Bučovičtí florbalisté si v poslední sezoně vybojovali postup do druhé ligy. Ovšem odmítli ho. Už během roku se totiž domluvili na sloučení klubů s Klobouky. Vyšší soutěž si tak v případě vysoké výkonnosti budou moci zahrát pravidelně, ale už ne pod původním názvem. „Na druhou ligu chybí u nás podmínky, zázemí. Třetí liga je pro Bučovice strop, budeme tam dál a navíc jako hráči máme možnost se posunout dál," prohlásil hrající šéf týmu Ladislav Dufek. Zároveň prozradil, jak to všechno tedy bude na podzim vypadat.

Pojďme se nejdřív vrátit k poslední veleúspěšné sezoně. Prvotní nadšení asi vyprchalo, jak to vidíte nyní s chladnější hlavou?

Já myslím, že jsme byli celou dobu při zemi a nelétali v oblacích. Takže ji hodnotím stále stejně, jako mimořádně povedenou se spoustou štěstí. Chytli jsme neuvěřitelně začátek a naši největší konkurenti naopak dost poztráceli. Ke konci jsme již vozili plánované tři body na turnaj, ale stačilo to a jsme za to nesmírně rádi. V zápasech s týmy ze špičky tabulky jsme herně strádali, věděli jsme, že na první místo tak trochu nepatříme. Ale jejich problém.

Co rozhodlo o tom, že Bučovice poprvé ve své historii vyhrají třetí ligu? Kde nastal ten zlom?

Asi jsme měli po celou sezonu nejstálejší formu. Konkrétně bych řekl, že rozhodl náš super začátek a ztráty protivníků. Prostě nás už nedokázali dohnat, i když závěr od nás nebyl bůhvíjaký. My tomu prvnímu místu začali věřit před Vánocemi a šli jsme za tím. Pro všechny z nás to byl životní úspěch, myslím tím sportovní.

Zároveň to byl poslední čistě bučovický triumf, od nové sezony se slučujete s Aligators Klobouky. Kdy a jak jste k tomuto rozhodnutí dospěli?

Byl to tak nějak můj nápad. S Tomášem Draganem jsme tam byli před sezonou na hostování, odehráli jsme několik kol poháru a asi tři zápasy ve druhé lize. Zjistili jsme, že bychom na to mohli mít a já osobně chtěl vyzkoušet, jak by to vypadalo, kdybychom takhle odehráli celou sezonu. No, a jelikož je hráčský kádr v Bučovicích velmi prořídlý a každá ztráta hráče znamená prakticky konec klubu, zvítězila tahle varianta. Kluci z Klobouků měli velký zájem, začali jsme spolu jednou týdně trénovat. Konečný verdikt padl na vánočním turnaji v Bučovicích, po kterém proběhla schůze za účasti hráčů a vedení obou týmů. Pak se jen čekalo, co na to svaz. Ten sloučení posvětil.

Vedoucí oddílů florbalu a futsalu v Sokole Bučovice Ladislav Dufek.

Co to pro florbal na Vyškovsku znamená? V Bučovicích tedy florbal zanikne úplně?

Ne. My doufáme, že to přinese zlepšené výsledky a výkony. Budeme dále fungovat ve stejné soutěži se stejným kádrem, ale s velkou výhodou. Budeme si na naše utkání moct půjčovat hráče z vyšší soutěže nebo mladé juniory na otrkání se. Takže doufáme, že odpadne náš největší problém a to je hráčská základna. Někdy už to bylo fakt na hraně a neodjet k utkání skrz nedostatečný počet hráčů by byla fakt ostuda. Nemluvím o finanční pokutě a dalších následcích. Navíc by se měla zkvalitnit příprava. Jedenkrát týdně budeme trénovat s kvalitním týmem pod vedením zkušeného trenéra. Tohle jsme v Bučovicích nepoznali. Zní to neuvěřitelně, ale celou dobu trénujeme stylem, že "rozhodíme hokejky" a hrajeme.

A kteří z vás půjdou hrát za Klobouky druhou ligu?

To záleží čistě na tom, koho si trenér vybere. Čeká nás spousta přípravných turnajů, nabírání fyzičky, soustředění a podobně. Podle výkonů a účasti na tréninkových jednotkách se trenér rozhodne. Budeme se o nominaci rvát a doufat, že se nám to podaří. Myslím, že zhruba čtyři kluci z Bučovic by si druhou ligu mohli pravidelně zahrát. Již to nebude tak, že kdo je fit, tak hraje, bude to za odměnu. Tedy pokud jde o druhou ligu, tu třetí budeme hrát všichni jako doteď.

Nemrzí vás teď zpětně, že druhou ligu mohly hrát díky postupu Bučovice jako takové?

Absolutně ne. Byla by to srdcová záležitost, ale nereálná. Nemáme potřebné podmínky, ať už jde o halu, hráčský kádr, finance a v neposlední řadě pořadatelskou službu. Na každém utkání musí působit spousta lidí kolem organizace, dělá se tam už online přenos a podobně. To by tak malý klub, jako byly Bučovice, prostě nemohl zvládnout.

Jak to bude v reálu vypadat? Jak a kde budete trénovat?

Ve třetí lize bude tým stejný, navíc posílený, ale o tom jsme už mluvili. Oficiálně se budeme jmenovat FbC Aligators Bučovice B. V úterý budou společné tréninky s áčkem ve Slavkově, což je zhruba na půli cesty mezi námi a Klobouky. Ve čtvrtek klasika v Bučovicích, kde si prostě tradičně zahrajeme. Je tu i možnost ve čtvrtek jezdit s áčkem do Hodonína, ale to je přeci jen z ruky a budeme toho využívat jen výjimečně. Áčko pořádá utkání právě v Hodoníně, my zůstaneme u osvědčených a oblíbených Morkovic.

Co kanonýři bučovické minulosti Jaroslav Lazor a Martin Houšť. Co je s nimi a nechtějí se vrátit zpět do původní party, když jde o druhou ligu?

Jedna z myšlenek byla, že bychom druhou ligu zkusili sami, kdyby se tihle dva vrátili. Ale jak jsem říkal, nemáme na to možnosti. Takže Martin Houšť bude zřejmě pokračovat v Hattricku. Jaru Lazora čeká v těchto dnech operace ramene a jestli se nic nezmění, tak by měl minimálně podzimní část po uzdravení odehrát v dresu mateřského klubu. Za to jsme moc rádi a snad nám jeho střelecké schopnosti pomůžou. A nejen nám, ale asi také áčku ve druhé lize.

Co očekáváte od účinkování v barvách Klobouků. Má „směska" s Bučovicemi šanci výsledkově uspět?

Loni se tým jako nováček zachránil. Během roku prošel velkými hráčskými změnami. Věřím tomu, že máme na to klukům pomoct a snad to ukážeme také na hřišti. Kádr se zkvalitní, nebudeme zřejmě jedinými posilami. Chceme hrát důstojnou roli ve druhé lize, a kdyby to bylo do pátého místa, bylo by to super. Ale tohle je spíš otázka na někoho z tamního vedení. Já osobně očekávám, že se do týmu probojuji a zahraji si druhou ligu pravidelně. Ale upřímně, lehké to nebude. Kvalitních hráčů je tam spousta.

Celou sezonu zakončí jako vždy tento týden brněnský Hummel cup. Plánují „exbučovičtí" účast a popřípadě v jakém složení?

Aligators jsou samozřejmě přihlášeni. Bučovice se s nimi spojí. Takže kdo bude mít zájem, určitě bude vítán. Je to kvalitní turnaj. Je třeba se s novými spoluhráči seznámit, sehrát, naše styly jsou zcela odlišné a je třeba to sladit. Já osobně skrz pracovní a fotbalové povinnosti nemůžu, Michal Kolaja je ve stavu zraněných. Tom Dragan a Michal Spirit myslím pojedou. Je nalosovaná extrémně těžká skupina, ale aspoň se kluci poměří s těmi nejlepšími. Narazí na brněnské buldoky, Otrokovice a tak.

Budou tam i nějaké výsledkové plány, nebo si to prostě užijete?

Já osobně nejedu, přesně nevím, takže bych nechtěl něco vykřikovat. Ale postupují všichni, top týmy potkáme ve skupině. Pak záleží na tom, koho dostanete. Jako každý turnaj, záleží také na štěstí.

Florbal na Vyškovsku hrají na krajské úrovni ještě Ivanovice na Hané, Slavkov u Brna a první rok má za sebou i Rousínov. Jak se díváte na tyhle týmy a jejich budoucnost?

Budoucnost těchto týmů nedokážu odhadnout, to záleží na každém jmenovaném, jak to povedou dále. Ivanovice jsou staří známí, potkávali jsme se roky, letos jsme hráli jeden přáteláček. Máme od nich na hostování Laďu Koutňáka, bez kterého bychom třetí ligu jednoduše nevyhráli a děkujeme jim za něj. Na derby Slavkov versus Rousínov jsem se byl letos podívat, nasazení a bojovnost byla na dobré úrovni, pár šikovných jednotlivců tam rozhodně najdete. S individuální technikou už to bylo u některých hráčů horší.

Na co výkonnostně mají?

Těžko soudit, ale řekl bych to takhle. Kdyby se všem týmům podařilo postoupit do „pětky", tedy jihomoravské ligy, a hrály by ji dlouhodobě, bude to pro okres úspěch a vlastně i pro ně samotné. Samozřejmě budeme chtít udržet Bučovice jako číslo jedna, ale kdo ví, co bude za rok nebo za dva. Myslím si, že Ivanovice jsou se sezonou spokojené, i béčko jim ke konci šlapalo. Slavkovu chyběl pověstný krůček, takže stačí zamakat a třeba se postupu dočkají příští rok. Rousínov jako nováček určitě nezklamal, dlouho se držel na špici. Získat zkušenosti není jen klišé, když jim vydrží elán, budou čeřit vody i narok.

Proč si myslíte, že konkurenceschopný celek ještě stále nevyrostl ve Vyškově, pokud pomineme minulost „vojenských" Akademiků?

Florbal je celkem nový sport a někde své kořeny zapustil později. Za takových deset let může být vše úplně jinak. Kdo se stará o mládež, ten z toho bude časem těžit. My měli štěstí na partu, správné blázny a individuality, kteří s hokejkou a tenisákem trávili mládí. Pak stačilo si jen zvyknout na nový míček, přibrat pár mladých a chytli jsme se. Ve Vyškově se prostě provozují jiné sporty a na florbal zřejmě ještě nepřišla ta správná doba. Je to o pár lidech, kteří se do toho zažerou, naberou kvalitní hráče a půjdou nahoru. Jsou větší města, ve kterých se florbal nehraje na větší úrovni. Ale jestli se nepletu, pár Vyškovanů v těchto týmech hraje. Jednoduše řečeno, my také v Bučovicích nemáme třeba rugby. (smích)

Jak bude vypadat vaše léto? Kdy se začnete s Klobouky připravovat na novou sezonu a kdy startuje naostro druhá liga?

Příprava měla být společná, ale trenér vzhledem k roztroušení se hráčů po celém Brněnsku zvolil individuální podobu. Každý hráč dostal plán a do jaké míry ho bude plnit, je na něm. Testy poté ukážou, kdo se flákal a kdo se snažil. K tomu je přihlášená spousta víkendových turnajů a nejpozději v půlce prázdnin do toho vlétneme naplno. Druhá liga by měla začínat poslední zářijový víkend v Ostravě. Co se týče třetí ligy, ta se bude losovat v těchto dnech.

Myslíte, že je velký výkonnostní rozdíl mezi druhou a třetí ligou? Máte za sebou pár loňských startů na hostování, takže můžete posoudit.

Moc jsem toho neodehrál, ale stihl jsem zjistit, jak to je. Týmy jezdí na tři lajny a řeknu na plnou pusu. Těžko se hledají slabší kusy, týmy jsou kvalitní a kompaktní. Samozřejmě je to také o individualitách, ale každopádně je mnohem těžší se prosadit. Chce to opravdu se pořádně připravit a každý zápas odehrát na sto procent. Také celková atmosféra je lepší. Delší rozcvičení, jedno utkání za den. Hráč se do toho prostě více dostane a musí odvést maximum. Nevýhodou je, že musíte obětovat dvěma utkáním celý víkend a jezdit za soupeři delší trasy. Ale to je v každém sportu stejné.

Uvidí druhou ligu „exbučovických" v některé hale i diváci na Vyškovsku? Nebo třeba v Morkovicích?

Domácí utkání by měla být v Hodoníně. Koncem sezony se nám podařilo pár známých nalákat a jezdili nás povzbuzovat v boji o třetiligový triumf, tak doufám, že se sem tam ukážou také při utkáních druhé ligy. V Morkovicích se bohužel zřejmě představí pouze béčko, tedy Bučovice. Jinak nejbližší příležitost vidět áčko zřejmě budou mít fanoušci v Brně, Prostějově, Přerově a Olomouci. Ale třeba některý tým v rámci své propagace odehraje utkání například v Rousínově, nechme se překvapit.

Vzkážete něco fanouškům, ať už poděkování za dlouholetou podporu nebo něco jiného?

Co si budeme nalhávat, na nás moc fanoušků nechodí. O to větší dárek jsme dostali, když nás na posledních turnajích perfektně podporovali v Rousínově. Tam jsme si to vskutku užívali, i když na druhou stranu to pořádně svazovalo ruce. Za tu podporu bych chtěl upřímně poděkovat, moc si toho vážíme. Většinou to byli přátelé ze spřátelených sportovních oddílů a budeme se snažit jim jejich přízeň vrátit.