Společenské prostory vyškovského hotelu nabité k prasknutí. Nervózně podupávající rodiče, vyčerpávající atmosféra díky vyšší teplotě v místnosti i významnosti soutěže, stovky bitev černých a bílých figur a hlavně osm desítek aktérů dění usilujících o český titul.

Tak zní popis zajímavého pohledu všech, kteří neodolali lákání zhlédnout vrcholnou šachovou akci. Na celý páteční den a sobotní dopoledne obsadili vyškovský hotel Dukla účastníci mistrovství České republiky v šachu věkové kategorie do osmi let.

Cti uspořádat o druhém květnovém víkendu vrcholnou akci tohoto vznešeného sportovního odvětví se dostalo oddílu Domu dětí a mládeže Vyškov. „Některé větší akce jsme už pořádali. Svaz vypsal konkurz, my se přihlásili a vyšlo to. Je to opravdu velký organizační úspěch, jsme za něj moc rádi a budeme se pokoušet o velké akce i nadále,“ popsala klubové pocity vedoucí vyškovské mládeže, hlavní rozhodčí a organizátorka mistrovství Radka Slepánková.

Ke čtvrteční prezenci nejmenších adeptů šachového umění se dostavil úctyhodný počet hráčů, touhu zasednout ke kostkovaným hracím deskám projevilo celkem jedenaosmdesát dětí. „Původně jich bylo přihlášeno ještě o pět víc, ale i tak je to výborné,“ doplnil jeden z hlavních představitelů vyškovského šachu a rozhodčí turnaje Stanislav Vévoda. Dostaveníčko si přitom ve Vyškově dala opravdu celá republika. „Jsou tu děti od Prahy, Klatov, Děčína, z Ostravy, Domažlic a dalších měst,“ uvedl.

V záplavě méně či více konkurenceschopných žáků prvních ročníků základních škol a dokonce i několika předškoláků se představilo i kvarteto zástupců vyškovského okresu. „Oddíl DDM zastupuje Jiří Trněný a Jan Jireš. Jsou talentovaní, mohli by se dostat do první poloviny pořadí. Z neregistrovaných je tu ještě naše Natálie Bečvářová a Jakub Švejnoha,“ vyjmenoval Vévoda. O favoritech na mistrovský titul bylo ale naprosto jasno, když hlavně chlapecká kategorie měla být jasnou záležitostí chrudimského Matěje Půlpána. „To je velký favorit, počítá se s ním jasně na prvenství. Mezi holkami má největší šance Petra Masáková z Adamova,“ potvrdila Slepánková.

A jak to na čtyřiceti sadách čtyřiašedesáti polí vlastně celkově dopadlo? Papíroví vládci předpoklady tak úplně nepotvrdili. V devítikolovém klání hraném švýcarským systémem získali medaili, ale nikoli tu nejcennější. Půlpán se ve výsledkové listině vklínil mezi dva konkurenty z Frýdku-Místku, vítězného Jana Chlebka a třetího Daniela Zídka. Nový republikový šampión se může těšit na světové mistrovství, konané příští rok v Turecku. Mezi děvčaty dominovala pražská Karin Němcová a před Masákovou se dostala ještě druhá Eva Petrová z Klatov.

Z okresních nadějí se nejvýše dostal Jan Jireš, když obsadil konečné dvaatřicáté místo. Švejnohovi patří osmapadesátá pozice, v poslední desítce se ocitli Trněný a Bečvářová.