„Zcela jasně se ukázalo, kde seděla žába na prameni, ale nakonec jsme se nějak dohodli," ulevil si po aktivu manažer a trenér Sokola Bučovice Zbyněk Čížek, jehož klub se opakovaně, co by vítěz druhé ligy, nároku bojovat o účast ve druhé nejvyšší české soutěž vzdal.

Jaký je tedy hlavní výstup z jednání?

Vůle změnit zaběhaný systém a nahradit jej novým, který bude vyhovovat většině zainteresovaných klu­bů.

Můžete být konkrétnější?

Dohodli jsme se na návrhu, že od sezony 2014 – 2015 se budou hrát první i druhá liga ve dvou skupinách, vždy české a moravské. První česká liga bude mít dvanáct účastníků, moravská osm a vítězové se spolu ve dvou zápasech utkají o postup do extraligy. Tyto počty jsou spravedlivé k současnému rozložení volejbalových sil v Čechách a na Moravě a počtu oddílů v těchto ligových soutěžích.

Hovořil jste o žábách na prameni. Jaký je to druh?

Projevila se jasná nechuť řady pražských klubů první ligy s tímto stavem něco udělat. Oni by nejraději hráli jen pražskou první ligu, případně ještě s nejbližším okolím. Ani samotné jednání nebylo vůbec jednoduché. Ukázalo se, že v tomto počtu nejsme schopni se dohodnout. Proto vznikla jakási užší pracovní skupina tří zástupců první a tří druhé ligy. Já jsem byl určen jejím mluvčím. Za nás druholigové tam byly kromě Bučovic Palkovice a Choceň. Tedy Palkovice jako druhý celek za námi v naší C skupině a Choceň jasně vede B skupinu. První ligu zastupovaly EGE České Budějovice, Kladno a Nymburk. My jsme vytvořili uvedený model, který považujeme za daných okolností za přijatelný pro všechny.

Co se s vaším návrhem bude dít nyní?

Podle dohody se k němu musí vyjádřit všechny kluby první a druhé ligy. Těch je dohromady třicet. Měly by to zvládnout do konce února. Pokud bude nadpoloviční většina pro, a já jsem přesvědčený, že ano, půjde návrh na stůl výkonného výboru Českého volejbalového svazu. To by se mělo stát do 15. března. Ten by už měl dojednané věci v podstatě jen potvrdit a zahájit technickou přípravu na reorganizaci. Tedy například systém postupů.

Ale ten se zdá být jasný.

Opravdu to není tak složité. Pro nás určitě ne. V první lize hraje jediný moravský tým, béčko Volejbalu Brno. Takže k němu musí ze druhé ligy postoupit sedm družstev. Věřím, že mezi nimi budeme i my.

Bavili jste se i o problému hracích dnů? V první lize se nyní hraje po oba víkendové a někdy s přejezdy přes půl republiky.

Zůstává jeden hrací den, jak je tomu nyní ve druhé lize. To se asi ještě bude dolaďovat, ale dva určitě nebudou.

Jaký máte osobní pocit, vždyť jste byl celou tu dobu hlavním oponentem starého systému?

Budu stručný, je to obrovský pokrok. Věřím, že zavedení už nestojí nic v cestě, protože drtivá většina klubů si to přeje.

Bučovice se tedy konečně mohou těšit na první ligu.

Napřed si ale postup musíme vybojovat na hřišti. Já jsem vždycky tvrdil, že pokud se systém v první lize změní, budeme mít zájem v ní hrát. Po peripetiích, ale přece nakonec vznikl návrh, který se blíží mým představám. Takže platí, že takovou první ligu chceme hrát.