Trenér sokolů Zbyněk Čížek si z obou derby přál vydolovat alespoň tři body a jejich zisk předpokládal až v odvetě na domácí palubovce. To se povedlo, ale to už jeho svěřenci měli v kapse tři body ze Starého Města. „Domácím sice chyběla jejich největší úderná síla Čech, ale měli posily z extraligového Zlína, s nímž úzce spolupracují. Doma doposud prohráli jen s Beskydy, a proto jsou tři body ze Starého města velice cenné. Navíc po dobrém výkonu. Jsem rád zejména za to, že hráči dokázali přenést na hřiště to, co jsme celý týden nacvičovali v přípravě,“ radoval se Čížek.

Jen samotné vítězství hostů je překvapením, natož tak hladká výhra. A to i Čížkovi chyběl, jeden trumf, nemocný smečař Vladimír Katona. Bučovičtí ale byli výrazně lepší na servisu a příjmu a těžili v výborné rozehrávky Ondřeje Fučíka. „A je ještě jedna věc, kterou by vyzvedl. Výkon devatenáctiletého Tadeáše Tezzeleho, který si odbyl prvoligovou premiéru a na smeči plnohodnotně Vlada Katonu nahradil,“ chválil bučovický lodivod.

V odvetě do Bučovic sice s týmem Starého města přijel i jeho hrající trenér Petr Karabec, ale spolu s ním byl na střídačce už je jediný náhradník. Torzo dokázalo s nažhavenými Bučovicemi držet krok jen do poloviny první sady. Až do stavu 16:16 se oba soupeři střídali v jednobodovém vedení, ale domácí pak svůj první bodový trhák dokázali zúročit k zisku první sady. Zbývající dvě pak byly hladkou záležitostí sokolů. „V takové sestavě jsme museli jít herně na hranu, buď to půjde, nebo ne. Vydrželo nám to jen na začátku a pak nám došly síly,“ konstatoval Karabec. Osmačtyřicetiletý bývalý reprezentant se do zápasu nezapojil. Vysvětlení podal s úsměvem. „Což o to, chuť zahrát si mám vždycky, ale roky jsou tady zdraví to už nedovoluje,“ sdělila klasická volejbalová legenda.

Bučovice po pomalejším rozjezdu soupeře převálcovaly. „Klíčové bylo, že se hráči dokázali na zápas soustředit. V hlavách určitě museli mít, že když den před tím porazili soupeře s pěti extraligisty, tak teď, proti takové sestavě, to bude jasná záležitost. Zvládli to,“ oceňoval trenér sokolů.

Dvě tříbodová vítězství vynesla jeho tým na lichotivou třetí příčku tabulky. Kouč a klubový manažer v jedné osobě přiznává, že je to víc, než před soutěží předpokládal. „Přáli jsme si dostat se do play-off a s nějakým uklidňujícím odstupem od deváté příčky. Takže nemůžu tvrdit, že nejsem spokojený. Hráčům jsem říkal, že budu rád, když po polovině soutěže budeme mít osmnáct bodů. Protože si myslím, že na čtvrtfinále play-off by mělo stačit dvaatřicet nebo třiatřicet bodů. My máme dvacet tři, takže je to pět bodů nad plán. Na druhou stranu nás to nesmí ukolébat. V odvetách nám nikdo nic nedá zadarmo,“ zdůraznil Čížek.

I. liga volejbalistů

Staré Město - Sokol Bučovice 0:3 (-15, -17, -24)

Sestava: Mlčůch, Přikryl, Tezzele, Neubauer, Fučík, Vašut, Nezdařil – Duda, Jelínek.

Sokol Bučovice - Staré Město 3:0 (21, 16, 17)

Sestava: Vašut, Neubauer, Mlčůch, Šimko, Fučík, Tezzele, Nezdařil - Paták, Spěvák.

Čelo tabulky po 12. kole: 1. MFF Praha 28 bodů, 2. Beskydy 28, 3. Sokol Bučovice 23, 4. Lvi Praha B 22, 5. Dobřichovice 22, 6. SGLD Brno 20 atd.