V napínavém dvojzápase nedominovalo ani jedno z mužstev, pro domácí Dědice ale znamenal i jeden úspěch krok k záchraně. Ty své ambice udržet se v soutěži potvrdily i o den později na půdě brněnské Slávie.

Sobotní den měl pro vyškovské volejbalové fanoušky zvláštní náboj. V rámci krajského přeboru totiž přijel na palubovku posledních Dědic průběžně třetí Vyškov.

Domácím šlo o vše. Šest zápasů před koncem se jich akutně týkala hrozba sestupu do nižších soutěží, kterou mohli zčásti o víkendu odvrátit, protože v neděli navíc zajížděli na půdu Slávie Brno, jejich přímého soupeře v boji o záchranářský klid. „V pondělí už může být o všem jasno. Musíme makat, všechny zápasy jsou hratelné,“ hlásala předem opora Dědic Petr Muzikář.

Dopolední sobotní duel zvládli lépe hosté, ačkoli to tak zpočátku nevypadalo. V úvodním setu týmů totiž dominovali domácí, když povolili soupeři jen jedenáct bodů. Vše ale zlomila koncovka druhého setu, v níž uspěli hosté, a pak už došli až k vítězství 3:1 na sety, i když nutno říci cestou trnitou. „Chyběli nám dva blokaři a smečař. Hráli jsme tak v úplně nové sestavě a bylo to znát. Postupně se to ale ustálilo a dál už to šlo dobře,“ popsal vedoucí Vyškovských Tomáš Luska.

Ani odpolední duel nenudil. Zvlášť, když vedení a také sebevědomí se přelévalo z jedné strany na druhou, a tak došlo až na pátou zkrácenou sadu. Tam se naplno projevila touha domácích po přiblížení se příslušnosti k přeboru i pro příští rok. Pod taktovkou Javůrka a Murányiho Dědice zvítězily 3:2. „Tohle jsme si zasloužili. Tahali jsme totiž po většinu času za delší konec provazu a v tie breaku jsme je opravdu přejeli,“ konstatoval Petr Muzikář.

Jeho tým měl na obnovu sil málo času, protože hned v neděli ho čekalo klíčové dvojutkání proti zmiňované Slávii. Nakonec Dědičtí měli velkou radost z páté sady druhého zápasu, která jim po dopolední prohře 1:3 přinesla výhru 3:2.

Co to všechno tedy pro Dědice před závěrečnými dvěma koly znamená? V současné chvíli jsou na předposledním místě pouze o horší poměr setů za Slávií a bod před Šlapanicemi u Brna. O tom, kolik týmů bude sestupovat, se rozhodne až po skončení sezony. Podle toho, kdo z vítězů daných soutěží bude chtít postoupit, a roli bude hrát i krajská příslušnost celků.

Čistá matematika však mluví jasně. Pokud Dědice v poslední hrací den na hřišti mimochodem jen o dvě místa lépe postavené Lokomotivě Brno vyhrají obě utkání, mají jistotu předposlední příčky. Pokud by se jim to podařilo bez ztráty setu, skončí mezi deseti týmy nejhůře osmé. „Na podzim se nám to proti nim téměř povedlo, takže to není nereálné,“ připomněl Muzikář.

Všechny ostatní varianty závisí na výsledcích souběžně hraných utkání jejich konkurentů. Ti ovšem hrají v roli hostů na půdě celků z vyšších pater tabulky, což hraje Dědickým do karet.