Nataly Hamříková prožívá nejdůležitější období sezony a dost možná i celé kariéry. Moderní gymnastka z Křenovic, která klubově patří do SK MG Gity Brno, je v plné přípravě na světový šampionát ve francouzském Montpellier. S českou reprezentací odlétá do země galského kohouta 15. září.

Program sportovkyně úspěšné už od nejmladších kategorií je tak aktuálně hodně nabitý. „Trénujeme v podstatě sedm hodin denně, navíc jsme vyměnily choreografii mých sestav. A taky pracuji na kondičce, ta je v sestavě hodně důležitá,“ řekla. Nejlepší česká gymnastka cvičení se švihadlem z loňského světového šampionátu v Moskvě si přesto našla čas pro Vyškovský deník Rovnost.

Cesta k nominaci na mistrovství světa a příprava samotná, to je v gymnastice asi dlouhá cesta?
No, bylo toho docela hodně. Letos to bylo hodně nabité, protože v březnu byla republika, v květnu Evropa v Bělorusku a o prázdninách tři kontrolní závody přímo na svět. Příprava začala vlastně už před republikou. Od umístění tam se odvíjela nominace na Evropu, vybrali si první tři a do reprezentace nás bylo vybráno nejlepších sedm. A na světové mistrovství nás vybrali podle tří kontrolních závodů tři. No a pak ta náročná příprava, ale ta je potřeba.

Užila jste si vlastně trochu prázdniny, když jste celou dobu v přípravě?
O prázdninách už byla příprava hodně intenzivní. Tréninky každý den od osmi ráno do dvanácti a odpoledne od čtrnácti do sedmnácti hodin. Vede nás teď běloruská trenérka, která jezdí na přípravu před důležitými závody, a bylo toho dost, co ještě vyladit.

Zbrzdily vás i zdravotní potíže, že?
Ano, před nominací na svět jsem brala deset dní antibiotika kvůli angíně a po takové pauze je co nahánět, chybí jistota. Když jsem to doháněla, vytvořila se mi tekutina v kotníku, ale kontrolní závod pro nominaci na mistrovství jsem musela odzávodit. Zvládla jsem to. Věřím, že jsem si ty zdravotní problémy už vybrala, ale raději klepu na dřevo, jsem hodně pověrčivá.

Máte za sebou i ostrou prověrku, mezinárodní Elite Cup Sofia v Bulharsku. Jste s výsledkem třikrát osmé a jednou deváté místo spokojena?
Šlo o součást světového poháru, konkurence byla silná, takže to těší. Jsem moc spokojená hlavně s provedením s míčem. Kuželů jsem se bála, ty moc v oblibě nemám, přece jen jsou to dva kusy náčiní, kterými musíte pořád manipulovat, vyhazovat a hlavně chytat z vysokých výhozů. Ale provedení se mi povedlo, dokonce jsem za kužele dostala nejvyšší hodnocení ze všech mých sestav. S obručí mě mrzí moje chybka, protože sestava je hodně líbivá, temperamentní, tam jsem mohla dostat i víc, ale byl to můj první závod s novou sestavou.

To zní pozitivně. A co vaše oblíbená stuha?
No, tam přišel problémek. Téměř celou sestavu jsem zajela dobře, ale před koncem jsem ji špatně chytila a spadla, i to jsem na sebe byla trochu naštvaná. Do mistrovství světa je ještě nějaký ten den, snad to dopiluji.

S jakým náčiním budete v Montpellier závodit a jak si věříte?
Tam budu jako obvykle závodit se všemi náčiními, pojedu tedy kompletní čtyřboj. Je to míč, stuha, obruč a kužele. Umístění si vůbec neodvážím tipovat. Je to závod těch nejlepších z celého světa a navíc první nominační kolo na olympiádu v Londýně. A taky bohužel v gymnastice nerozhodují vteřiny a metry, jestli mi rozumíte.

Vás už ale rozhodčí trochu znají, v kategorii žen nejste nováčkem. A mistrovství mezi ženami už jste taky zažila…
Je to tak, mezi ženami, tedy v seniorské kategorii, jsem letos třetím rokem. Hrozně to letí. A premiéra to opravdu nebude, vloni v Moskvě jsem dosáhla nejlepšího umístění z českého týmu, bylo to ve švihadle pětačtyřicáté místo ze sto pětapadesáti gymnastek.

V šampionátech mladších kategorií jste už ale ostřílená harcovnice. Kterého výsledku z nich si ceníte nejvíc?
Pár jich už mám za sebou, hlavně v kategorii juniorek. Nejlíp se mi dařilo v japonském Tokiu na neoficiálním mistrovství světa klubů. Dostala jsem se tam do finále a osmé místo bylo příjemné.

Do země galského kohouta se vydáte příští týden. Jak se cítíte těsně před vrcholnou akcí?
Cítím se dobře. Pomohlo mi, že jsem si sestavy mohla ještě vyzkoušet na závodech v Sofii. Ale jak už jsem říkala, jsem pověrčivá, tak to zase klepu na dřevo…

Nataly Hamříková

Věk: 18

Sport: moderní gymnastika

Bydliště: Křenovice

Klub: SK MG Gity Brno

Škola: Gymnázium Brno

Největší úspěchy:

Absolutní mistryně republiky kategorie juniorek, absolutní mistryně republiky (mistrovské třídy) kategorie seniorek, nominace na ME (Turín, Minsk) a MS (Mie, Japonsko, Moskva a Montpellier).

Sportovní cíl: vždycky podat maximální výkon.

Motto: nevzdávám se.