Futsalisté divizního Pivovaru Vyškov se letos poprvé přihlásili do okresního poháru a hlavně proto, že si v něm mohli zopakovat derby s městskými rivaly. V poháru pokračují dál a v pátek už to rozhodně žádná selanka nebude a navíc může přijít pověstná slaďoučká třešnička na vrchol dortu.

Pivovarští jako jasný favorit okresní pohárové kolo vyhráli a v pátek v podvečer nastoupí v krajském finále, které jim navíc krajský řídící orgán svěřil pořadatelsky. A pokud se jim bude dařit v semifinále, což se očekává, mohli by se ve finále poměřit s prvoligovým Helasem Brno. „Já jsem okresní pohár hrát nechtěl. Zápasů máme i tak dost a navíc na začátku a v konci sezony kolidují s velkým fotbalem. Ale kluci si to vymohli a já se teď na krajské finále fakt docela těším," přiznal trenér domácího týmu Libor Šmarda.

Do Vyškova se sjede pět vítězů okresních kol. Tři z nich vytvoří skupinu, utkají se každý s každým a vítěz postoupí do finále. Tam se utká s úspěšnějším z dvojice Pivovar Vyškov – FC Kratochvilka. „To není žádné naše privilegium, tak to prostě svaz rozlosoval. Věřím, že si zahrajeme finále s Helasem, ale jednoduché to určitě nebude. O soupeři máme minimální informace. Vlastně víme jen, že vyhrál pohár v okrese Brno-venkov. Žádné hráče neznám," sdělil trenér Vyškovanů.

Také proto Šmarda nenechává nic náhodě a povolal kompletní divizní tým. Z největších opor by tedy neměl chybět nikdo, navíc bude k dispozici Dominik Urbančok, který přestoupil z Lazoru-Domus. „Turnaj bereme naprosto vážně a chceme si zahrát proti Helasu. To bude mimořádně těžký zápas, i když nepředpokládám, že Helas přijede v kompletní ligové sestavě. Určitě bude favoritem. Drtivá většina hráčů jsou futsaloví specialisté, zatímco my hrajeme hlavně velký fotbal, a bude proto dost důležité, jak rychle se dokážeme adaptovat zpátky na futsal," řekl jeden z klíčových hráčů Pivovaru Jan Pánek.

Zprávy, že soutěž také berou naprosto vážně, jdou i z brněnského prvoligového tábora a potvrzují Pánkův odhad. „Chceme postoupit a pak se dostat co nejdál. Loni jsme krajský pohár vyhráli, ale vypadli jsme hned v prvním celostátním kole. Sestava je samozřejmě věcí trenéra, ale předpokládám, že základ bude z první ligy, který doplní mladí hráči z béčka," ujistil jeden ze zkušených ligových futsalistů Aleš Vlach, v této fázi roku už hlavně opora a kapitán fotbalistů Dražovic v I. A třídě.

Mohou překvapit

Jenže ani Helas nemá předem nic jistého. I když ani o ostatních účastnících se nic moc neví, zejména tým z Hodonínska EuroRoma Hodonín by měl být velice silný. Postoupil sice jako poražený finalista, ale v kádru má několik hráčů s třetiligovými zkušenostmi z Mutěnic či slovenské Skalice. A překvapit může už i názvem hrozící tým z Blanska.

Vyškovský futsalový fanda by si tedy tuto zajímavou konfrontaci v žádném případě neměl nechat ujít. A pokud jsme v úvodu hovořili o třešničce na dortu a někomu z toho vyplynul souboj Pivovaru s Helasem, tak to ještě opravdu není to nejsladší dochucení. „Vítěz jihomoravského poháru se utká s úřadujícím českým mistrem FC ERA-PACK Chrudim. To je tedy motivace jako hrom. A navíc podle mých zjištění by se mělo hrát na jeden zápas, a kdybychom postoupili my, přijel by mistr do Vyškova," zdůraznil trenér Šmarda. Chrudimští, jak známo, ve finále play off nejvyšší soutěže porazili brněnské Tango.

Pro návštěvníky pátečního turnaje je jako obvykle připraveno občerstvení a bohatá tombola.

Pohár futsalu

Krajské finále jižní Moravy

Pátek 21. června, hala ZŠ Purkyňova ve Vyškově

Rozlosování zápasů:

Skupina A:

17.30 EuroRoma Hodonín – Mafia Blansko

18.05 Helas Brno – EuroRoma Hodonín

18.40 Helas Brno – Mafia Blansko

Skupina B:

19.15 Pivovar Vyškov – FC Kratochvilka

Finále: 19.50

Hraje se 2×15 minut, finále 2×20