Jeho nejnižším stupněm je každoroční Okresní hasičská liga. A čtrnáctidílný seriál závodů, začínající příští víkend, získává stále více na své popularitě.

A v čem se vlastně bojuje? „Je to dost složité,“ konstatoval zástupce velitele Odborné rady velitelů okresu Vyškov Libor Fiala. Právě tato organizace klání pořádá a zajišťuje. „Tento sport začal jako doplněk přípravy hasičů jak profesionálních, tak dobrovolných,“ dodal Fiala. Časem se rozšiřovala pravidla, až soutěž dorostla do dnešní podoby.

Požární sport má více podob. Základní hasičský sport se skládá ze tří disciplín. Požární útok, šestkrát sto metrů překážek jednotlivců a štafeta čtyřikrát sto metrů. Tímto způsobem se závodí při jednodenním okresním kole, z kterého se potom postupuje na krajské a třeba i na republikové kolo. Nejrozšířenější formou tohoto sportovního odvětví je ovšem právě okresní hasičská liga. V ní si týmy měří svou rychlost jen v jedné disciplíně, a to v požárním útoku. „Pro náročnost zbylých disciplín se většina družstev specializovala pouze na požární útok. Nakonec se tak před jedenácti lety dohodlo, že se vytvoří liga,“ vysvětlil pořadatel.

O tom, že toto soupeření má velkou prestiž, svědčí počet přihlášených družstev. Minulý rok startovní pole čítalo dvacet mužských a osm ženských družstev. Podobně bohaté obsazení se čeká i letos. „Ještě se to neví přesně, možná to bude i více. Týmy se totiž mohou hlásit až do konce první soutěže šestého května v Drnovicích,“ upřesnil Fiala.

Celkové vyhodnocení také není úplně nejjednodušší. Celkový počet závodů je čtrnáct a jsou samostatné, za které se připisují body za umístění. Nejlepší například získají plný počet bodů, což je dvacet, druzí patnáct a třetí dvanáct. I desátá příčka bere dva body.

Místo konání jednotlivých částí ligy je také pokaždé jiné. Samozřejmě vždy u některého z aktivně zúčastněných hasičských celků. Začíná se tedy v Drnovicích a končí osmého září v Ivanovicích na Hané.

A kdo je považován za favorita a kdo za černého koně ligy? Situaci u mužů jasně naznačuje výsledné tabulkové skóre z minulého ročníku. „Jasnými vládci okresní ligy je již několik let mužský tým z Hodějic. I tak ale uvidíme asi po prvních třech kolech, kdo má přes zimu natrénováno,“ uvedl Fiala.

Hodějicím by ráda šlapala na paty další družstva, zejména Tučapy, Drnovice, Topolany, Hoštice či Ivanovice. U žen to tak jednoznačné není. Na první místo si největší nárok dělají obhájkyně vítězství z Hoštic, Dražovic a Ivanovic.