Memoriál Ing. Vladimíra Spirita, to je mezi českými příznivci volejbalu pojem. Aby ne, sjíždí se tam každý rok to nejlepší, co palubovky pod vysokou sítí v republice nabízí. Je čas na osmé pokračování. Sice bez těch, kteří se už za tři týdny vrhnou do bojů mistrovství Evropy a připravují se s reprezentací, ovšem opět se zvučnými jmény a řadou favoritů.

Sedm extraligových celků, včetně obhájce loňského vítězství a jednoho slovenského hosta. A domácí posílení novými jmény. To vše bude k vidění už v sobotu na bučovických kurtech pod taktovkou manažera a kouče Zbyňka Čížka.

Sluší se připomenout, kdo byl Vladimír Spirit. Co ho pojí s volejbalem a Bučovicemi?
Velká osobnost našeho i světového volejbalu. Vladimír Spirit byl jedním ze zakládajících členů světové volejbalové federace. Kromě toho také dlouholetým hráčem, funkcionářem a propagátorem československého a českého sportu. Mimo jiné účastník olympijských her. Zvládl toho neuvěřitelně moc.

A co on a Bučovice?
K nám se přistěhoval, přiženil a prakticky okamžitě začal být volejbalově aktivní i v Bučovicích. Vedl třeba mladé mužstvo žen a s ním vyhrál krajské přebor. Když se pak bohužel vydal do volejbalového nebe, spojili jsme s jeho rodinou a požádali je, jestli by se turnaj nemohl jmenovat po něm. Souhlasili a my jsme za to moc rádi. Chceme tak panu Spiritovi vzdát hold, vážíme si všeho, co pro volejbal tady i v celé republice udělal.

Sportovní fanoušci vždy netrpělivě očekávají, kdo se na memoriálu představí. Prozradíte?
Bude to zase stát za to. Hodně mě těší, že u nás bude druhý tým posledního extraligového ročníku DHL Ostrava, poslední vítěz našeho memoriálu. Druhým nasazeným týmem budou Vavex Příbram, loni v extralize čtvrtí. Nikdy se u nás nepředstavili a teď tu budou v kompletním složením i s novým trenérem Petrem Bromem, úřadujícím mistrem ještě za České Budějovice. O kvalitě Příbrami svědčí i to, že vyhrála skvěle obsazený přípravný turnaj v Chlumci nad Cidlinou. Pozvání přijalo i slovenské mužstvo, loni třetí tým extraligy VK Slavia Svidník. Poprvé.

Ale slovenská premiéra v Bučovicích to nebude?
To ne, měli jsme tu už dřív Bratislavu, myslím, že dokonce vyhrála druhý ročník. Čtveřici nasazených uzavírá VK Dukla Liberec, přiveze mimo jiné mnoholetého českého reprezentanta, blokaře Luboše Staňka.

A nenasazené kvarteto?
I to je velmi dobré, zase extraliga. Slušný tým bude mít určitě ČZU Praha, tradičně k nám jezdí Volejbal Brno, přijede i loni sedmý tým extraligy Slavia Havířov a osmičku doplníme my, domácí. Náš turnaj se vyznačuje tím, že na něm nehrají hráči jako nějaká parta, ale opravdu kompletní týmy. Měly by se ukázat už v nejlepším světle.

Ve výčtu chybí České Budějovice, mistr republiky, co do Bučovic v posledních letech jezdil.
Máte pravdu, po čtyřech letech Jihostroj nepřijede. Byl přihlášen, ale má dva hráče v přípravě na mistrovství Evropy, zranil se jim i nahrávač a trenér s manažerem se rozhodli účast odříct. Bez těchto opor nechtěli přijet a riskovat dobré jméno budějovického volejbalu. Chápu to, přesto škoda.

A co individuality? Na která jména se příchozí můžou těšit?
No, tím, že už brzy začíná mistrovství Evropy, tak tentokrát bohužel neuvidíme reprezentanty České a Slovenské republiky. Oba nároďáky už jsou v plné přípravě. Ale jsou tu jiní. Třeba Peter Michalovič, univerzál DHL Ostrava, člen širšího reprezentačního kádru. Diváci se mohou těšit i na další hráče, v dresu Liberce bude vyhlášený nejlepší blokař extraligy Marek Beer. V ČZU Praha zase nejvíce bodující univerzál Miroslav Marel. S týmem Svidníku další borec, co už reprezentoval, Ján Sopko.

Pojďme k domácím. Jaké jsou šance uspět?
To je těžké říct, určitě všichni soupeři jsou výkonnostně výš a měli by to potvrdit. A tak by se to mělo promítnout i v umístění. Přesto víme, že antuka trochu smazává tyhle rozdíly, takže věřím, že se pokusíme aspoň jednou vyhrát jako loni, kdy jsme porazili Kladno. Když se to podaří, tak budu spokojený. Myslím, že hráči memoriál berou jako vrchol volejbalového léta. Jsme pořád v přípravě, takže výsledky nebudou prvořadé.

Bučovický kádr se docela změnil. Jde o posílení?
Určitě posílení, věřím tomu. I v nové sezoně se diváci můžou těšit na smečaře Martina Vyhnáčka, hostoval u nás z Brna, osvědčil se a bude z toho nakonec přestup. Druhým hráčem, který má extraligové zkušenosti a bude hrát v Bučovicích, je Jindřich Hovorka, který přichází z Kladna. To je další velká posila, přihrávající smečař. Nováčkem je i univerzál Jan Kučera, jde k nám z Velkého Meziříčí a posledním novicem je blokař Petr Hanzlík z druholigové Olomouce. Ta sestoupila a Petr se usadí v našem týmu.

To zní velmi pozitivně. Jsou v sestavě i nějaké mínusy?
Bohužel ano. Největším oslabením je odchod Zdeňka Balíka, jako univerzál jde do prvoligového Brna, to je velká ztráta. Co mě trápí snad ještě víc, je to, že ze zdravotních důvodů s námi neabsolvoval letní přípravu blokař Pavel Jelínek. Věřím tomu, že se do začátku soutěže dá dohromady.

Ale z vašich slov je patrné, že Bučovice budou na podzim ještě silnější než dřív…
Věřím tomu, že ano. Zůstává Vyhnáček, Hovorka s Dubšem budou velkou sílou na smeči, v letních turnajích se útočně jevil dobře i Kučera. S příchody je vážně spokojenost, trápí mě jen blokaři, na tom musíme zapracovat. Uvidíme, co Jelínek. Když nebude moct hrát, zkusíme ještě nějakou jinou variantu. Pracujeme s tím, co máme.

Co počasí? Není pro memoriál strašákem?
Koukáme na předpověď celkem často a s respektem, ale věřím tomu, že jako vždy bude počasí k pořadatelům přívětivé a že turnaj uspořádáme. Náhradní varianta není, když bude pršet, turnaj přerušíme. Ale když bude pod mrakem a přes dvacet stupňů, není to vůbec na škodu, to je pro volejbal ideální počasí.

Volejbalová zábava na sobotu je tedy jasná. Co doprovodný program?
I ten je připraven. Hlavně divácké soutěže, dovednostní, a to jak volejbalové, tak i jinak zaměřené o ceny za dvacet tisíc korun. Je dobré i dodat, že po celý den je vstup zdarma, takže přijďte na výborný volejbal.

Fakta Memoriálu Ing. Vladimíra Spirita

Sobota 20. srpna, Bučovice

Účast: sedm extraligových celků (6 ČR, 1 SR) + domácí

Týmy: DHL Ostrava, Volejbal Brno, VO Kocouři Vavex Příbram, VK Dukla Liberec, Slavia Havířov, ČZU Praha, VK Slávia Svidník, TJ Sokol Bučovice

Systém: dvě skupiny po čtyřech, nejlepší dva do semifinále

Program (může se měnit):

9.00 oficiální začátek, základní skupiny, 15.30 semifinále, 17.00 zápas o třetí místo a finále