Svoji dlouholetou touhu naplnili, letos se po vítězství v Jihomoravském kraji podívají až na celostátní klání. Mládežnické družstvo Drnovic se tento týden představilo opět po roce na krajském souboji nejlepších hasičských týmů Plamen.

Akce, konaná ve Velkých Opatovicích, se skládala z pěti různých disciplín a nejvíce tak rozhodovala vyrovnanost dílčích výkonů. K mání bylo jen jedno postupové místo na republikové mistrovství.

Zástupci Drnovic odjížděli k souboji s poměrně velkým sebevědomím. „Říkal jsem klukům, že na to tentokrát máme. Všichni členové našeho celku jsou v tom nejlepším věku, takže jsem věřil, že bychom to mohli zvládnout. Loni jako nováčci jsme skončili druzí, tak proč nedoufat ve výhru,“ přiblížil plány před závodem drnovický trenér Svatopluk Smutník.

Úvod celého měření sil ale týmu z Vyškovska nevyšel podle představ. Celky nastoupily na štafetu čtyřikrát šedesát metrů a Drnovičtí své předpoklady nenaplnili.

„Po první disciplíně jsem myslel, že raději pojedeme domů. Naše ambice pátým místem výrazně klesly,“ litoval začátku Smutník.

Náladu mu ale příliš nezlepšil ani druhý díl seriálu. Další štafetu, tentokrát délky osmkrát padesát metrů, Drnovice také nezvládly úplně excelentně. Jejich štěstím ale bylo, že tentokrát měly k dispozici hned dva pokusy a ten první se z jejich strany dá označit za zajišťovací. Naděje v dopoledním programu ale neuhasly, protože i tyhle výsledky stačily ve druhém dějstvích na druhou příčku.

Odpolední dění začínaly dvě bitvy v požárním útoku. Ten se totiž provádí dvěma různými způsoby, z nichž takzvaný CTIF a ten klasický mají mnoho odlišností v postupu jejich plnění. Prvně jmenovaný útok Drnovicím vyšel až na malou chybičku v podobě překrutu na jedné hadici dobře a byla z toho další druhá příčka.

Následovala čtvrtá královská disciplína, tedy standardní požární útok. A v ní mladíci znovu rozšířili svoji sbírku druhých pozic. Letos se dostali svým časem už i pod sedmnáct vteřin, a tuto hranici atakovali i ve Velkých Opatovicích. Nepovedený první pokus napravili v dalším startu a výsledný čas měl hodnotu sedmnácti vteřin přesně.

„V té chvíli jsem už začal věřit v to, že vítězství a postup budou naše. Byli jsme druzí a díky tomu, že celý den neměl vyloženého favorita a o přední příčky se přetahovalo více družstev, měli jsme nejlepší výchozí pozici do závěru,“ popsal trenér.

Jeho tušení bylo správné. Poslední disciplínu, branný závod, zvládla výborně první drnovická hlídka. Jedinou chybu si vybrala při určování azimutu, jež je součástí závěrečného dějství.

I když druhá hlídka vyhořela běžecky i z hlediska vědomostí, na vítězství to stačilo. Drnovice tak v celkovém hodnocení porazily druhou Kuřim o tři body a v jejich táboře tak mohla propuknout radost.

„Samozřejmě jsme velmi spokojeni. Dotáhli jsme to, co jsme si předsevzali, a teď je potřeba se připravit na republiku. Tam už to může dopadnout jakkoli. Bude tam patnáct vyrovnaných týmů. Já za sebe bych byl rád za umístění do šestého místa, ale směřujeme i výše,“ uzavřel Smutník.

Celostátní kolo hry Plamen se uskuteční ve třech dnech od příští středy do pátku ve Zlíně.