Skóre otevřeli pětkou a proměněným kopem už v deváté minutě domácí Adam Soural a Martin Kovář. Ve zmíněné třicáté minutě pohnul ukazatelem skóre na 14:8 hostující Tomáš Luka. Do poločasu pak Ondřej Kovář a Jan Školař pětkami naplnili podmínky pro zisk prémiového bodu, ale hlavně při solidním náskoku zajistili domácím klid pro poločasovou přestávku. Po ní toho Vyškované hostům už mnoho nedovolili. „Vůbec jsem si nepřipouštěl, že můžeme prohrát tak vysoko. Dlouho jsme byli ve hře a pokud bychom v té době dokázali bodovat, určitě by zápas měl dramatičtější koncovku," posteskl si po utkání trenér Dragonu Otto Scheiner.

Brňané nezachytili vyškovský nástup do druhé půle a po dvou pětkách během pěti minut už vlastně nebylo co řešit. Daleko pohyblivější domácí útok jasně dominoval nad těžším rojem hostů, čímž hráči do puntíku splnili trenéry Martinem Hudákem a Pavlem Palou stanovenou taktiku. „Tak vysoké vítězství jsem určitě nečekal. V podstatě nám pomohlo minulé utkání, které jsme v Ostravě prohráli. To byla taková facka, abychom se vrátili zpátky na zem a začali zase hrát tak, jako v těch prvních třech kolech. V nich jsme poctivě bránili a hráli s maximálním nasazením každého hráče. Takže ta porážka nám v tom smyslu určitě pomohla," radoval se po závěrečném hvizdu Pala.

Kromě dodržování taktiky domácím trenérům také vyšel tah se zařazením dlouhodobých rekonvalescentů Martina Kováře a Neala Mendhama do základní sestavy. „To bylo opravdu moc důležité, oba tým hodně zvedli. Chtěli jsme, aby to bylo hodně běhavé, protože hosté mají těžký roj. Proto tam šel Martin a bezezbytku úkol splnil. Neal, to je záruka kvality a využitých zkušeností sama o sobě," popsal Pala úkoly dvou klíčových vyškovských hráčů.

Australan Mendham po utkání jakékoliv poklony s úsměvem odmítal. „Byl jsem tři měsíce mimo hru. Chvíli jsem si zahrál už minule, dnes to bylo po dlouhé době od začátku. Teď mě ještě trochu bolí tříslo, ale je to paráda. Zahrát si dobře a vyhrát," zůstal nad věcí.

Hostující kouč Scheiner se potýká s velkou marodkou. Aktuálně je to prý osm hráčů, z toho šest ze základní sestavy. Konečný rozdíl ve skóre je proto pro hosty možná až příliš krutý. „Útok i roj hraje tak na padesát procent toho, co bych si představoval. Hlavně v útoku byli hodně mladí kluci, nevyhraní, nezkušení. Nečtou tu hru, jak by měli. Proto i to skóre v podstatě odpovídá rozdílu na hřišti. V útoku byli domácí stoprocentně lepší. Super nás přečíslovali. Ale je možná dobře, že jsme tak trochu padli na hubu. Proto, abychom pochopili, že to není jenom o tom, že jsme hráli ty předchozí zápasy dobře, a že ani prohry nebyly vysoké, ale že jsme teď potkali opravdu silného soupeře," podobně jako vyškovští trenéři po Ostravě hledal i Scheiner v porážce spíš poučení.

Četná zranění trápila od začátku sezony také Vyškov. Nyní zůstávají mimo hru ještě Petr Podaný, Radek Vrána a Petr Pořízek. Proto si Pala váží, že šance se správně chopili hráči ze širšího kádru. „Třeba Jakub Doležal, který hraje v první řadě. Odehraje každé utkání celé, to je velká dřina a ona ta jeho práce není až tak moc vidět. Ale to platí pro všechny kluci v první lajně, kteří tam teď musí hrát," chválil Pala.

Pohodu v jeho týmu trefně vystihl i autor úvodní pětky Adam Soural. „Není to o jednotlivci, který dal pětku. Výsledek je vybojovaný patnácti hráči na hřišti. Snažíme se táhnout za jeden provaz. Myslím, že jsme dneska taky dobře plnili pokyny trenérů. A kdyby mně někdo řekl, že Brnu dáme padesát bodů? Asi bych sklopil uši a myslel si, že se musíme pořádně připravit, protože každý zápas je těžký," odmítalo pochvaly i pravé křídlo sestavy Palova a Hudákova týmu.

Extraliga má nyní přestávku, kterou vyplní finále Poháru ČSRU. V něm se v Praze na hřišti Sparty v sobotu utkají s domácím týmem právě hráči JIMI Vyškov.

Extraliga

5. kolo:

JIMI RC Vyškov – RC Dragon Brno 50:15 (24:8)

Body: Pantůček 11 (5,3×2), O. Kovář 10 (2×5), J. Školař 10 (2×5), Soural 5, Mendham 5, Chalabala 5, M. Kovář 4 (2×2) – T. Luka 5, Smrček 5, L. Luka 3, Skoupý 2.

Vyškov: Doležel, J. Kovář, Brtníček, Monček, Procházka, Mendham, M. Pořízek, O. Kovář, J. Školař, Chalabala, Gibala, M. Kovář, Juřínek, Soural, Pantůček – Koutný, Novák, Trunečka, P. Školař, Jordánek, Voráč, Mazal.

Brno: Howells, Kučera, Kachlík, L. Luka, Sedlák, Dlouhý, Zeman, T. Luka, Dosedla, Svoboda, Skoupý, Žemlička, Bednář, Bastl, Janíček – Smrček, Kuchyňka, Burian, Ždárek, Bártek.

Další výsledky: Slavia – Mariánské Hory 35:10, Říčany – Sparta 29:27, Tatra Smíchov – Praga 19:24.

Tabulka:

1. Praga 5 5 0 0 244:71 24
2. Vyškov 5 4 0 1 139:65 19
3. Tatra 5 3 0 2 106:99 15
4. Sparta 5 2 0 3 114:146 10
5. Říčany 5 2 0 3 98:138 10
6. Dragon 5 2 0 3 98:122 9
7. M. Hory 5 1 0 4 87:148 6
8. Slavia 5 1 0 4 76:173 6