Ale příští týden tomu tak bude. Sportovní halu Základní školy Purkyňova ve Vyškově zaplní v úterý osmého května stovky diváků, aby sledovali zápolení nejlepších tuzemských oddílů v estetické skupinové gymnastice.

Celodenní program zahrnuje šest různých věkových kategorií. Souboj o úspěch svedou děvčata a ženy od kategorie osmi let a mladší až po seniorky. Do Vyškova přijedou družstva ze všech koutů České republiky, od Plzně až po Opavu. Nejpočetnější zastoupení budou mít závodnice z Brna.

Domácí zástupkyně klubu Trasko Vyškov ale rozhodně také nejsou bez šance. Ve skupinových sestavách patří k opravdové špičce, a to je řadí mezi favority úterního klání. Nejvíce se věří mladším vyškovským dívkám. „Na mistrovství bychom chtěli navázat na výborné jarní výsledky našich holek věkových kategorií osm až deset let a deset až dvanáct let,“ prozradila hlavní trenérka vyškovských gymnastek Kateřina Kapounková.

Výsledky z posledních sezon je k tomu opravňují. Patří jim například prvenství v přeborech České obce sokolské či umístění na stupni vítězů na pražském světovém poháru. Ani další kategorie ale nejsou z pohledu domácích nezajímavé. Celky Traska startují i v soutěži dívek pod osm let a mezi juniorkami.

„Naším cílem je, abychom ve všech kategoriích, v nichž budeme startovat, obsadili medailová umístnění. To by náš trenérský kolektiv a samozřejmě i samotné holky moc potěšilo,“ vyjádřila smělá očekávání Kapounková.

Ve prospěch reprezentantek Vyškova svědčí i to, že jejich přípravu neovlivnily nečekané komplikace. Gymnastkám se vyhýbají zranění a nemoci, a tak by měly nastoupit v ohlášených sestavách. Pouze juniorky v sobotu startují na pohárovém závodě ve španělském městě Carageně a budou tak mít za sebou nejen náročný závod, ale i dlouhé cestování.

A ve prospěch koho hovoří papírové předpoklady? Jasného aspiranta na titul mají podle vyškovské trenérky pouze dvě nejstarší věkové skupiny. „V seniorkách bych za největší favoritky považovala závodnice Vodních staveb Praha a mezi juniorkami pak majitele osmého místa z posledního mistrovství světa Velký Týnec,“ myslí trenérka Traska.

Drama může nastat v ostatních bojích. „V mladších kategoriích nejsou vyložené favoritky a každé zaváhání může výrazně změnit konečné pořadí ve výsledcích,“ dodává Kapounková.

Úterní den tak bude po sportovní stránce ve Vyškově patřit skupinové gymnastice. První tóny doprovázející úvodní sestavu soutěžících se v hale rozezvučí v jedenáct hodin a vše vyvrcholí vyhlášením mistryň o šest hodin později.