Současníci z TJ Sokol nabídnou především sérii suverénních vítězství družstva mužů ve druhé lize. „První větší úspěchy ale pro klub získávaly ženy," připomíná starosta oddílu a trenér A družstva mužů Zbyněk Čížek.

Jak se tedy v Bučovicích pod vysokou sítí začínalo?

Prvním družstvem byli v roce 1925 dorostenci. Tehdy je hra natolik zaujala ve výuce na gymnáziu, že ji přenesli do Sokola. Rozdíl je samozřejmě veliký, v technickém vybavení, v zázemí. Míč byl šněrovací, úbor červené trenýrky a bíle tílko, do blízkého okolí se cestovalo na kolech. Dnes je klub vybaven mnohem lépe jak materiálně tak finančně. Ale změnila se i hra jako taková. Byla třeba technika odbití spodem, místo dnes známého bagru se hrálo jednoruč dlaní a další a další věci.

Čím jste přispěli do výčtu úspěchů v letošním roce?

Sice se zdá samozřejmostí vítězství mužů ve druhé lize, ovšem titul byl perně vybojovaný. Od úvodu bylo jasné, že vítězem se staneme my nebo nově vzniklý tým ŠSK Beskydy. Mimo jiné v jeho barvách hráli výjimeční hráči jako Kubala, Provazník, Ledvoň, Plichta a další. Nakonec jsme zvítězili především díky fantastické podzimní šňůře šestnácti vítězství v řadě. Nezapomenutelným zážitkem pro mnohé naše hráče a především fanoušky také bylo utkání druhého kola Českého poháru mužů s extraligovým SKV Havířov. V domácí tělocvičně se hrálo před více než 200 diváky.

Program oslav (sobota 4. července)
- 10.00–15.00 volejbal pro všechny – turnaj pro příchozí na kurtech v aleji, prohlídka opravených kabin
- 16.00–18.00 slavnostní zahájení oslav, vernisáž výstavy v 1. poschodí sokolovny, křest almanachu
- 18.00–24.00 setkání generací, hráčů a fanoušků, posezení s tancem

A co ostatní družstva?

Velmi mě potěšilo vítězství žáků v okresním přeboru a poprvé v historii klubu jejich postup do krajské soutěže.

Je někde v průběhu devadesáti let podobně úspěšné období, jako je současnost?

Celých těch devadesát let bylo velmi plodných a důkazem toho je množství pohárů, které hráčky či hráči získali a některé z nich je možné vidět v malém sále místní sokolovny při výstavě. Ovšem dříve sklízely úspěchy hlavně ženy, které na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let postoupily až do krajského přeboru první třídy. Družstvo profitovalo i z velmi dobré spolupráce se střední školou, kde některé hráčky studovaly a hlavně zásluhou prof. Jiřího Horáka doplňovaly ženský tým.

Kde jsou základy současného skvělého týmu mužů?

Odpovím trochu obšírněji. V devadesátých letech hráli ženy i muži krajský přebor druhé třídy a bez větších úspěchů. První postup do krajského přeboru I. třídy vybojovali muži sezoně 2000–2001. O tři roky později už přišla kvalifikace o druhou ligu a tu jsme začali pravidelně hrát od ročníku 2004–2005. Od této doby jsme ji osmkrát vyhráli. Myslím, že v novodobé historii této soutěže je to za deset let ojedinělý rekord, který bude těžko kdy překonán. Základ je samozřejmě hlavně v tom, že přišli špičkoví hráči a stačí, abych řekl jediné jméno: Ivo Dubš.

Co vás naopak trápí, co byste chtěl v nejbližším období a delším časovém horizontu zavést nebo vylepšit?

Bučovický volejbal samozřejmě nesbírá jenom úspěchy, ale bojuje se stejnými problémy, jako většina malých měst. Jako je třeba úbytek dětí, které chtějí pravidelně sportovat, konkurence jiných sportů, malý zájem o trenérskou činnost a podobně. Konkrétně u nás se to odráží do kategorie dospělých tak, že po letech účasti B mužů i A žen v krajském přeboru budou od podzimu obě družstva hrát pouze okresní přebor.

Pojďme k oslavám devadesátin. Jak by měl probíhat turnaj pro příchozí, který je jejich významnou součástí?

Především jsem mile překvapen, jak pozitivně reagují bývalé hráčky a hráči na pozvání na celou akci. Někteří zdatnější se tedy objeví i v různých modelovaných utkáních, které budou k vidění zhruba od deseti hodin dopoledne na kurtech v aleji. Nepůjde tedy o klasický turnaj ale spíše o exhibiční utkání, která doprovodí řada diváckých soutěží se zaměřením na volejbal.

Na co z programu oslav se vy sám těšíte nejvíc?

Nejvíc na setkání s řadou svých bývalých spoluhráčů, které tak často nevidím a snad si najdu i čas na chvilku toho aktivního sportu. Ale od rána se pořád bude něco dít. Na kurtech tedy akce se zaměřením na sport, odpoledne bude vidět něco z historie, fotogalerie, projekce, a večer oslavy vyvrcholí zábavou s živou hudbou.

A na závěr trochu odbočení. Jak se bude připravovat áčko na novou sezonu?

Především letos jsem pro A mužstvo zvolil trošku jiný model přípravy. Scházíme se již od začátku června na kondičních trénincích, v červenci budeme pokračovat jedenkrát týdně na antuce a v srpnu již přípravy na nový soutěžní ročník začnou naplno v hale. Pomyslným vrcholem léta bude 22. srpna memoriál Ing. Vladimíra Spirita.

Ten tradičně bývá velice kvalitně obsazený. Na co se můžeme těšit letos?

Mohu potvrdit, že o turnaj je opět obrovský zájem. Obsazení už je uzavřeno a bude se opět na co těšit. Štikou turnaje bude slovenský mistr VK Mirad Prešov s řadou slovenských reprezentantů, dále čtvrtý tým české extraligy Fatra Zlín, účastník play off ČZU Praha s brazilským smečařem, VK Ostrava s bývalým reprezentačním nahrávačem Petrem Zapletalem. Atak bych mohl pokračovat dál.