Jistě, vždyť oddílové áčko dosáhlo symbolicky ve třetí lize mužů na třetí místo, rezerva vládla jihomoravské lize. Poslední úspěchy bučovické party a vize do budoucna s Vyškovským deníkem Rovnost probral vedoucí celků a hráčská opora Ladislav Dufek.


Připomenete na úvod historii bučovického klubu? Jak to vše začalo?
Je to už dvanáct let, co Bučovice patří i florbalu. Kluci začali hrát pod hlavičkou Sokola a další včetně mě pak o nějaký ten rok později pod tělovýchovnou jednotou. Postupně trochu odpadla prvotní euforie, zůstalo nás pár a už jsme spolu trénovali a půjčovali si hráče. Logicky jsme se tak dali dohromady. A tak vznikla dvě mužstva pod Sokolem, druhý má v názvu i slovo Dynamo. Více méně jsme se spojili z množstevních důvodů.

Máte i mladší žáky, hrající jihomoravskou ligu. Jak jim to jde, jsou tam talenty?
Jsou tam někteří šikovní kluci, bylo jich i víc, ale někteří už skončili. Jako tým to letos neměli jednoduché a taky nedopadli dobře. Skončili předposlední, dostávali nakládačky. Jezdili na turnaje v šesti, s největší pravděpodobností se pro příští rok zruší. Kdyby se o to začal někdo maximálně starat, šance na zlepšení tu je. Ale na druhou stranu v Bučovicích je hodně sportů a není moc kde kluky brát. Bída.

Takže nedostatečné florbalové mládí v Bučovicích je o tom rozptylu sportovních odvětví?
Ano, je to o tom, ale nejen o tom. Myslím, že se s tím potýkají všechny sporty. Je to prostě generací, zná jen počítače a zahrát si něco jde jen, když je prostě přemluvíte. A ze svých potomků to ještě nesložíme, na to je čas.

Mimochodem jste známí tím, že hráčské jádro hraje za áčko i béčko a na turnaje jezdíte v minimálním počtu. Dá se to utáhnout fyzicky?
Víte, náš sportovní svět florbalem nekončí. Hrajeme do toho ještě hokej, malou kopanou, velkou kopanou, máme prostě naběhané, čtyřikrát až pětkrát týdně jsme na trénincích. Také máme štěstí, že se nám vyhýbají zranění. A osa týmu je fakt pevná, neuslyšíte výmluvu, že někdo má rodinnou sešlost nebo nemůže. Prostě florbal je pro nás na prvním místě a jede se. A organizačně někdy požádáme o přehození zápasů nebo celých turnajů a pak to jde.

Vaše hra je tedy založena na technické dovednosti? Je to o týmovém duchu nebo osobnostech?
Hlavně sehranost, ta nám pomáhá vyhrávat. Pravda, že hodně to je na Martinu Houšťovi, umí přejít jeden na jednoho, vystřelit, napadnout rozehrávku. Nechci ale pominout další. Lazor, Dragan a další, všichni mají přednosti. Určitě je to tak o osobnostech, v pěti lidech na turnaji to ani nemůže být úplně o týmu. Máme dobrou techniku, dáváme stabilně nejvíc gólů ze všech. Tlačíme se dopředu. S tím taky souvisí, že to trochu flákáme směrem dozadu. Ale raději vyhrajeme sedm šest, než jedna nula.

Právě skončila florbalová sezona. Jak na ni budete vzpomínat?
Tak pokud myslíte žáky, tak tam spokojenost nebude, ale v mužích naopak maximální. Áčko uhájilo umístění vepředu, o čemž se nám ještě v únoru jenom zdálo. Soutěž byla letos extrémně kvalitní.

Zmínil jste bučovický A tým ve třetí lize mužů, skončil třetí. Ale v polovině sezony to vypadalo hůř, že?
Každopádně, dlouho jsme počítali i sestupové možnosti. Začátek sezony byl v pohodě, prostředek přinesl těžké rozlosování a nebyla moc forma. Závěr ale vyšel, třetí místo je skvělé. Úroveň třetí ligy se zvýšila o hodně, výrazně se zkvalitnila.

Je to větším množstvím týmů, bojovností hráčů nebo něčím jiným?
Přeci jenom florbal už v České republice není nováčkem, hráči jsou vyhranější a vyspělejší. Technicky i takticky. Taky loni spadly z druhé ligy týmy z naší oblasti, takže se změnili soupeři. Brněnští Buldoci a Gullivers, Klobouky, to je velká kvalita. Objevují se tam kluci se zkušeností z ještě vyšších soutěží. Špička se nadupala.

Máte s A týmem vyšší ambice, chcete nakouknout do druhé ligy?
Se sedmi, osmi lidmi nemáme co dělat ve vyšší soutěži. Myslím, že bychom tam měli velké problémy. Kdyby nás bylo aspoň deset solidních, tak bychom to mohli zkusit. Ale mám pocit, že i ve třetí lize budou vždycky týmy lepší než my a těžko se před ně dostaneme. Lepší vyhrát a dát si vítězné pivko, než dostávat příděl. Taky je to větší cestování, po celé Moravě. Museli bychom omezit další aktivity. Když budeme pravidelně třetí, co bychom víc chtěli.

Bučovický celek B, tedy Dynamo, hraje jihomoravskou ligu a vyhrálo ji s náskokem pěti bodů. Nemrzí, že to kvůli pozici áčka nemůže být na postup?
Takhle je spokojenost. Soupeřili jsme prakticky jen s Lanžhotem, který spadl loni. Oni se na nás umí odjakživa vyhecovat, jsme rádi, že jsme je v sezoně dvakrát porazili. Jsou tam i další dobrá družstva, ale moc to už nepozorujeme.

Byl to první rok, co jste se na sezonní úrovni potkali s Ivanovicemi na Hané. Dle očekávání jste je dvakrát přehráli. Co si o nich myslíte?
Derby je samozřejmě velké oživení. Je tím pádem o nás větší zájem a atmosféra takových zápasů je jiná. Hlavně to podzimní bylo dost vyhecované, ale naše vztahy jsou čím dál lepší. Už jsme se okoukali, známe se, navzájem si přejeme. Jsem moc rád, že se Ivanovice zachránily, mám pocit, že do této soutěže patří. Mají hlavně mezi sebou dobré individuality. Uvidíme, co bude s nimi dál.

Co bude teď? Už se budete věnovat organizačním věcem a doplněním kádru, nebo budete mít volno?
Určitě, už se pracuje na tom, co dál. Do sestavy by se mohli zabudovat dva naši bývalí dorostenci, tedy minimálně do béčka. Další posily jsou v hledáčku a čekáme na odpověď. Končit by neměl nikdo a nebránili bychom se, kdyby přišly nějaké další posily. Hlavně, ať se nám dá vyhýbají zranění.

Sezona 2009/2010

A tým

Třetí liga mužů, divize VI.

3. Sokol Bučovice 162:104 ⋌48 b.


B tým

Jihomoravská liga mužů

1. Dyn. Bučovice B 212:105 ⋌64 b.


Hráči
Lukáš Dragan, Tomáš Dragan, Ladislav Dufek, Martin Houšť, Radim Kaláb, Petr Kalous, Michal Kolaja, Radim Lánský, Jaromír Lazor, Jan Mačát, Pavel Pospíšil, Michal Spirit, Michal Svoboda.

Mládež
Jihomoravská liga ml. žáků
11. Bučovice 66:344 10 b.