelec Josef Navrátil. V disciplíně trap je mistrem republiky a vítězem Českého poháru.

V dospělých odborníky přesvědčil šestadvacetiletý motokrosař Lukáš Reiter. V kategorii MX1 se umísťoval na předních místech v celorepublikových závodech s třešničkou na dortu v podobě vítězství v prestižním podniku ve Vranově u Brna. „Všem vám děkuji za vzornou reprezentaci našeho města," řekl mj. ve svém vystoupení starosta Bučovic Radovan Válek, který oceněným předával diplomy a dárky.

Jeho uznání patřilo i nejlepším kolektivům, mezi kterými se letos překvapivě prosadili fotbalisté. Ti po podzimní části vedou svoji skupinu I. A třídy. „Utvořila se výborná parta, která táhne za jeden provaz. Samozřejmě musíte mít i trochu štěstí, ale to přece přeje připraveným a my jsme mu šli naproti. Všichni si přejeme, aby se nám podařilo dotáhnout to do úspěšného konce," přeje si trenér Ladislav Kachlík.

Dlouhodobě patří mezi nejlepší bučovické sportovní kolektivy volejbalisté Sokola. Pětkrát za sebou vyhráli druhou ligu a nyní směřují k dalšímu, celkově již osmému prvenství. „Ocenění si hodně vážíme. Sportovně je to určitě především za naše výsledky ve druhé lize, ale mimořádným úspěchem bylo i vítězství v celostátním přeboru České obce sokolské. Já ale mám radost ze všech dobrých výsledků bučovických sportovců. Držím palce třeba fotbalistům, aby dotáhli dobře rozehranou soutěž k postupu. I když z osobních zkušeností vím, jak těžké je ve sportu nějakou soutěž vyhrát," upozornil trenér a manažer oceněných volejbalistů Zbyněk Čížek.

Síň slávy zaplnily vzpomínky Jana Kvapila na skvělé časy motokrosů na trati v Hájku, které sportovní nadšenec a bývalý funkcionář několika bučovických klubů pomáhal organizovat. „Závod se postupně změnil z okresního přeboru na mistrovství republiky sidecarů a začali sem jezdit naši nejlepší závodníci," napsal ve svých vzpomínkách. Zasloužilý trenér Josef Sedlák je zase podepsán pod současnými vynikajícími výsledky mladých sokolů sportovních gymnastů a gymnastek.

Bučovice – SPORTOVEC ROKU 2013

Jednotlivci – žáci:

David Macháň – Sokol Bučovice, stolní tenis

Kateřina Duráková – Sokol Bučovice, sportovní gymnastika

Miroslav Durák – Sokol Bučovice, sportovní gymnastika

Daniel Marko – TJ Bučovice, šachy

Dorost:

Marek Vintr – FC Bučovice, fotbal (i další sporty)

Ondřej Vintr – FC Bučovice, fotbal (i další sporty)

Josef Navrátil – Sokol Bučovice, sportovní střelba – trap

Dospělí:

Lukáš Reiter – Autoklub Bučovice, motokros

Kolektivy:

Sokol Bučovice – sportovní gymnastika, družstvo ml. žáků

FC Bučovice – fotbal, muži A

Sokol Bučovice – volejbal, muži

Síň slávy:

Josef Sedlák – Sokol Bučovice, sportovní gymnastika, trenér mládeže

Jan Kvapil – motorismus, dlouholetý funkcionář AMK Bučovice