Veselá a usměvavá mladá slečna s velkýma tmavýma očima. Je jí devět let, chodí do třetí třídy na ZŠ Purkyňova ve Vyškově a ve své sbírce má již spoustu medailí, dva poháry a velké množství diplomů. Kromě toho má už spoustu zážitků a zkušeností z nejrůznějších závodů. To je moderní gymnastka Eva Schmiedová.

„S gymnastikou jsem začala když, mi bylo tři a půl roku. Chodila jsem nejdříve společně s maminkou do sokola, protože dělala cvičitelku. Když zjistila, že jsem pohybově nadaná, chtěla, abych se věnovala nějakému sportu, a tak mě přihlásila do oddílu moderní gymnastiky SK Trasko Vyškov,“ vypráví Eva Schmiedová.

Protože byla hodně malá, navštěvovala nejprve tři roky přípravku. Od šesti let ale už začala závodit za nejmladší kategorii. Nyní reprezentuje SK Trasko Vyškov s dalšími sedmi děvčaty v kategorii osm až deset let. „Tréninky máme čtyřikrát týdně, většinou odpoledne a trvají hodinu a půl, někdy i tři hodiny. Je to hodně náročné, ale baví mě to. Jen mi trochu vadí, že nacvičujeme, i když jsou nějaké prázdniny a ostatní mají volno,“ svěřuje se Eva.

Její trenérkou je Kateřina Kapounková. Každý týden jezdí na různé závody, někdy i dvakrát do týdne. Zúčastňují se mezioddílových a oblastních závodů, přeborů v estetické skupinové gymnastice, jezdí na mistrovství České republiky a na přebory České obce sokolské v estetické moderní gymnastice. Občas jim vyjde i nějaký víkend volný, bez závodů, ale to je výjimkou.

„Celkem už mám doma třiatřicet medailí za jednotlivce i za družstvo. Potom dva poháry. Jeden jsem získala v soutěži O pohár města Vyškova a druhý v mezioblastních závodech ve Vyškově. Ještě mám i několik diplomů, ale ty spočítané nemám,“ říká s úsměvem Eva.

Mezi její největší úspěchy patří, když jako družstvo dosáhli na nejvyšší příčku na republikovém mistrovství. Eva však má i přes náročný sport čas na další aktivity. Kromě gymnastiky se věnuje i hraní na flétnu. Navštěvuje Základní uměleckou školu ve Vyškově. Jako žákyně třetí třídy má nejraději matematiku.

I přes náročné tréninky stíhá školu v pohodě a nemá s ní problémy. Velkou oporou je pro ni maminka, která ji v gymnastice podporuje a chodí jí fandit na závody. „Gymnastice bych se chtěla věnovat i dál, protože mě baví. Ale až budu velká, trenérku bych dělat nechtěla,“ sdělila na závěr mladá gymnastka Eva Schmiedová.