Nedávný vítěz turnaje ATP v Nice Montaňés měl v úvodu zápasu se Štěpánkem čtyři brejkboly, které však neproměnil. Následně přišel o svůj servis a pátý nasazený hráč turnaje Štěpánek úvodní set doservíroval do vítězného konce. Ve druhém setu domácí hráč turnajovou čtyřku Montaňése dvakrát brejkl a za stavu 5:2 šel servírovat na zisk celého zápasu. V té chvíli přišlo první (a taky poslední) Štěpánkovo zaváhání na servisu a ztráta vlastního podání.

Na druhý pokus však rodák z Karviné dokázal utkání doservírovat a po 76 minutách hry se radoval z postupu. „Dnes byl můj herní
i emoční projev úplně jiný než v minulém kole s Mertlem. Hrál jsem agresivně od prvního do posledního míče," pochvaloval si Štěpánek.

„Trenér, jak se říká, mě zdrbal na tři doby, tak že jsem byl rád, že jsem byl dneska schopen přijít a předvést výkon naprosto odlišný," těšil se český tenista, který se v pátečním semifinále utká s Teymurazem Gabashvilim. Osmadvacetiletý Rus s gruzínskými kořeny ve čtvrtek překvapivě vyřadil trojnásobného šampiona a loňského finalistu Jana Hájka. „Dneska byl soupeř lepší," uznal olomoucký rodák po porážce 4:6 a 3:6.

„První set byl o jednom brejku. Bohužel mi utekl začátek druhého setu, ale to bych spíš přisuzoval soupeřově výborné hře," konstatoval Hájek, který sice ještě zabojoval, ale na obrat nedosáhl. „Dělal jsem, co jsem mohl, ale už bylo pozdě," smutnil hráč elitní světové stovky Hájek.

I v druhém pátečním semifinále bude mít český tenis zastoupení. To bylo ostatně jasné už před čtvrtfinálovým soubojem Lukáše Rosola s Jiřím Veselým. Příliš se ale nečekalo, že by nasazená dvojka Rosol mohla vypadnout.

Derby dvou daviscupových reprezentantů přineslo nesmírně vyrovnanou bitvu. Veselý nezvládl koncovku první sady a prohrál 5:7. Na začátku druhé však šestatřicátému hráči světa Rosolovi vzal podání a druhý set dotáhl do vítězného konce poměrem 6:4. Rozhodující sada přinesla nesmírné drama. Veselý podával za stavu 5:4 na vítězství, jenže Rosol mu podání prolomil. Za stavu 5:6 musel Veselý odvracet mečbol soupeře, set však nakonec dotáhl do zkrácené hry. V ní si domácí hráč několikrát pomohl vražedným servisem a tie-break vyhrál 7:4.

Veselý si připsal své největší vítězství kariéry, díky kterému si zahraje prostějovské semifinále proti překvapení turnaje Peteru Gojowczykovi z Německa.

UniCredit Czech Open 2013

Čtvrteční výsledky:

dvouhra – čtvrtfinále:

Veselý (ČR) – Rosol (2-ČR) 5:7, 6:4, 7:6 (4), Štěpánek (5-ČR) – Montaňés (4-Šp.) 6:3, 6:4, Gabashvili (Rus.) – Hájek (8-ČR) 6:4, 6:3, Gojowczyk (Něm.) – Ramos (6-Šp.) 6:3, 1:6, 6:4.

Čtyřhra, semifinále:

Kowalczyk, Rosol (3-Pol., ČR) – Gabashvili, Nedovyesov (Rus., Ukr.), 6:4, 4:6, 12:10, Monroe, Stadler (1-USA, Něm.) – Sergeyev, Wang (Ukr., Tchaj-wan.) 7:6 (9), 7:6 (5).