Řeč je o šestnáctileté Evě Sváčkové ze Želeče, která se věnuje tomuto sportu ve Finess clubu Zdena ve Vyškově.

„Když jsem šla poprvé do posilovny, o tom, že existují závody ve fitness, jsem neměla vůbec tušení. Asi po půl roce si mě všimli manželé Gottwaldovi a nabídli mi, jestli nechci zkusit v bodyfitness závodit,“ popisuje svoje začátky Eva Sváčková.

Cvičení v posilovně se věnuje od přelomu roku dva tisíce pět a šest a na soutěž se začala připravovat loni v létě. V říjnu se pak poprvé objevila na soutěžních prknech na Grand Prix fitness Vyškov. Jejími trenéry jsou manželé Gottwaldovi.

„V předsoutěžním období cvičím šestkrát týdně. Přibližně hodinu mám posilovací trénink, ve kterém procvičím dvě až tři svalové partie, a pak zhruba pětačtyřicet minut mám kardio aktivitu, a to si jdu buď zaběhat nebo šlapu na kole či na stepperu. V mimosoutěžním období, kdy se snažím navýšit objem svalů, cvičím čtyřikrát za týden a kardio vypouštím,“ přibližuje svoji přípravu Sváčková.

Tréninky jsou pro ni vždy náročné, hlavně v období před soutěžemi, kdy musí dodržovat striktní dietu se sníženým příjmem sacharidů a tím ubývající energie. To jsou pro ni tréninky opravdu tvrdé.

Během roku se účastní různých závodů v bodyfitness, kdy na podzim jsou to pohárové a na jaře mistrovské soutěže. A dosáhla už pěkných výsledků. Stala se dorosteneckou mistryní Moravy a mistryní České republiky v bodyfitness a tím se nominovala na Mistrovství Evropy, které se konalo v Rusku. Odtamtud si dovezla čtvrté místo.

To, že mohla reprezentovat Českou republiku, si velmi cení. Považuje to za svůj největší úspěch.

„Mám ráda tu obrovskou dřinu v posilovně a pocit, když odcházím zpocená a můžu si říct, že jsem do tréninku dala maximum. Tento sport mi přináší velké uspokojení a odhodlanost chtít něco dokázat. Není to jenom dojít do posilovny, chce to velkou sebekázeň a píli. Fitness není jen sport, je to životní styl. Styl, který jsem si vybrala a který zbožňuji,“ vypráví Sváčková.

Nyní si Eva užívá volna a po prázdninách ji čeká druhý ročník na vyškovském gymnáziu. Jinak se teď pilně připravuje na podzimní soutěžní sezonu a hlavně na mistrovství světa, které bude v listopadu.

Kromě fitness se věnuje bojovému sportu karate v prostějovském oddíle. Přes školní rok moc volného času nemá. Když zrovna není v karate nebo v posilovně, tak se učí.

„Kromě mě se z rodiny věnuje fitness i můj táta. Sice ne závodně, ale cvičí už hodně dlouho a pravidelně. A právě on je člověkem, který mi dodává obrovskou chuť a motivaci do tréninků,“ konstatuje Eva Sváčková. Jednou v budoucnu by si chtěla určitě udělat také trenérskou školu a věnovat se tomuto sportu i jako trenérka.

Kvůli soutěžím a postavě musí mít Eva i speciálně upravený jídelníček. „Bez toho by to ani nešlo. Přibližně tři měsíce před soutěží najíždím na striktní dietu. To se můj jídelniček skládá pouze z kuřecího a krůtího masa, ryb, bílků, výjimečně hovězího masa. Ze sacharidů je to rýže a racio chleby. Také konzumuji hodně zeleniny, mám navýšený příjem bílkovin a snížený příjem sacharidů. Maso upravuji pouze na vodě,“ vypráví Eva.

V mimosoutěžním období se její strava trochu zvolní, může si dovolit větší příjem sacharidů nebo třeba i mléčné výrobky, ovoce, těstoviny či brambory a více druhů masa. „Takové uzeniny, hranolky, sladkosti, to už je pro mě tabu,“ směje se.

Jinak tento sport je pro ni docela hodně finančně náročný. Tedy spíše pro jejího tátu, protože Eva je ještě studentka. Plavky, posilovna, jídlo, doplňky a další věci, to všechno není zrovna levná záležitost. Rodiče jsou pro ni velkou oporou. Nejvíce vděčí svému tátovi, díky kterému to dotáhla tak daleko. „Celou přípravu prožívá se mnou a účastní se také všech závodů,“ řekla na závěr Eva Sváčková.