Vždy jste měli silné argumenty, proč postup odmítnout. Co změnilo váš názor?
Rozhodly dvě věci. Z prvé jsem chytil už takovou tu rutinní opotřebovanost. Naše výsledky se braly jako samozřejmost, ale my sami, mnou počínaje, už jsme tomu nedávali všechno, co by druhá liga měla vyžadovat. A za druhé cítíme, že úroveň druhé ligy klesla. V minulém ročníku jsme to poznali asi nejvíc za poslední roky. Naše dlouhodobá vize je brát do týmu hráče, kteří mají nějakou úroveň a hrávali vyšší soutěže, včetně extraligy. A ti v zápasech vždycky chtějí odevzdat maximum. Druhá liga už je k tomu nenutila, anebo jen velmi výjimečně.

První liga to zaručuje?
Určitě. Ukázalo se to už v kvalifikaci, kterou jsme hráli s úplně jinou motivací. Sportovní úroveň byla mnohem vyšší, kvalitnější soupeři a taky úplně jiná divácká kulisa. V první lize nás samozřejmě čekají mnohem zajímavější zápasy každý týden a ne, jak to bylo v druhé lize, jednou dvakrát za sezonu s Holubicemi nebo s Ostravou.

Jedním z důvodů vašich NE byl herní systém soutěže pátek – sobota. Už vám nevadí?
Přizpůsobíme se. V kádru zůstanou jen hráči, kteří jsou ochotní tento systém akceptovat. A je tu jedno nové velké plus. První liga je poprvé v historii přesně napůl česká a moravská, tedy šest českých a šest moravských klubů.Manažer a trenér volejbalových sokolů Bučovice Zbyněk Čížek.Zdroj: DENÍK

Jak to bude vypadat v praxi?
V pátek odpoledne jsme se rozhodli hrát domácí zápasy od 18.00 hodin. Sobotní mají v rozpětí od 11. 00 do 18.00 hodin, a když chcete hrát dřív, tak musíte mít souhlas soupeře. Takže toto se bude v sezoně řešit zápas od zápasu.

Jistě máte pro historický premiérový ročník představy o konečném umístění.
Jakýmsi měřítkem bylo, že jsme v kvalifikaci dostali pod sebe jedenáctý tým první ligy. Ale v první řadě k tomu přistupujeme jako nováček. To znamená s pokorou. Spousta lidí říká, že máme na to hrát o medaile, ale pro nás je to nová záležitost. Musíme se s první ligou sžít. A se vším okolo ní, včetně rozhodčích. Vím, že hlavně u českých mančaftů nejsme moc oblíbení. Budu spokojený, když nebudeme mít sestupové starosti. Kdyby se nám podařilo nakouknout do první osmičky, byl by to bonus navíc. A s jinými možnostmi. Play-off je jiná soutěž, víc otevřená pro překvapení. Takže uvidíme, kam se nakonec zařadíme.

Tím ale naznačujete ambicióznější cíle…
Na rovinu říkám, že chci, aby tohle naše snažení kulminovalo někde v hierarchii tří let. Ano řeknu ambiciózní cíl vyhrát první ligu. Ti, co mě znají, mi rozumějí…

V posledním utkání tohoto ročníku Moravskoslezské ligy remizovali fotbalisté MFK Vyškov (bílé dresy) s FC Odra Petřkovice 3:3.
Prohrávali i vedli. Vyškovští fotbalisté zakončili letošní sezonu remízou

K tomu určitě budou potřeba posily.
Přivedli jsme tři kvalitní hráče se zkušenostmi z vyšších soutěží. Ti by měli být hnacím motorem mužstva. Kádr pro novou sezonu už je na 99 procent je hotový. Posilou číslo 1 je druhý nejvíce bodující hráč slovenské extraligy smečař Vladimír Katona z Miradu Prešov. Pozici prvního nahrávače bude mít bývalý extraligový hráč z Benátek nad Jizerou Ondřej Fučík. Třetí posila je celkem paradoxně z týmu minulého vítěze první ligy Black Volley Beskydy (v baráži o extraligu Beskydy těsně prohrály s Aerem Odolena Voda, pozn. red.). Jejich nejvíce bodující hráč, univerzál Jakub Vašut. Ze Sokola Brno I by měli přijít dva mladí talentovaní hráči Tadeáš Tezzele a Patrik Maňas.

Představil jste vaše cíle, kdo je pro vás favoritem první ligy?
Pro mě jsou to Beskydy, myslím, že ligu vyhrají i letos. Vysoce kvalitní tým má i Sokol Dobřichovice, loňský finalista. Utajených adeptů na medaili je víc, možná i my…

Ví se, že v Bučovicích je hala s nízkým stropem. Tohle bude asi taky oříšek.
Snažíme se přesvědčit bučovické radní a zastupitele a všechny lidi okolo sportu v Bučovicích, že město potřebuje novou halu nejen pro účely volejbalové první ligy. Nabízí se řešení postupně rekonstruovat stávající halu a dělat kroky k výstavbě nové haly. My to chceme podpořit sportovními výkony.

Je na stole už něco konkrétního?
Diskutujeme o tom, aby se hala zvedla o dva metry, tedy strop na 10 metrů, a o dva až tři metry rozšířila. Vyřešilo by to mnoho problémů. Ale pořád si myslím, že je potřeba uvažovat koncepčněji, o výstavbě nové odpovídající haly.

S jakými pocity vstoupíte na druhou scénu českého volejbalu?
Samozřejmě s nadějí a optimismem. Ale chci se vrátit k druhé lize. Myslím si, že o nás, jako tradičního účastníka, bude trochu ochuzená. Ubydou derby s Holubicemi. Bude to taková nová éra bez Bučovic, které, podle mě, budou kralovat Holubice.

Los a soupeři
Úvodní kola:
1. kolo - 28. 9. (18.00)
Bučovice - Velké Meziříčí
2. kolo - 29. 9. (17.00)
Bučovice - Volejbal Brno B 
3. kolo - 12. 10. (19.00)
ČZU Praha - Bučovice
4. kolo - 13. 10. (11.00)
České Budějovice B - Bučovice
5. kolo - 19. 10. (18.00)
Bučovice - MFF UK Praha
6. kolo - 20. 10. (17.00)
Bučovice – Dobřichovice

Další účastníci 1. ligy:
Nymburk, Staré Město, Beskydy, Tesla Brno, Volley ČZU Praha B