Tropické horko o víkendu sportovním aktivitám nepřálo. Alespoň na té vyšší výkonnostní úrovni ne. Oni ale přesto místo plovárny zamířili do chladnějšího lesního klimatu a neodepřeli si svůj milovaný běh. Jako sobotní program zvolili Nemojskou sedmičku.

Tradiční závod, jenž otevírá zhuštěný rychlý sled prázdninové části seriálu běhů Vyškovska, Bučovicka a Slavkovska Dlouhé míle 2010, zaplnil desítkám atletů sobotní dopoledne. Po prezenci v tamní sokolovně se sešli u lesní cesty mezi Nemojany a Račicemi-Pístovicemi. Čekaly je tři a půl kilometru do kopce směrem na kótu U Tří Javorů a po obrátce stejná vzdálenost zase zpátky.

„Jde o třetí ročník v nádherném přírodním prostředí lesů v okolí Nemojan. Závod se navíc bude od letošního roku pořádat jako memoriál Lenky Höferové, chceme takto uctít její památku,“ uvedl hlavní pořadatel, trenér a aktivní běžec Zdeněk Smutný. Höferové byla jedna z velkých osobností vyškovské atletiky svými závodními i trenérskými výkony a v dubnu tohoto roku podlehla po dlouhém boji těžké nemoci.

Favorité na vrchol nedosáhli

Mnoho lidí se sice v sobotu potilo už jen při pohledu na stupnici rozpáleného teploměru, Nemojská sedmička ale nabídla díky své lesní podobě příjemnější podmínky. „I přes panující velké vedro stromy, klenoucí se celou dobu nad závodní tratí, vytvořily příznivé klima a vytrvalci tak mohli běžet opět velmi rychle, což se jim také povedlo. Traťové rekordy sice nepadly, ale velmi se jim přiblížili,“ vyhlásil Smutný.

V prognózách se nálepka adeptů na vítězství týkala hned několika známých jmen, nejvíce pak zástupců AHA Vyškov Tomáši Steinerovi a Ireny Hynštové, dříve Petříkové. Ani jeden z nich ale na vrchol stupní vítězů nevystoupil. Hynštová se po menších zdravotních trablech rozhodla vůbec nedorazit, Steiner s problémy přijel, ale mezi nejlepší se nezařadil. „Je to obrovské zklamání, věřil jsem si, že bych mohl vyhrát. V pátek jsem ale dojel z dovolené, projevil se nedostatek spánku a taky jsem si dovezl nachlazení. Zvažoval jsem start, riskl jsem to, ale už po dvou kilometrech jsem věděl, že to není ono,“ popsal svoje trápení. Patřila mu nakonec mezi muži pátá pozice.

Ze startovního pole, čítajícího jedenašedesát hlav, se o vítězství prali dva přespolní hosté. Petr Vymazal z AD Cyklo Brodek u Přerova a teprve dvacetiletý David Pelíšek z AK Olomouc. Prvně jmenovaný viděl cíl o pět vteřin rychleji v čase 25:30 minuty. Třetí příčku ukořistil s půlminutovým odstupem vyškovský Milan Adamec a před Steinera se dostal ještě Aleš Kotyza z ASC Bučovice. Ve své kategorii nenašel přemožitele Svatopluk Kudlička z LRS Vyškov.

Jen sedm sekund za ženským traťovým rekordem zaostala časem 31:08 vítězná Kateřina Doubková z AHA. Z druhého místa v absolutním pořadí a prvenství ve své kategorii se těšila její oddílová kolegyně Marie Hynštová. S odstupem více než minuty za ní cíl protnula bučovická Miroslava Hanáková.

Aktuálně už se všichni připravují na populární a tradiční Běh kolem Vyškova „Vyškovská 12“, kterým bude v sobotu dopoledne seriál běhů Dlouhé míle 2010 pokračovat na stadionu Za Parkem.

Nemojská sedmička
Muži: 1. Petr Vymazal AD Cyklo Brodek u Přerova 25:30, 2. David Pelíšek Ak Olomouc 25:35, 3. Milan Adamec AHA Vyškov 26:09, 4. Aleš Kotyza ASC Bučovice 26:32, 5. Tomáš Steiner AHA 27:09.
Ženy: 1. Kateřina Doubková AHA Vyškov 31:08, 2. Marie Hynštová AHA 31:27, 3. Miroslava Hanáková ASC Bučovice 32:39.
Vítězové kategorií z Vyškovska:
Muži D (r.n. 1941–1950): Svatopluk Kudlička LRS Vyškov 28:36, ženy G (1966–1975): Kateřina Doubková AHA 31:08, ženy H (1965 a st.): Marie Hynštová AHA 31:08.