Jedno derby za druhým. Střet týmů, které se na hřišti přes sezonu potkávají, ale i těch, které proti sobě nastoupily úplně poprvé. Nultý ročník florbalového turnaje pod otevřeným nebem Open Fair zdůraznil viditelnou rivalitu jednotlivých mužstev, ale na druhé straně také poklidnou přátelskou atmosféru.

Zkušené a v rámci České florbalové unie nejlépe postavené Bučovice, ligové Ivanovice na Hané a Slavkov, přebor hrající Rousínov a Brankovice plus vítěz amatérské části z minulého týdne. Obsazení sobotního sportovního dění v areálu vyškovské orlovny bylo opravdu nezvyklé. „V tomhle je to opravdu výjimečné. Super nápad, výborná akce. Můžeme už klidně potvrdit svou účast na příští rok, určitě přijedeme," prohlásil během šestihodinového maratonu utkání brankář a vedoucí slavkovského týmu Jan Šícha.

Open Fair Vyškov (turnaj registrovaných hráčů)
Venkovní areál Orel Vyškov
Pořadí v základních skupinách:
- Skupina A: 1. Aligators Sokol Bučovice B, 2. Ezamont Slavkov, 3. Euro nářadí Rousínov.
- Skupina B: 1. Sokol Ivanovice na Hané, 2. Čmeláci (vítěz amatérské části), 3. Black Arrows Brankovice.
- Finále: Bučovice – Ivanovice 5:5, samostané nájezdy 4:3.
- Zápas o třetí místo: Slavkov – Čmeláci 5:1.
- Další pořadí: 5. Brankovice, 6. Rousínov.

Na moderní hřiště s umělým povrchem tak v sobotu ráno dorazila historicky vůbec poprvé kompletní špička Vyškovska tohoto populárního sportu s děrovaným míčkem. Žádný jiný oddíl v regionu své zástupce v oficiálních soutěží ČFBU dospělých nemá. K povedené premiéře přispělo i počasí jak objednané od organizátorů. „Měli jsme nachystanou i mokrou variantu v hale sousední Základní školy Nádražní, ale naštěstí není třeba ji využít, počasí se také povedlo," zmínil jeden z nich David Dengler.

Těžká role

Hodně zvláštní pocit zažívali hlavně Čmeláci. Parta pod tímto názvem vyhrála minulý víkend na stejném místě turnaj neregistrovaných hráčů, a dostala tak nečekanou možnost postoupit do dalšího týdne a pokusit se uspět proti těm, kteří florbal nemají jen jako koníček. „Je to pro nás zajímavá zkušenost, těžko by nás předtím napadlo, že si to vyzkoušíme takhle proti profíkům. Přišli jsme si sem dnes prostě jen zahrát, a dokonce jsme jednou vyhráli, zahráli si semifinále, to je nad plán," usmíval se kapitán Josef Řezníček.

Ranní los rozhodl o tom, že v tříčlenné skupině A budou hrát Bučovice, Slavkov a Rousínov, v „béčku" se ocitli Ivanovice, Brankovice a právě Čmeláci. První dva pak postupovali do semifinále, poslední se vzájemně střetli o konečné páté místo. To nakonec možná mírně překvapivě připadlo Brankovicím, které přehrály herně trochu matný Rousínov. Naopak semifinále dopadlo podle předpokladů, důvod k oslavě po něm měli Bučovičtí a Ivanovičtí.

V bitvě o pomyslný bronz se Čmeláci snažili dotáhnout svoji dvoutýdenní jízdu nultým ročníkem turnaje až na stupně vítězů, ale marně. Sice se z přesně trefy radovali jako první, ale Slavkov v poklidu otočil a pak si průběh zápasu bezpečně pohlídal. Ten byl spokojený. „Je to od nás dobrý výkon. Bučovice se dají těžko porazit, Ivanovice ano, ale holt to v semifinále nevyšlo, už se s tím nedá nic dělat. Náladu nám to zkazit nemohlo, jsme třetí a bereme to. Příští rok tady zaútočíme na ještě lepší výsledek," dodal Šícha.

Drama na závěr

Finálový souboj o putovní pohár pak přinesl opravdové vyvrcholení celého dne. „Věděli jsme, že jdeme proti velké síle. Proti nim máte šanci, když je trocha štěstí a hlavně když jim nedáte prostor, jsou strašně dobří na míčku a sil mají vždycky dost," pověděl ivanovický útočník Jiří Šimek.

Do boje o prvenství v Open Fair vstoupil se spoluhráči nadějně, v poločase vedl dokonce 5:2, jenže favorit se vzepjal osudu, srovnal na 5:5 a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy. „Kluci z Ivanovic hráli dobře, v půlce, když jsme prohrávali o tři góly, tak už jsem moc nedoufal. Dali jsme ale dva krásné góly do šibenice během minuty a to nás nakoplo. Nájezdy, to už je loterie, buď, anebo," řekl bučovický šéf Ladislav Dufek.

A měl pravdu, loterie to opravdu byla. Definitivum totiž přinesla až pátá série, ve které o majiteli putovního poháru rozhodl právě Dufek. „Bylo to vážně o chlup. S Ivanovicemi to bude vyrovnané i příští rok v regionální lize, budeme se těšit na další vzájemné bitvy," doplnil.