Jak již název napovídá, trať účastníci zdolávají na lehce upravených motocyklech Jawa 50, jimž se velmi často říká fechtly, pionýry, pekáče a jinak.

Na startu se seřadilo čtyřiačtyřicet strojů, na nichž se vystřídaly téměř dvě stovky jezdců. Dějištěm závodu se stala motokrosová trať v areálu jedné slavkovské firmy a cílem jezdců bylo projet během tří hodin, tak dlouho klání trvalo, co nejvíce okruhů. Měření počtu kol bylo prováděno elektronicky.

Ředitelem závodu byl obětavý Marek Zachoval, který tuto akci s pomocí motoklubu MK Austerlitz, několika dalších partnerů a města Slavkov u Brna zrealizoval. „Letos se jede v pořadí už třetí závod a zájem o účast byl obrovský. Řešili jsme tak hlavně problém, jak zajistit bezpečnost jezdců. Trať je ale výborně připravená a bezpečná, takže určitě všechno dobře dopadne,“ svěřil se těsně před startem Marek Zachoval.

Hned v první chvílích se rozpoutal nelítostný boj o prvenství. Tomuto zápolení přihlíželo sedm stovek diváků, kteří obdivovali jak jízdu, tak profesionální zručnost mechaniků při odstraňování poruch.

Do cíle dojely s většími či menšími problémy všechny týmy. Zvítězil celek s názvem Kobeřáci, kterým se během tří hodin podařilo zdolat sto dvacet osm kol. Druhá příčka patří Metlařům a třetí pozici pro sebe získala parta Scuderia Pegas.

„Kromě perfektní zábavy i odpočinku jsem se dnes tak trochu vrátil do svého dětství, kdy pionýry běžně jezdily po silnicích,“ prohodil po vyhlášení výsledků vedoucí týmu Scuderia Pegas Josef Gonda.

Slavkovský podnik navštívili i speciální hosté, mimo jiné mnohonásobný účastník Rallye Dakar Ivo Kaštan. Sám objel několik kol v družstvu Kaštánci a pochvaloval si trať. Letošní Fechtl Cup se tak bezpochyby vydařil a všichni přítomní se bavili. Celá akce se vydařila.

Organizátor litoval jen nucené změny plánu. „Škoda, že nám počasí nedovolilo uskutečnit plánovanou atraktivní soutěž ve skoku na fechtlech Best Jump 2007. Snad příští rok, vyslovil přání Zachoval.

I tak ale považuje tento motoristický souboj za stále populárnější. „Po třech letech má AusterliCZ Fechtl Cup mezi motoristickou veřejností značný věhlas a už dnes máme téměř obsazenou startovní listinu dalšího ročníku,“ uzavřel ředitel závodu.