Úterní sváteční dopoledne oslavili sportovci pohybem. Konkrétně během. Již osmnáctého ročníku Sokolského běhu se zúčastnilo přes dvě stě příznivců této atletické disciplíny. Počet startujících byl rekordní.

Místní náměstí a přilehlá Zámecká ulice se na několik hodin proměnily v závodní dráhu. Celkem ve dvanácti kategoriích změřili síly běžci a běžkyně nejen z Vyškovska, ale i Brna, Kyjova, Hodonína, Frenštátu pod Radhoštěm a dalších míst České republiky. Věkové rozpětí účastníků bylo opravdu široké, od nejmenších předškoláků přes žáky, dorost, až k ženám a mužům, kteří měli zastoupení i v kategorii veteránů.

Nejkratší běhy, a sice na sto sedmdesát a tři sta čtyřicet metrů, absolvovali ti nejmenší. Dále se vzdálenosti postupně zvyšovaly od pěti set deseti metrů až po téměř šest a půl kilometru dlouhou trasu, na kterou nastoupili ostřílení borci. Značnou část kategorií ovládli zástupci vyškovského atletického klubu AHA. „Našich závodníků se dobře umístilo opravdu dost. Například v mužích zvítězil Milan Adamec, z žen byla nejlepší Irena Petříková, z dívek skončila první Lucie Galatíková, juniorskou kategorii ovládl Dominik Grohmann a další,“ informoval o úspěších vyškovských běžců Jiří Hajzler, vedoucí klubu AHA.

Z přespolních byli úspěšní Kyjovští. V kategorii mladších žáků zazářil Josef Gerspitzer z AK Kyjov a jeho klubová kolegyně Hana Hálová zvítězila v dívčím dorostu. Z domácích se blýskl v chlapeckém dorostu Marek Hanák, když mezi vrstevníky obsadil druhé místo.

Sokolský běh v Bučovicích byl zároveň posledním podnikem seriálu Dlouhé míle 2008, jejichž úvodní závod odstartoval v lednu v Uhřicích a pokračoval poté na různých místech Vyškovska. „Dlouhé míle jsou mezi závodníky velmi oblíbené. V seriálu si většinou každý najde svého soupeře a jednotlivé závody dávají prostor pro měření sil. Je to soutěživé prostředí a sportovce to baví. Jak to bude vypadat příští rok, je zatím ve hvězdách, ale ze strany závodníků je určitě veliký zájem,“ sdělil Hajzler.

V celkovém pořadí po všech dvanácti bězích celého podniku obsadili podstatnou část prvních míst vyškovští sportovci.

Ze všech sedmnácti kategorií náleží celkové první místo v nejmladších žácích Filipu Navrátilovi, mladším žákyním kraluje Lucie Galatíková, starším Radka Kalová, nejlepší junior je Dominik Grohmann, mužům vévodí Milan Adamec. Tradičně v dobré formě se nachází Irena Petříková, které náleží první místo v ženách, a mezi veteránkami je nejlepší Marie Hynštová.