Skalní příznivci basketbalu z Vyškova měli o sobotním podvečerním programu zcela jasno. Nasměrovali své kroky do sportovní haly Za Parkem, kde sice nemělo ten den hrát jejich elitní mužstvo, přesto o nevšednosti nabízeného zážitku nemohlo být pochyb. Vyškov B versus Slavkov, co se týče dospělých kategorií v novodobé historii obou klubů premiérový střet dvou týmů vyškovského okresu. Vše mělo na svědomí třetí kolo Sdruženého oblastního přeboru skupiny Východ.

Hledání favorita před úvodním rozskokem nebylo vůbec jednoduché. Přeci jenom sezona je teprve v rozpuku a tak rozehranost protivníků ještě není na potřebné úrovni. Každopádně na obou stranách se sešly téměř optimální sestavy a s odhodláním uspět proti soku, kterého i přes nulu na kontě vzájemných zápasů docela znají. „Většina mladších hráčů a věkem ještě dorostenců s nimi dříve jezdívala na přípravném kemp a sehrála několik mládežnických zápasů. Ať tak či tak, chceme vyhrát,“ vyhlásil předem trenér Vyškova Jiří Fojt. Slavkovští si ale v sobotu také nechtěli udělat jen zábavný výlet. „S některými kluky se známe, zkušenosti nechyběly. Čekali jsme velkou bitvu s možností výhry pro nás,“ potvrdil hostující hráč Lukáš Charvát. A před početnými diváky se opravdu neodehrála žádná víkendová selanka.

Od úvodu se začalo zostra a kdo se přišel na utkání podívat, nemohl litovat. Nikdo se celé tři čtvrtiny nedostal do výraznějšího vedení, celky se střídaly
ve vedení a v poločase vedli domácí o jediný bod 44:43. Třetí čtvrtina vyzněla mírně pro Slavkovské, ale přesto před poslední desetiminutovkou vedli vyslanci Napoleonem proslaveného území jen o čtyři body.

Události zbylého hrací času pak nikdo ani ve skrytu duše nepředpokládal. Dá se totiž rozdělit do dvou částí lišících se jako den a noc. Hosté se do domácí opřeli, jak se patří, a podařil se jim dokonalý bodový trhák. Dvě minuty před koncem tak vedli na tu dobu o propastných čtrnáct bodů. „Do toho okamžiku nám klapala dobře střelba, přineslo nám to slušný náskok, ale pak jsme se dostali pod obrovský tlak a nedokázali čelit obraně Vyškovských po celém hřišti. Musím soupeře pochválit za výkon,“ popsal Charvát. Vězte totiž, že po závěrečné siréně svítil na ukazateli skóre stav 85:85. „Abych řekl pravdu, už jsem tomu nevěřil. Za toliko času je šance stáhnout takový rozdíl dost malá. Ale pomohla nám dobrá divácká kulisa a vyšlo to,“ přiblížil pocity domácích jeden z vyškovských bojovníků Ondřej Longa.

Pokud není po normální hrací době určen vítěz, přichází podle pravidel na řadu pětiminutové prodloužení. V něm rozhodly dva fakty. Domácí nadšení z podařené stíhací jízdy a několik vyfaulovaných hráčů Slavkova. Vyškov zvítězil 97:91. „Vládne ohromná spokojenost. Už jsme se smiřovali s prohrou, hosté hráli dobře, ale kluci je bojovností zvládli udolat,“ zářil trenér vítězů. Individuálně se nejvíce prosadili domácí Charous s jedenatřiceti body a hostující Stuhlík s bilancí jen o tři body horší.

V neděli pak čekalo na družstva další střetnutí přeboru. V něm se ale nedařilo ani jednomu celku, Vyškov B prohrál s Velkými Bílovicemi 59:82 a Slavkov u Brna nestačil na Ždánice 70:85.