Letošní ročník skončil, vítězové jsou známi. Nejen o nich a celé organizaci více prozradil zástupce velitele Odborné rady velitelů, která je hlavním pořadatelem, Libor Fiala.

Můžete stručně Okresní hasičskou ligu představit?
Soutěž je organizovaná pro všechna družstva mužů a žen Sborů dobrovolných hasičů okresu Vyškov, které mají řádně zaplacené členské příspěvky na daný rok. Účastnit se mohou také družstva z celé České republiky i ze zahraničí, v tomto směru je pro ně cesta otevřená. V takzvané Velké ceně jsou ovšem hodnoceny jen celky z okresu Vyškov. Věkový limit je patnáct let.

Jakou historii hasičská liga má? Jak vznikl nápad soutěže pořádat?
Jednotlivé sbory již dávno pořádaly soutěže v požárním útoku pod názvem Pohár starosty obce, různé memoriály a další. V roce 1994 pak vznikla myšlenka udělat konkrétní ligu, aby se ukázalo, kdo je na okrese nejlepší v požárním útoku.

Kolik se letos představilo celků a jakým systémem vlastně mezi sebou bojují?
Na startovní listině jsme měli dvacet mužský a osm ženských celků. Liga měla tentokrát třináct kol. Každé družstvo získává bodové ohodnocení ve své kategorii. Například za první místo je dvacet bodů, za druhé patnáct, za třetí dvanáct a tak dále. Ještě desátá příčka bere dva bodíky.

Popište zmíněný požární útok blíže, jak tato disciplína vypadá?
Požární útok provádí najednou celkem sedm členů mužstva. Jednoduše řečeno, z kádě s vodou musí pomocí savic, stroje a hadic dopravit vodu na vzdálenost devadesáti metrů a sestříknout váleček v kruhu o průměru deset centimetrů.

Má soutěž nějaké tradiční favority, a to mezi muži i mezi ženami?
Určitě ano, zejména u mužů. Tradiční aspiranty na prvenství jsou Hodějice a Tučapy. Další část startovního pole je už docela vyrovnaná. U žen musíme rozhodně jmenovat Ivanovice na Hané A, Dražovice a Hoštice-Heroltice.

Letošní ročník právě skončil. Můžete nám přiblížit výsledky?
U mužů se stali podle papírových předpokladů jasnými vítězi hasiči Tučap A, kteří nasbírali celkem dvě stě sedmnáct bodů. S propastnou padesátibodovou ztrátou zaostaly druhé Hodějice, třetí příčka patří Topolanům. U něžného pohlaví vládly Ivanovice na Hané A, když se ziskem bezmála dvě stě bodů předčily o sedmatřicet bodů B tým Dražovic. Třetí pozici ukořistily Kobeřice.

Vidíte v rámci výsledků nějaké překvapení, pozitivní či negativní?
O prvních dvou místech u mužů nebylo vůbec pochyb. Několikaletý vítěz Hodějice byly poraženy Tučapy A. Topolany předvedly vyrovnané výsledky, třetí místo jim právem patří. Ostatní družstva se potýkala s nevyrovnanými výsledky vesměs zapříčiněnými odchodem jednotlivců. Zapracování nových závodníků trvá dlouho, někdy i celou sezonu.

U žen je třeba vyzdvihnout Kobeřice, které i se slabším strojem dokázaly konkurovat ostatním soupeřkám s lepší technikou. Kromě organizace, kterou máte na starosti, jste i trenérem týmů Ivanovic na Hané.

Jak zní hodnocení z jejich pohledu?
U mužů nejsme rozhodně spokojeni. Naším cílem bylo nejhůře čtvrté místo a zůstal jen rozpačitý konečný výsledek. Ženy splnily očekávání a ligu vyhrály. Toto družstvo nás zároveň reprezentovalo na dvou krajských kolech za ženy a dorostenky, byly z toho druhé příčky. Zvláště v kategorii dorostenek chyběl kousek k postupu do Zlína na republikové kolo.