Všeobecně známý stav bučovického florbalu, na který byli příznivci hry s děrovaným míčkem roky zvyklí. Jenže pozor, už je tomu jinak. Přichází nepříjemná změna. Hlavně nedostatečný hráčský kádr může za to, že označení družstev A a B nebude dál třeba. „Dělali jsme všechno proto, abychom dvě mužstva udrželi, ale teď už to nešlo. Mrzí nás to ani nevíte jak," hlesl vedoucí a hráč Ladislav Dufek. Právě on Vyškovskému deníku Rovnosti objasnil, proč k tomuto kroku Bučovice sáhly.

Je to tak, florbalové bučovické béčko přestalo existovat. Proč?

Skončilo proto, že už několik let držíme dva týmy hodně na sílu. Je nás fakt málo. Hledali jsme každý rok lidi, aby nás bylo aspoň šest nebo sedm a letos to došlo do krizového stádia. Jara Lazor s Martinem Houštěm se zpátky z hostování nevrátili, budou hrát i dál první ligu v brněnském Hattricku. A tím naše potíže se sestavou nekončí, někteří další často mají pracovní povinnosti, osobní nebo rodinné důvody.

Takže jste to vzdali?

Čistě teoreticky bychom možná dva týmy na sílu poskládali, ale tak po pěti lidech, ale to nemá smysl. Samozřejmě to chceme udržet, bude nám to chybět, člověk hrál prakticky každý týden. Docela jsme si na tom zakládali, že hrajeme pořád, ale bohužel. Už i ten náš florbalem poblázněný mozek velel toho nechat.

Mluvil jste o tom, že úderná dvojka Lazor, Houšť zůstává v první lize. Ti se nedali přemluvit k záchraně dvou bučovických týmů?

To je strašně těžké, my hrajeme třetí ligu, oni se docela chytli v první, to je někde jinde. Martin nechtěl o návratu slyšet, ještě minimálně rok nebo dva chce hrát vyšší soutěž, žádný div. Dařilo se mu, nemáme mu to za zlé. Navíc v Brně i pracuje, nedivím se, zahraje si úplně jiný florbal, výkonnostně daleko lepší soutěž.

A Jaromír Lazor?

Ten je florbalově jako Martinovo dvojče, takže v Brně taky zůstal. Loni sice moc zápasů neodehrál, ale hrají spolu celý život, jsou nejlepší kámoši, sehraní jsou fantasticky, takže se to dá pochopit. Musím přiznat, že Jaru jsme lámali, ale rozhodl se nevrátit a jak říkám, rozumím tomu. Florbal v Bučovicích jim není lhostejný, ale mají teď jiné priority.

Klubově jsou ale stále v Bučovicích, pustíte je už nastálo nebo budou pokračovat v hostování?

Určitě budou pryč zase na hostování, ať už na půl roku nebo na celý rok. Přiznejme si, že pro nás je důležité hlavně jaro, tam se rozhoduje, stát se může cokoli. Ale teď počítáme, že budou celou sezonu pryč. Když máme jen áčko, motivace se vracet je pro ně zase o trochu menší.

Nešla situace se slabým kádrem řešit třeba náborem?

Víte, mladí kluci prostě nejsou. Vychovávali jsme žáky, staral se o ně Jenda Stavělík, ale loni jsme je zrušili. V Bučovicích je milion sportů, každý dělá něco jiného. Navíc děti dnes holdují hlavně počítačům, jsou úplně jiné než naše generace. My přišli ze školy, hodili jsme kabelu do rohu a šli něco hrát. Teď je to jen o facebooku a podobně. A tahat někoho na sílu, hrát stejně v osmi lidech a snížit tím kvalitu, to není to, co bychom chtěli dělat. Jsme zvyklí na fyzický zápřah, ale zase si zakládáme na tom, že hra nějak vypadá.

Jihomoravskou ligu jste jednoduše odhlásili. Nešlo to místo někomu přepustit tak, jak se to dělá v jiných sportech?

Myslím, že se to ani moc nedá, nezjišťovali jsme to. Jedině jsme mohli na konci minulé sezony někoho porazit nebo zápas pustit, jenže to není náš styl. Dohráli jsme to s tím, že uvidíme, co bude, pak že se rozhodneme. Jedině, kdyby přišly například Ivanovice a zeptaly se, jak to vypadá nebo tak. Výměna jako taková pro nás smysl neměla, krajský přebor bychom nehráli.

Ivanovice nakonec přes svaz vaše místo v lize zaujaly. Nabídku postoupit přijaly.

To nás těší. Laďa Koutňák, co k nám přišel z Ivanovic, si z toho v sezoně dělal srandu, že my jako béčko půjdeme dolů a oni nahoru. Vlastně to tak nějak i dopadlo, kluci šli místo nás. Alespoň něco dobrého z toho je, lepší, než kdyby to měl někdo jiný. Jsou to staří známí a přejeme jim to, jen je to slabá náplast.

Už víte, kolik lidí pro třetiligový A tým tedy budete mít?

Když to rozumně napočítám, tak nás bude na sezonu tak deset. Minimální počet na soupisce je devět a to jsme naplnili. Z toho tam budu mít kluky, co asi nebudou jezdit pravidelně. Myslím, že i teď budeme hrát tak v sedmi. Navíc chci určitě zpřísnit přístup hráčů, aby byla větší motivace. Tréninky jsou poslední dobou v málo lidech. Když bude jeden tým, tak kdo se bude snažit, bude i hrát na turnajích. Jezdit v šesti nebo sedmi lidech nám nevadí, to všichni ví. Takže počtem možných hráčů se nic nezmění.

Prozradíte nejzásadnější změny v kádru?

Tak je to docela jednoduché. Stabilně na turnajích hrávali čtyři lidé. Já s Tomášem Draganem, Michal Kolaja s Michalem Spiritem. Kolem nás se to pak všechno obvykle točilo a doplňovalo ostatními. Máme bratry Kotrby, mladší Tomáš trénuje i hraje pravidelně, snaží se, není problém. U staršího Martina je to složitější, na něho se moc spoléhat nedá. Laďa Koutňák k dispozici bude, o něm už jsem mluvil, stejně tak i Honza Mačát a Michal Svoboda, to je v pohodě. Zbývá Pavel Pospíšil, jenže ten už na ten florbal nemá tolik času a taky Kuba Maláč s Jirkou Korytářem, u nich je to taky jednou tak a jednou jinak. To je v podstatě všechno.

A co post gólmana, kdo z dvojice Petr Kalous, Lukáš Dragan bude jedničkou?

No, to jsem sám zvědavý. Petr Kalous se poslední sezonu rozchytal, měl výbornou formu, navíc Lukáš Dragan se ke konci jara zranil. Oba říkají, že budou pokračovat. Kdyby byly dva týmy, nic se nezmění, jenže takhle? Dva gólmani u nás nebudou jezdit na ten samý turnaj. Uvidíme, jak se k tomu postaví, každopádně chytat by měl ten lepší, tak to vidím já. Určitě to nechci nechat na pravidelném střídání nebo podobný kompromis.

Se spoluhráči se už můžete soustředit jen na třetí ligu. Myslíte, že se to odrazí ve výsledcích?

Upřímně si myslím, že ano, odrazí. Bohužel ale asi negativně. Podle mě na tom paradoxně budeme hůř, vždycky na turnaje jezdilo to nejlepší, co v Bučovicích je a teď tomu může být jinak. Kvalita se asi rozmělní. Sice by mělo být víc sil, ale to nám moc nepomůže.

Zní to dost skepticky. Klidný střed tabulky by z toho být měl, ne?

Bude to hodně těžké. Když se podíváte, kdo v naší třetiligové divizi bude, je to pěkná síla. Každý rok se soutěže zkvalitňují a bude to tak zase. Zespodu se k nám dostal našlapaný Hattrick, je tam dál Holešov, Hluk, Otrokovice, všichni slušní florbalisté, kteří můžou ještě posílit. Kdysi výborný Slavičín, dál Znojmo, Židenice a tak dál. Popravdě řečeno, vidím to na boj o poslední tři, čtyři místa. Uvidíme, máme zase o rok víc, snažím se na to dívat reálně a raději, ať jsme na tom pak lépe než naopak. Třeba nám to vyjde a budeme na tom dobře. Kdo ví.

Vy osobně ale začnete nový soutěžní ročník ve druhé lize, je to tak?

Máte pravdu, s Tomášem Draganem si to zkusíme, i když jen na pár zápasů. Kamarádi z Aligators Klobouky postoupili do druhé ligy a požádali nás, jestli bychom jim to nepomohli na začátku rozjet. Není důvod odmítnout, naše třetí liga začne později. Dobré je to pro nás i v tom, že tam budeme jezdit trénovat, v Bučovicích to v létě moc nejde, takže se tam aspoň nastartujeme.

FBC Sokol Bučovice

Soutěž:

Třetí liga mužů, divize VI.

Ročník 2011/2012 (11 týmů):

7. Bučovice 10 0 10 114:133 30

FBC Sokol Dynamo Bučovice B

Soutěž:

Jihomoravská liga

Ročník 2011/2012 (13 týmů):

3. Bučovice B 15 0 7 172:139 47