Jubilejní desátý ročník zůstal u tradičního modelu s účastí deseti týmů, dvou základních skupin a postupem prvních čtyř do vyřazovacího play-off. Nakonec to bylo trochu jinak, protože postupujícím Jinačovicím boje ve skupině A stačily, a tak čtvrtfinálovou osmičku doplnil tým pořádajícího Orla. Hezký dárek hostitelům, kteří se opravdu víc starají o to, aby se v turnaji všichni aktéři cítili dobře, než o výsledky vlastního mužstva. „My jsme nikdy turnaj nevyhráli a taky ho nikdy nevyhrajeme," s úsměvem ujistil šéf turnaje Petr „Méďa" Nedvěd.

V soupiskách jednotlivých účastníků se to opět jen hemžilo jmény hráčů, kteří mají na svém kontě starty v nejvyšší domácí fotbalové a futsalové soutěži. Radek Buchta si doslova vydřel místo v kádru Zbrojovky, v ní a ve Slovácku si zahrál první ligu Josef Čtvrtníček. Další Zbrojovák Daniel Přerovský nyní hostuje v MFK Vyškov. Futsalovou elitu reprezentovali Stanislav Lerch a Aleš Vlach z Helasu Brno, ale výčet dalších špičkových hráčů by byl hodně dlouhý.

Při postupu čtyř týmů z pěti se v základních skupinách mužstva spíše sehrávala pro play-off. To se nejlépe povedlo týmu West Vyškov, který tak korunoval své dlouholeté snažení turnaj vyhrát. „Zúčastnili jsme se pošesté. Třikrát jsme byli druzí, jednou třetí a čtvrtí a jen loni nás ve čtvrtfinále vyřadili Přemci. Takže jsem moc rád, že jsme jim to letos vrátili a hlavně že se nám konečně podařilo dojít až na vrchol," radoval se jeden z manažerů vítězného týmu Martin Horák.

Rozhodly penalty

K vysněnému titulu jeho svěřence přivedla hlavně perfektní defenzivní činnost, takže v play-off jim stačily jen tři góly. Semifinále a finále vyhráli až penaltovým rozstřelem. V zápase o zlato ale měli velmi blízko k vítězství v základní hrací době.

Do vedení je přivedl krásnou dělovkou do šibenice Stanislav Lerch. Bučovice vyrovnaly těsně před koncem, když v power-play zblízka zakončil přečíslení Daniel Přerovský. V poslední penaltové sérii se nemýlil Petr Starý a zlato lapením poslední střely vychytal Martin Vymazal. „Jezdím sem už šestý rok, takže to tady znám. Vždycky je to dost vyhecované, padají i červené karty. Když hraje Pepa Čtvrtníček, tak je červená celkem tutová. (Úsměv.) Pro mě je to vždycky zpestření zimní přípravy a první místo je samozřejmě něco navíc," řekl člen vítězného týmu Radek Buchta, který v tomto období trénuje podle individuálního tréninkového plánu a oficiální zimní přípravu se Zbrojovkou začne 4. ledna.

Buchtu a jeho spoluhráče ze Zbrojovky budou mít vyškovští fotbaloví fandové příležitost vidět i na velkém hřišti. Od 9. ledna se koná na umělé trávě za sportovní halou jedna ze základních skupin zimní fotbalové ligy Tipsport Cupu. Kromě Zbrojovky startují ještě Sigma Olomouc, Fastav Zlín a SCF Opava. „Já se na to docela těším. Na vyškovské umělce jsem ještě nikdy nehrál, ale slyšel jsem, že je docela dobrá. Navíc pro nás je lepší jezdit kousek do Vyškova než do Olomouce nebo někam ještě dál," dodal zbrojovácký záložník, který na podzim nastoupil ve dvanácti prvoligových zápasech.

Malé rozměry hřiště v hale Za parkem dávají futsalu specifický charakter. Převažují osobní souboje a při některých se i jiskřilo. „Mně taková hra vyhovuje a navíc jsme to všichni v pohodě ukočírovali. Byly férové souboje. Já jsem se těšil, že se tady potkám s bývalými spoluhráči, s Radkem Buchtou, Pepou Čtvrtníčkem, Honzou Hromkem a dalšími. Je to super, že se před silvestrem takto sejdeme a zablbnem si tady. Jsem naprosto spokojený," pochvaloval si rodák z Hodějic Daniel Přerovský, který bojoval v barvách bučovických sokolů.

Zimní Orel Cup 2015

10. ročník, Vyškov, hala Za parkem

Skupina A – pořadí: 1. Club Belmondo 9 bodů, 2. Benfika Amor 9, 3. Dream Team 9, 4. Jinačovice 3, 5. Orli Vyškov 0.

Z výsledků: Club Belmondo – Benfika Amor 1:3, Dream Team – Benfika Amor 4:3, Club Belmondo – Dream Team 7:3.

Skupina B – pořadí: 1. Hospůdka U Bruštíků 9 bodů, 2. West Vyškov 7, 3. Dynamo Bučovice 6, 4. Přemci 4, 5. Young Boys 2.

Z výsledků: Hospůdka U Bruštíků – West 3:1, West – D. Bučovice 2:1, D. Bučovice – Hospůdka U Bruštíků 2:4, Přemci – Hospůdka U Bruštíků 2:1, D. Bučovice – Přemci 4:3, D. Bučovice – West 1:2.

Čtvrtfinále: Club Belmondo – Přemci 3:3, penalty 1:3, West – Dream Team 1:0, Benfika Amor – D. Bučovice 1:5, Hospůdka U Bruštíků – Orel Vyškov 4:0. Semifinále: Přemci – West 1:1, p. 4:5, D. Bučovice – Hospůdka U Bruštíků 4:2.

Zápas o 3. místo: Přemci – Hospůdka U Bruštíků 3:2.

Finále:

West – D. Bučovice 1:1 

Branky: Stanislav Lech – Daniel Přerovský), p. 3:2 (rozhodující penalta: Petr Starý).

West: Martin Vymazal – Tomáš Pospíšil, Petr Starý, Radek Buchta, Ondřej Skoupý, Martin Neuhybel, Viktor Lajcman, Stanislav Lech, Martin Chroust. Manažeři: Martin Horák, Stanislav Neužil.

Dynamo: Miroslav Vitoul – Ondřej Nový, Tomáš Selinger, Aleš Vlach, Jakub Gremmel, Jaromír Lazor, Martin Přibilík, Daniel Přerovský. Manažer: Ladislav Dufek.

Nejlepší střelec turnaje: Josef Čtvrtníček (Hospůdka U Bruštíků) – 9 gólů.
Nejlepší brankář: Martin Vymazal (West).
Nejstarší hráč: Milan Ševčík (56 let, Benfika Amor).