Občanské sdružení Letní tábor Soboňky pořádalo v první polovině července čtrnáctidenní tábor pod širým nebem v části obce Rohatec. „Je to už šestačtyřicátý ročník. Smysl tábora spočívá především v kompenzaci celoročního pobytu v zaprášených tělocvičnách. Vždy má velkou účast a každoročně se objeví nějaké novinky,“ představil akci vedoucí bučovický trenér Petr Petržela, jehož klub se nejen účastní, ale patří k hlavním pořadatelům. Na jih Moravy se sjelo dvě stě třicet účastníků ze čtrnácti českých oddílů.

Pobyt se skládá hned z několika různých částí. Podstatný díl samozřejmě tvoří trénink, ten je doplněný přednáškami známých gymnastických osobností a teoretickou průpravou. Nechybí také zábava. „Mladíci soutěžili v kvízech, hráli turnaje v šachu a ve stolním tenisu, prožili táboráky s bohatým programem a je toho mnohem víc,“ popsal Petržela.
Došlo ale i k měření osobního gymnastického umu při závodech. K vrcholům tohoto soustředění vždy patří memoriál zakladatelů tábora Vladimíra Kejře, Františka Novotného a Miloše Bortela. Na startu jeho dvaadvacátého ročníku figurovalo celkem sto dvaadvacet jmen. Bučovičtí gymnasté slavili ve třech různých věkových kategoriích. Mezi dívkami nenašly přemožitelku Jana Antlová a Hana Sokolová, starším žákům vládl Michal Antl.

Ale na Soboňkách nešlo jen o gymnastiku. Všichni přítomní se mohli pobavit i jinými sporty, hlavně míčovými. „Vždycky proběhne fotbalové utkání staří versus mladí, které letos vyhráli mladí,“ vypověděl kouč Sokola. Nabitý program přinesl i tradiční fotbalový duel se starou gardou Baníku Ratíškovice, jež vyhrála 4:1.

Na řadu přišel i nohejbal, a to hned dvakrát. Turnaji Maryša Cup dominoval tým Sokola Lužice, závěrečný menší turnaj vyhrála trojice složená ze zlínských Kováře, Pavlíka a bučovického Petržely. Poslední ve výčtu absolvovaných sportovních aktivit je atletický čtyřboj. Závodilo se ve sprintu, vytrvalostním běhu, skoku dalekém a hodu kriketovým míčkem. „Celých čtrnáct dní se rozhodně nikdo nenudil a většina se snažila odevzdat maximum. To je důvod, proč tento tábor existuje,“ uzavřel trenér Petržela.