Těžko někdo mohl narežírovat zajímavější průběh sedmého ročníku volejbalového Memoriálu Ing. Vladimíra Spirita v Bučovicích než samotný turnaj. A přispěl k tomu i tým, který v ryze extraligové konkurenci měl být outsiderem, tedy domácí druholigový Sokol.

Svěřenci trenéra Zbyňka Čížka, zároveň ředitele soutěže, už v prvním utkání modré skupiny porazili úřadujícího mistra republiky z Kladna a ve svém druhém vystoupení málem poslali domů pozdějšího vítěze Ostravu. „To utkání zlomil první set. Mohli a měli jsme ho vyhrát a pak by bylo možné všechno. Neproměnili jsme dva setboly. A za stavu 27:26 jsme se nechali lehce zablokovat. Ostrava to pak otočila na 27:29. Je to škoda, byli jsme kousek od dalšího velkého úspěchu,“ trochu si posteskl kouč Čížek.

Po vychladnutí emocí pak už ale rozdával úsměvy. „Porazit Kladno, to je velice cenný skalp, vždyť navíc přijeli v téměř kompletním složení pro extraligu. O Ostravě jsem mluvil, zápas s Brnem už byl v jeho režii. Ale i tak je to náš velký úspěch. Poprvé jsme nastoupili v sestavě, která by měla hrát druhou ligu, a měli bychom být opět silní. Kvalitu kádru rozhodně zvýšila přítomnost zatím největší posily Jindřicha Pavlíka, hráče s bohatými extraligovými zkušenostmi z Čech i ze Slovenska. Teď máme celé září na to, abychom se ještě víc sehráli, a věřím, že se podaří přivést ještě jednu velkou posilu,“ řekl spokojený Čížek

Podle přítomných volejbalových odborníků byl bučovický turnaj zřejmě nejkvalitnější letní antukovou soutěží v republice. „Nejen Kladno, ale i ostatních šest extraligistů tu mělo prakticky kompletní družstva, protože už jsou v plné herní přípravě na start extraligy. To na jiných letních turnajích není. V Dřevěnicích sice také hrávají extraligoví hráči, ale jsou rozházení do více družstev. Herní kvalita turnaje tady v Bučovicích byla určitě výš,“ pochválil známý brněnský volejbalový odborník Miloš Kosík.

Bučovicemi potrápená Ostrava se v průběhu turnaje neustále lepšila a nakonec ve finále oplatila porážku ze skupiny Brňanům. Ti absolvovali turnaj v sedmi hráčích, kterým proti dvěma šestkám Severomoravanů ve finále očividně odcházely síly. „Ostrava vyhrála zaslouženě. My jsme opravdu v závěru byli hodně unavení. Tým se nám trochu změnil. Odešli tři hráči a tři noví přišli. Myslím, že jsme posílení a v nové extralize budeme určitě chtít postoupit do play-off, což se nám loni nepodařilo. A v osmičce bychom se pak mohli pokusit i o nějaké překvapení,“ řekl po finále ještě zadýchaný hrající druhý kouč brněnského družstva Martin Hroch.

„Mají nového nahrávače, slovenského reprezentanta Tomáše Holého, který hrál velmi dobře. Ostrava vyhrála zkušenostmi, ale Brno bylo nejpříjemnějším překvapením turnaje,“ shodli se v celkovém hodnocení Memoriálu Čížek s Kosíkem a oba rovněž řekli, že víc čekali od mistrovského Kladna a Českých Budějovic, které vyhrály dva předchozí Memoriály.

Spokojený odjížděl z prakticky prvního herního kontaktu se svými novým spoluhráči i osmatřicetiletý odchovanec Zbrojovky Brno Jindřich Pavlík. V Bučovicích rozšíří enklávu zkušených ligových harcovníků jako Dubš, Sekanina, Chromý či Jelínek. K volejbalu se vrátil v podstatě po pětileté pauze. „Ukecávali mě všichni, ale nejvíc asi Ivoš Dubš. Těch pět let jsem opravdu vůbec žádný sport nedělal, takže teď musím dohánět především fyzičku. Herně to, i k mému překvapení, nebylo až tak špatné. Vypadá to, že v Bučovicích bude zase výborná parta, což jsme dokázali zejména výhrou nad Kladnem. Určitě ale můžeme hrát vysoko a věřím, že k tomu můžu přispět i já,“ věří si Pavlík.

Sedmý ročník Memoriál Ing. Vladimíra Spirita
Modrá skupina: Kladno – Sokol Bučovice 0:2, Bučovice – Brno 0:2, Ostrava – Bučovice 2:0.
Pořadí: 1. Brno 9 bodů, 2. Ostrava 7, 3. Bučovice 5, 4. Kladno 3.
Červená skupina, pořadí: 1. Liberec 9, 2. Praha 7, 3. Havířov 5, 4. České Budějovice 3.
Semifinále: Brno – Praha – 2:0, Ostrava – Liberec 2:0.
O 3. místo: Liberec – Praha 0:2.
Finále: DHL Ostrava – RWE Brno 2:0.
Nejlepší hráči – nahrávač: Tomáš Holý (Brno), smečař: Filip Nesvačil (Liberec), blokař: Vladimír Sobotka (Ostrava)