Desítky příznivců hry s „hokejkou" a děrovaným míčkem, moderní venkovní areál vyškovské orlovny, nebe nad hřištěm dokonale vymetené, všudypřítomná pohodová atmosféra. Tak v sobotu vypadal první ze série dvou turnajů zbrusu nového sportovního projektu jménem Open Fair. „Jde o spojení open air a fair play. Právě na výjimečnosti turnaje pod otevřeným nebem a hry v přátelském a férovém duchu chceme založit novou tradici," řekl jeden z dvojice pořadatelů David Mach.

Nápad uspořádat turnajové setkání jak amatérských hráčů, tak i špičkových týmů regionu, se prý rodil několik let. „Florbal je a určitě i dál bude hodně populární sport. Vyškovsko v něm má docela slušnou tradici, ale Vyškov jako centrum trochu pokulhává. Tak jsme se to rozhodli trochu změnit," objasnil.

Akce Open Fair 2015 je dvoutýdenní, přičemž první sobotní turnaj už tedy máme za sebou. Zabojovat o vítězné poháry a další ceny mohl prakticky kdokoli bez rozdílu věku či výkonnostní úrovně.

Podmínka byla jediná. „Je to jednoduché, hrají tady jen ti, kteří v posledním roce nebyli na soupisce nějakého týmu přihlášeného do soutěží České florbalové unie. Prostě nesměl ten člověk být registrovaný pod ČFBU," připomněl druhý pořadatel David Dengler. Nabídky využilo pět družstev z Vyškova a okolí.

Roli rozhodčích zastali sudí s licencí a dlouholetými ligovými i mezinárodními zkušenostmi. „Tenhle turnaj je moc dobrý nápad. Vyškov přesně tohle potřeboval. Jsme rádi, že jsme u toho mohli být a rádi se zase za rok vrátíme. Nikdo se nezranil, nic komplikovaného jsme nemuseli řešit. Pískalo se nám velmi dobře, dobrá atmosféra, opravdu fair play," zmínil jeden z nich Václav Skácel.

Ze zajímavých bitev nakonec vyšla vítězně partička nazvaná Čmeláci. Josef Řezníček, Jan Tichopád, Fedir Melnyk, Michal Kapic a Roman Dufek neochutnali ani jednou hořkost porážky. Ve čtyřech zápasech základní skupiny ztratili body jen za jednu remízu.

Zvládli pak i vrchol dne, následné finále ovládli vcelku hladce 3:0. „S klukama jsme si výborně sedli a perfektně si zahráli. Bylo super počasí, to horko zase tak nevadilo, díky pořadatelům za všechno a doufám, že se tohle chytne a bude z toho opravdu zajímavá letní tradice. Stálo to za to a jako tým se všichni už moc těšíme na další sobotu a další zápasy," uvedl kapitán vítězů Josef Řezníček.

To ale budou družinu pod jeho velením čekat daleko těžší protivníci. Čmeláci doplní všech pět okresních celků se zkušenostmi z dlouhodobých soutěží ČFBU, tedy Aligators Bučovice, Sokol Ivanovice na Hané, Ezamont Slavkov, Euro nářadí Rousínov a Black Arrows Brankovice.

Orelské hřiště s umělým povrchem tak bude poprvé v historii hostit kompletního setkání toho nejlepšího, co florbalově Vyškovsko nabízí. „Teď jsme si dobře rozvrhli síly, chtěl bych poděkovat spoluhráčům, že předvedli tak skvělí výkon. A teď uvidíme, jak se nám povede s profíky. Doufám, že je aspoň trochu potrápíme," uvedl další vítěz Jan Tichopád.

Každopádně první krok své kýžené mnohaleté turnajové pouti má Open Fair za sebou. Druhý a ještě důraznější tedy přinese následující víkend. Ukáže se, kdo je aktuálně na Vyškovsku florbalově nejlepší.

Open Fair Vyškov 2015

Florbalový turnaj neregistrovaných hráčů

Areál Orel Vyškov

Počet přihlášených týmů: 5

Herní systém: 4+1

Vítězové: Čmeláci

Členové vítězného týmu:

Fedir Melnyk, Josef Řezníček, Jan Tichopád, Michal Kapic, Roman Dufek