Nová florbalová sezona, kapitola první: nikoli bez porážky, přesto radost mající Ivanovice, už méně spokojené Bučovice.

Letní odpočinek je dávno pryč, přípravě už taky zamávaly. Čeká je více než půlroční bitvy o body, postup či naopak udržení. To vše ukáže čas, každopádně první zápasy naostro už mají za sebou. Kluby z Vyškovska budou na uplynulou neděli vzpomínat rozdílně.

Třetí liga mužů, v níž se už několik let představuje Sokol Bučovice, se k životu probudila bez účasti jmenovaného mužstva. Sokol do ní vstoupí až za čtrnáct dní a přesně tak dlouho má na dotvoření nové koncepce hry bez na poslední chvíli na hostování uvolněných střelců Lazora a Houště do prvoligových Počenic.

Florbalový los už ale nedal žádný čas na obnovu týmu klubovému „béčku“, kde také oba „odpadlíci“ nastupovali. Úvod jihomoravské ligy prožilo bučovické Dynamo v hale v Morkovicích-Slížanech, kde se nejprve postavilo proti brněnskému Florecu a z jeho strany to nebyla žádná sláva. „Hrůza a děs, nepředvedli jsme prakticky nic, zvolili jsme špatnou taktiku. I v novém složení bez těch dvou jsme měli soupeře víc napadat a být aktivní. Navíc do čeho oni praštili, to tam spadlo,“ spílal po utkání týmový vedoucí Ladislav Dufek. Jeho parta sice vedla už v patnácté vteřině, ale pak už tahala za kratší konec provazu. Prohrála 4:6.

Druhý zápas proti Židenicím B už měl z její strany jiný nádech. Nejdřív to tak nevypadalo, v polovině druhé třetiny vedli Brňané o tři branky, ale Dynamo dokázalo dvakrát srovnat a půl minuty před koncem dalo další gól, který ale nebyl uznán. „Zastavili akci, že nebyl míček při rozehrávce na správném místě. Nevím, mohli to pustit. Jinak naše hra se trochu zvedla, ke konci už jsme je v podstatě nepustili za půlku. Ukázalo se, že máme na čem stavět, musí si to prostě sednout, taktika je jiná a každý se musí naučit hrát jinak než doposud. Šance na slušné výsledky jsou, ale čekají nás i zápasy áčka. Tam je jiná kvalita,“ konstatoval po zápase 6:6 proti Židenicím čtyřbrankový Dufek.

Za to Ivanovice se nemusí po prvních dvou kolech těch dalších bát. V lize sice v lužické hale na úvod docela jasně nestačily na Sivice 1:7, ale ve druhém vystoupení si už počínaly zkušeně. S Lanžhotem B se střídaly ve vedení a pohledný florbal dospěl až k dramatickému konci. V něm minutu a půl před koncem srovnával Vaverka na 4:4 a devět sekund před sirénou rozhodl Mráz.

„Sivice sestoupily z vyšší soutěž a těžko s nimi hrát vyrovnanou partii. Útočily z brejků, dorážek, prosazovaly se jeden na jednoho. S Lanžhotem to byl oboustranně pohledný florbal nahoru, dolů a musím klukům poděkovat i za to, že mě podrželi. Dostal jsem hodně laciný gól a oni to stejně zvládli. Porazili jsme papírově silnějšího soupeře, škoda prvního zápasu. Víc se uvidí v dalších týdnech,“ řekl brankář a týmový vedoucí Michal Večeřa.

Ivanovický klub má dva důvody k radosti, v jihomoravském přeboru se totiž skvěle ukázal jeho B celek. Na hřišti v Jedovnicích nejprve přehrál domácí 8:3, když je „spláchl“ ve třetí třetině šesti góly. Bodoval i proti Gullivers Brno C při remíze 3:3. Mužstvo, které za celou loňskou sezonu získalo šest bodů, má čtyři už po prvním hracím dnu. „Proti Jedovnicím jsme se prosazovali už dříve. Věřili jsme, že to tam dřív nebo později začne padat. S Guliverama to bylo o perfektně zvládnuté taktice. Počítal jsem s třemi body, máme čtyři, třešnička na dortu,“ radoval se trenér Jiří Dočkal.

Výsledky 1.,2. kola
neděle 26. srpna
Jihomoravská liga mužů
FbC Sokol Dynamo Bučovice B (hala Morkovice-Slížany): Florec Brno 4:6, TJ Sokol Brno Židenice B 6:6
FBC Sokol Ivanovice na Hané (hala Lužice): SK Florbal Sivice 1:7, TJ Sokol Lanžhot B 5:4.
Jihomoravský přebor mužů
Divize II:
FBC Sokol Ivanovice na Hané B (hala Jedovnice): FBK Sokol Jedovnice 8:3, Gullivers Sokol Brno I C 3:3