Je devět hodin ráno a začínají se scházet první hráči. Někteří působí velmi sebevědomě. Ještě aby ne, v této disciplíně patří mezi profesionály. Je mezi nimi i aktuální mistr České republiky Kryštof Novák. Akci zahajuje pořadatel a rovněž zakladatel discgolfového hřiště ve vyškovském parku Přemysl Novák.

Seznamuje hráče s harmonogramem celého soutěžního dne a děkuje za hojnou účast. Deštivé počasí hráče nevyvádí z míry, jsou nadšení a plní energie. „Není špatného počasí, je jen špatně oblečený discgolfista,“ vtipkuje hned v úvodu Novák.

SPORT PRO VŠECHNY

Kromě špiček v oboru dorazila i řada amatérů. I přes to, že řada z nich patří mezi discgolfové začátečníky, jde v jejich tvářích vidět nadšení a odhodlání. Míří do výukové akademie, kde se pod vedením zkušených trenérů učí pravidla hry a také správnou techniku hodu a výběr ideálního disku.

Mezi zájemci jsou zastoupené různé věkové kategorie. „Discgolf může hrát úplně každý. Jen u dětí doporučujeme, aby s hrou začaly až v mladším školním věku,“ říká Novák.

Víceúčelové hřiště - ilustrační foto.
Marefské hřiště je hotové. Za stavbu zaplatilo vedení Bučovic půl milionu korun

Mezitím těm zkušenějším už nastává čas vyrazit na dovednostní soutěž, která spočívá v co nejdelším hodu. Ve Smetanových sadech se leckterému daří pokořit i stometrovou hranici.

Blíží se jedenáctá hodina a registrovaní hráči se začínají připravovat na všemi očekávaný turnaj. Před prvními hody jde na nich vidět drobná nervozita, ale fanoušci je nadšeně povzbuzují a fandí jim.

Po pár hodech už se i hráči cítí dobře a začíná se u nich projevovat soutěžní duch. „I přes ne příliš příznivé počasí je atmosféra velmi příjemná a účast úžasná,“ komentuje s úsměvem na tváři jeden z fanoušků, místostarosta Vyškova Karel Jurka.

HRÁT SRDCEM

Turnaj je v plném proudu a hráči jsou maximálně soustředění na hru. „Jsem plný očekávání a věřím v dobré umístění. Zároveň si ale myslím, že to bude opravdu těsné, protože je tady discgolfová špička z celého Jihomoravského kraje,“ je si vědomý třeba Filip Adam.

Také on poukazuje na ne zrovna nejlepší počasí. „Déšť udělá svoje, ale když se do toho dá to srdce, tak to dopadne určitě dobře,“ věří.

Spolu s ním se turnaje účastní čtyřiačtyřicet hráčů. Daří se jim. „Vyškovský discgolfový park má spíš kratší a techničtější jamky, takže ten, kdo si na něj přijde zahrát, nemusí umět házet dlouhé vzdálenosti jako discgolfoví profesionálové. Je tedy vhodný i pro úplné začátečníky,“ vysvětluje Novák.

Na veletrhu vzdělávání, který cílí hlavně na žáky devátých tříd základních škol, se příchozím představily hlavně řemeslné a technické obory.
Veletrh vzdělání ukázal práci s 3D perem. Největší zájem je o obor strojírenství

Discgolf je hra podobná klasickému golfu. Místo míčku a drahých golfových holí stačí hráči pouze disk, kterým hází do speciálních discgolfových košů. Těch je na hřišti zpravidla devět nebo osmnáct.

Úkolem hráče je hodit diskem z výchozího místa a dostat ho do koše na co nejmenší počet hodů. V průběhu hry si může měnit druhy disků podle potřeby a vítězem se stává ten, kdo obejde hřiště s co nejnižším počtem hodů.

ZUZANA KONEČNÁ