Pravda, druhé místo není špatné. Jenže tým Chudák Pes byl největším favoritem tradičního klání na zdejších čtyřech antukových kurtech. Představil trio hráčů z extraligového Zlína: smečaře Pavla Koláře a bratry Adama a Pavla Bartošovy, přičemž starší smečař Adam hrál před týdnem za českou reprezentaci v Evropské lize. Dalším hráčem z extraligy byl smečař Tomáš Fila z Českých Budějovic a na liberu tohoto týmu hrál Petr Chromý, který by zkušenosti z nejvyšší soutěže mohl rozdávat.

Do finále favorit dokráčel bez problémů, jenže tam se extraligového „štěkotu" vůbec nezalekli bučovičtí sokoli. Tedy druholigový tým, ale rovněž s řadou velkých volejbalových jmen. „Zlíňanům" nepovolili ani set. „V úvodu turnaje, v základní skupině, jsme měli potíže spíše sami se sebou. Ale finále jsme předvedli svůj nejlepší výkon. Chudák Pes vsadil na skákanou plachtu, ale s tou jsme si poradili a především se v útoku dařilo oběma blokařům, jak posile Sedalíkovi, tak i Petru Hanzlíkovi. A když k tradiční opoře Dubšovi se ve druhém setu přidal na servisu i v útoku Vyhnáček, bylo finále překvapivě naší jednostrannou záležitostí," radoval se trenér sokolů Zbyněk Čížek, jehož tým tak nečekaně obhájili loňské vítězství.

To ale byla až třešnička na dortu výborně připraveného sportovního klání. Pořadatelé opět účastníky rozdělili do dvou výkonnostních oddělení, a také ve slabší B skupině nebyla o dramatické momenty nouze. Z vítězství se nakonec radovali hráči záložního týmu Drásova. „Trochu mě mrzí, že do hlavní skupiny nepřijel osmý celek, ale i přesto si myslím, že turnaj měl vysokou sportovní úroveň a že se u nás všichni cítili výborně," poznamenal šéf akce Arnošt Šmerda, který po skončení mistrovské sezony definitivně předal trenérskou taktovku holubického týmu svému synovi Alešovi.

Mladší Šmerda podle očekávání koučoval tým opět přímo na kurtu a své spoluhráče dovedl k cennému třetímu místu. Holubice hrály hezký a bojovný volejbal a určitě jim pomůže posila univerzál Balík. „Náš výkon nás samotné překvapil. Velká spokojenost je s nasazením, bojovností a přístupem všech hráčů mužstva," chválil hrající trenér.

Vítězné Bučovice se rozjížděly pomaleji a ve skupině se trápili s domácím týmem i dalším ligovým účastníkem Šlapanicemi. V semifinále s Drásovem dokonce hladce prohrály první set, když jim utekl jeho úvod (0:7). Druhý pak už byl jasně v jejich režii (25:15). Tie break byl vyrovnaný jen do stavu 8:7, pak sokoli utekli na rozdíl čtyř bodů, který udrželi do vítězné koncovky.

Slibný úvod přípravy

Nejen na lídru turnaje bylo vidět, že je teprve začátek sezony, a tedy nerozehranost. „Dělal nám potíže příjem servisu a následná příprava útoku, ale přesto jsme po vítězstvích 2:1 skupinu vyhráli. V semifinále s Drásovem nám naštěstí od druhé sady začala fungovat spolupráce nového nahrávače Jambora s univerzálem Dubšem. Já jsem určitě spokojenější s výsledkem než s výkony. V určité fázi turnaje bylo vidět, kde máme ještě rezervy. Obě nové posily naznačily velké předpoklady. Jambor, pokud se více sžije s týmem, bude jeho velikou oporou, a blokař Sedalík kromě dobré nálady v týmu pomůže jak v útočné fázi, tak i v obraně na síti. Ovšem musí ještě zapracovat na servisu. Ale to i někteří další hráči, na to je ještě dostatek času na dalších turnajích i v přípravě," dodal Čížek.

Letní volejbal

Holubice 2013

Finále: Sokol Bučovice – Chudák Pes Brno 2:0.

Konečné pořadí skupiny A: 1. TJ Sokol Bučovice A, 2. Chudák Pes Brno, 3. TJ Holubice, 4. Sokol Drásov A.

Sestavy:

Bučovice: Nezdařil, Vyhnáček, Hanzlík, Sedalík, Dubš, Jambor, Sekanina, Mikula, Hovorka, Auer.

Holubice: Aleš Šmerda, Balík, Lukáš, Matuška, Petr Handlíř, Tomáš Handlíř, Paul, Schoř, Mrázek.

Pořadí ve skupině B: 1. Sokol Drásov B, 2. TJ Holubice B, 3. VK Tišnov, 4. Sokol Bučovice B.