Sobotní dopoledne ve Vyškově a jeho okolí nese punc zvláštnosti. V porovnání s jinými prázdninovými sobotami se tato liší tím, že bude zcela patřit běhu. Důvodem toho, že už dnes ráno je okolí atletického stadionu plné nedočkavých houfů atletů a atletek, je to, že čekají na start velkého množství věkových kategorií osmnáctého ročníku akce Běh kolem Vyškova „Vyškovská 12“.
Tu každoročně pořádá Tělovýchovná jednota Liga rekreačních sportů Vyškov ve spolupráci s klubem AHA Vyškov i městem.

Délka trati, jak už název napovídá, činí dvanáct kilometrů. Povede od místa startu směrem na Dědice a dále na Radslavice, před kterými zahýbá na Pustiměř. Z ní se potom závodníci vydají po silnici vedoucí od Prostějova zpět k vyškovskému sportovnímu areálu. „Trasa se od loňského roku, kdy doznala změn, letos nezměnila,“ potvrdil ředitel závodi Josef Kunc.

Závod startuje pět minut po deváté, kdy vyběhnou děti nejmladších kategorií. Ty samozřejmě absolvují kratší vzdálenost na umělém povrchu atletického oválu, a to od jednoho sta metrů až po tři kola, tedy dvanácti set metrů. Méně náročný běh absolvují též účastníci lidového běhu v parku v okolí stadionu.
Profesionální závod odstartuje ve čtvrt na jedenáct a oproti minulému roku bude mít o jednu kategorii více. Přibyly totiž ženy nad pětapadesát let.

Podle zasvěcených je favoritka mezi ženami poměrně jasná. „Je to jednoznačně vyškovská Ilona Petříková. Tedy pokud přijede a zúčastní se,“ tipuje na místo nejvyšší ředitel Kunc obhájkyni loňského a také předloňského vítězství.

Mezi muži tak jednoznační aspiranti na prvenství nejsou. „Mužský závod je vyrovnaný. Vyhrát v něm může kdokoliv. Je těžké hádat kdo,“ dodal Josef Kunc. Podle jeho slov se na závod tradičně sjedou běžci z celé republiky. A nebudou chybět ani postavy zajímavé i jinak, než sbíráním traťových rekordů. „Na startu bude opět stát slavkovský Ivan Křivánek, jenž celou dráhu absolvuje na dřevěné drezíně. Také se přihlásilo několik olomouckých běžců starších osmdesáti let. I tuto věkovou kategorii bychom dokázali naplnit,“ usmívá se Kunc.

Obliba a důležitost závodu je o to vyšší, že jeho výsledky se započítávají do soutěže otevřené pro širokou veřejnost nazvané Nemojský běžecký pohár 2008, je součástí cyklu sportovních programů Sportuj s námi a hlavně je také nedílným prvkem skládačky Běžeckého poháru Bučovicka, Slavkovska a Vyškovska Dlouhé míle 2008 .

Sobotní klání je šestou částí tohoto dvanáctidílného seriálu. A o účast se pořadatelé nebojí ani letos. „Očekáváme asi dvě stovky závodníků. Tedy pokud bude pěkně. Za deště by přišlo lidí samozřejmě méně. Ideální by bylo počasí, které panovalo třeba v pátek,“ vyjádřil svoje odhady i přání Josef Kunc.
První startovní výstřel zazní pět minut po deváté, kdy na svých sto metrů vyběhnou dívčí benjamínci. Děti budou v pětiminutových rozestupech startovat až do desáté hodiny.

Hlavní kategorie mužů a žen doplněné o juniorské a dorostenecké závodníky přijdou na řadu ve čtvrt na jedenáct. O pět minut později se na trať vydají desítky amatérských nadšenců při oblíbeném lidovém běhu.