Množství kol na Vyškovsku se v těchto dnech výrazně zdvihne. Není to tím, že by síť cyklostezek přilákala naráz tolik zájemců, ale tím, že ve sportovním kalendáři začíná jasným světlem zářit další akce. Je jím divácky atraktivní tříetapový závod Haná Tour 2008, jenž začíná v pátečním podvečeru a trvá až do neděle.

Potvrzením odvážného tvrzení o velké kvalitě soutěže je pohled do startovní listiny. V ní figurují mnohá jména, která u českých sportovních fanoušků vzbuzují obdiv. „Sejde se nám tady jen to nejlepší. Přijede tuzemská špička a také reprezentační týmy z Rakouska, Polska a dalších zemí,“ chlubí se právem ředitel závodu Břetislav Usnul. Nebudou chybět ani ti, kteří už za dva měsíce budou usilovat v Pekingu o nejcennější olympijské medaile. „Z olympioniků diváci uvidí všechny dráhaře. Ladit formu u nás budou Kadlec, Kaňkovský a mám velkou radost, že tentokrát i Lada Kozlíková,“ usmívá se.

Velká osobnost vyškovského sportu, hájící barvy pražské Dukly, ráda zařadila do plánu posledního přípravného období právě Tour, na kterém minulý rok chyběla pro nedostatečné zotavení po operaci krčních mandlí. „Závod je Ladě udělán tak trochu na míru. Bereme to i jako její poděkování pro fanoušky, sponzory a další lidičky kolem nás, bez kterých by to prostě nešlo,“ říká Usnul. Sama závodnice pak jeho slova potvrzuje, přeci jenom, jak sama tvrdí, Vyškov je jejímu srdci nejbližší. „Těším se, je to domácí závod, chci se představit v dobré formě a uspět. Ráda podpořím takový cyklistický svátek,“ shrnula olympijská naděje.

Nejen Kozlíková, ale všichni přihlášení budou mít možnost ukázat své mistrovství na dvou kolech více než naplno už v pátek. Vše vypukne v půl šesté před vyškovskou radnicí, když postupně odstartují kategorie starších žáků, kadetek, kadetů, juniorů, žen, juniorek a mužů. Všichni budou mít před sebou okruh dlouhý sedm set metrů, z nichž téměř dvě třetiny povrchu tvoří drobné kostky a trať směřuje Pivovarskou ulicí.

Úvodní kritérium tak kromě sportovního umění favoritů prověří i jejich ostražitost. Všichni mají jistě v živé paměti dramatickou podívanou z loňského srpna, kdy prudký déšť udělal s kluzností dlažebních kostek své. „Nic bychom ale neměnili, je to specifické, poutavé, závodníci jsou neustále vidět. Když pršelo, nadělalo to nemalou paseku, naštěstí ale vážnější zranění nepřišlo,“ vzpomíná ředitel Tour.

Také další program závodu bude přesně kopírovat minulý premiérový ročník. Druhým dějstvím bude v sobotu od dvanácti hodin Nezamyslické kritérium a celé klání uzavře klasický silniční závod v Rousíně, který organizátoři odstartují v neděli v deset hodin dopoledne.

Za největší želízko v ohni domácího vyškovského klubu je považován mezi mládeží startující talent Rostislav Krones.