To jsou největší pozitiva vyškovského BMX víkendu. Do areálu Za Jandovkou dorazí to nejlepší, co může Česká republika v tomto cyklistickém odvětví nabídnout. Už v sobotu je na programu velké vyvrcholení Českomoravského poháru, v neděli další část Moravské ligy. „Je to pro nás čest hostit takovou akci. Loni se nám to nepodařilo, o to víc jsme za letošek rádi," podotkl ředitel závodu a šéf pořádajícího klubu Břetislav Usnul.

Bedlivá pozornost všech zasvěcených bude směřovat hlavně k dnešku. Celonárodní sedmý díl je totiž poslední a rozhodne se o nových majitelích mistrovského poháru. „Je to nejvyšší soutěž, která se v republice jezdí. A to, že z našeho závodu už vzejdou celkoví vítězové, je zárukou kvality. Účast a prestiž závodu bude veliká," pochvaloval si.

Naděje Veus

Radost by mu mohlo zásadně zkazit počasí, deštivo v týdnu organizátory trochu vyděsilo, ale pak obavy poslední předpovědi počasí trochu zmírnily. „Vypadalo to, že bude škaredě, ale teď už tušíme, že by to mohlo být lepší. V týdnu dráhu skrápěl déšť, ale to vůbec nevadí, tím lépe. Můžeme aspoň ještě upravovat její povrch, lépe se to válcuje, pokud je terén mokrý. Prostě hlavně nesmí přijít žádný velký příval vody," zmínil Usnul.

Ale nejen pořadatelstvím bude živ klub Veus Vyškov. Domácí se objeví na startu hned v několika z dvanácti vypsaných věkových kategorií. A se slušnými nadějemi na cenné vavříny. K favoritům budou patřit mezi patnácti až šestnáctiletými hochy Ladislav Školař, bez šancí určitě nebude ani o tři roky mladší Erik Votava.

Tento mladík, loni nominovaný mezi elitní společnost v rámci ankety Sportovec Vyškova 2011, se udržuje stabilně mezi nejlepšími a předpokládá se, že se na tom nebude nic měnit ani tentokrát. Obzvlášť s výhodou domácího prostředí. „Na sobotu se hodně těším, jen aby nám to nepokazil déšť. Celý týden připravujeme dráhu, je výborná, snad se všechno podaří, jak má," vyslovil přání Votava.

V hodnocení jezdců mezi třinácti a čtrnácti lety je průběžně druhý. „No, už to tak asi zůstane, jestli to nějak moc nepokazím. Mám velkou ztrátu na prvního, dobrý náskok na třetího, ale jasného není nic," připomněl bikrosový talent.

Tréninky začínají už dnes od devíti hodin, kvalifikace startuje těsně před půl dvanáctou. Šestnáct nejlepších se kvalifikuje do vyřazovacích jízd, tedy do čtvrtfinále. Z nich stejně jako ze semifinálových čtveřic postoupí vždy dva nejrychlejší. Nebude chybět malé finále, tedy souboj o páté až osmé místo, vše uzavře finále A.

Většina závodníků odloží svůj odjezd z Vyškova až na neděli, kdy je na programu jedenáctá část Moravské ligy. Měření bikrosového umění v tuctu kategorií začne kvalifikací na čas opět před polednem. „Ta se tu jela už začátkem července. Já předpokládám, že hodně lidí u nás zůstane a účast bude dobrá i v neděli. Tak či tak nás čeká výborný bikros. Přijďte fandit domácím borcům," nalákal diváky Usnul.

BMX dráha Vyškov (u rybníka Jandovka, za OD Albert)

Sobota

Českomoravský pohár

7. závod

Kategorie: B 6, 7, 8, 9, 10, 11/12, 13/14, 15/16, M17+, J/E, Cr30+, Cr TOP

Program: 8.00–9.00 prezence, 9.00–11.00 – tréninky, 11.20 – start kvalifikace, následují vyřazovací boje

Neděle

Moravská liga BMX – 11. závod

Kategorie: B 6, B7/8, B9/10, B11/12, B13/14, B 15/16 + Girls, Junior, Elite 17+, neregistrovaní +MTB do 12 let, Cruiser Top, Cruiser Master, MTB 12+

Program: do 9.00 prezence, 9.00–10.40 tréninky, 11.15 – start.