Dlouhé míle 2010, běžecký seriál Vyškovska, Bučovicka a Slavkovska, má za sebou pět dílů. Ještě ale téměř dvojnásobek před sebou. Celkový vítěz čtrnácti běhů se tak určit nedá, za měsíc už ale budeme chytřejší. Nejbližší akci, která o aspirantech na celkový triumf může více napovědět, bude sobotní Nemojská sedmička.

Její výsledky se budou započítávat kromě Dlouhých mílí do Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje. „Dříve jsme měli i vlastní Nemojský běžecký pohár tří podobných závodů, ale pak jsme se domluvili, že bude patřit právě do těchto ostatních seriálů. Loni to bylo v této podobě poprvé, letos to tak zůstává,“ vysvětlil hlavní pořadatel, trenér a aktivní běžec Zdeněk Smutný.

Memoriál Lenky Höferové

Premiérově ale sobotní atletická sešlost vzdá hold. Osobnosti tohoto sportovního odvětví na Vyškovsku, která bohužel odešla v dubnu tohoto roku po dlouhodobé nemoci do atletického nebe. Nemojská sedmička dostává nový význam a bude se konat jako Memoriál Lenky Höferové.

Okresní špička by neměla na startovní čáře chybět. Za největší favority se budou vzhledem k posledním výsledkům a dlouhodobé formě hlásit Irena Hynštová, dříve Petříková, a Tomáš Steiner. „Těžko říct, kdo další silný dorazí. Jestli třeba Tomáš Blaha nebo tak. Je letní období, čas dovolených a je i jeden závod v Karviné. Uvidíme, kdo se objeví, hlavně z větších dálek uvidíme třeba až na místě,“ uvědomil si Smutný. Mezi muži má ale navzdory tomu docela jasno. „Pokud se Tomáš Steiner dobře připraví, měl by to podle mě zvládnout, ať přijede kdokoli z těch, co k nám jezdí. Umí kopce, jde o techniku běhu a to mu právě sedí,“ zatipoval.

Trať vede lesní asfaltovou cestou od vyznačeného místa na silnici z Nemojan do Pístovic a povede směrem na kótu U Tří javorů. Tři a půl kilometru stoupání, z nichž je nejtěžší úvodní část. Pak se celé startovní pole bude stejnou cestou vracet zpátky, dohromady zdolá převýšení dvě stě padesát metrů. Takových sedm kilometrů by mohlo vyhovovat Steinerovi a nemuselo vadit ani Petříkové, která ale váhá s účastí.

Favoritka zvažovala start

„Měla jsem namožený sval v klenbě chodidla, pořádně jsem se nemohla odrazit. Teď už je to lepší, ale moc jsem toho v poslední době nenatrénovala. Je to silniční náročná trať, rozhodnu se na poslední chvíli,“ řekla Hynštová.

Startuje se v sobotu v deset hodin dopoledne, pro potřeby prezence a šaten bude sloužit tamní sokolovna. Mládežnické kategorie tentokrát nepoběží, u dospělých ale neexistuje žádné omezení. „Nemojská sedmička je pro všechny dospělé bez rozdílu věku. Všichni poběží stejnou v nádherném lesním prostředí bez automobilového provozu. Vyhlášení výsledků bude ihned po zpracování výsledků,“ dovysvětlil Smutný.

Nemojská sedmička
Sobota 10. července
Prezence: sokolovna Nemojany
Start: 10.00 hodin
Místo: 3 km od šaten směr Račice – Pístovice, lesní křižovatka k pístovickému hřbitovu
Trať: 3,5 km po nové asfaltové cestě do kopce ke Třem Javorům a zpět
Kategorie: muži, ženy